Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Stiri, proiecte, perspective

1874 posts, 557921 views
 
Go to page:  1  ... 105 106 107 108 109 110 111  ... 134
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, proiecte, perspective abc_XC

Atata timp ca sume considerabile sunt ingropate anual in RADET si RATB, infrastructura orasului e condamnata la subdezvoltare. Mai rau, dupa atatea eforturi financiare si subventii din partea bugetului PMB cele doua regii autonome sunt in pragul colapsului si falimentului. Ne indreptam intr-o directie gresita.

 



Re: Stiri, proiecte, perspective Serban

Iată, pe scurt, câteva decizii absolut șocante luate ieri în ședința Consiliului General:
- Prin rectificarea bugetara aprobata de majoritatea PSD-ALDE,  ieri s-au luat bani de la dotarea sediului din Bulevardul Elisabeta, de la protecția civilă și protecția împotriva incendiilor, de la consolidarea și restaurarea clădirilor cu risc seismic aflate în proprietatea Municipiului București, de la regenerarea urbană a zonei Ferentari, Prelungirea Ghencea, supralărgirea Fabrica de Glucoza, managementul locurilor de parcare și de la alte capitole din buget care influențează direct calitatea vieții bucureștenilor. În fapt, la capitolul dezvoltare PMB a reușit să cheltuie numai 20,7% din suma prevazută  în bugetul pe 2016.
- S-au alocat, în schimb, peste 3 miloane de euro în plus pentru proiecte culturale și festivaluri precumFestivalul Rodica Popescu Bitănescu, Festivalul Corurilor Școlare, Gala premiilor municipale, fără a se face o detaliere transparentă a alocărilor. Totul a fost trecut la capitolul  bunuri și servicii. Când USR a solicitat explicații pentru  fiecare proiect în parte,  președintele de ședinta ne-a ignorant și a trecut direct la vot.
- Tot ieri s-a decis că ziariștii vor primii intrare gratis la instituțiile de cultură, plus parcare gratis.


https://www.facebook.com/RoxanaWringRo/...5085338895

 



Re: Stiri, proiecte, perspective survola

Deci nu vor primi, e bine, o pomană mai puțin  :lol:

 


Re: Stiri, proiecte, perspective danielstan

Adrian Rosca wrote:
^"vor primii"  :oops:  

http://www.toatecuvintele.ro/conjugare/primi

E bine ca "vor primii", caci nu ma asteptam ca "vor ultimii"...  lol

 


Re: Stiri, proiecte, perspective andrei11

Nu inteleg de ce-mi faceti voi viata dificila de pomana. Exista topic de Termoficare. Addio.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective andrei11

133 313, ti-a atras atentia Costin - citez :
Costin wrote:
Pai atunci hai sa facem offtopic ca mai devreme sa mai tarziu oricum murim :popa:

Daca n-ai priceput, treaba ta.
Nu ti-am mai  mutat postarile despre gaze/ termoficare acolo unde le era locul. Le-am sters pur si simplu. Si ATENTIE la ce a postat Costin.
Iti mai dau   odata linkul unde se discuta despre  
INFRASTRUCTURA.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective shoppy

subway guru wrote:
Stii care e buba?
Podul e la cfr, pasajul e al nimanui!
8-)
Iar lipsa de viziune apartine unui fost sef proiectant de la ISPCF, actualmente retras la pensie, pe principiul...dupa mine...potopul!
:bere:
P.S.
Si metroul ce sa faca, sa-l propuna la demolare???...Nici gand!  :mrgreen:

Ca sa nu ne mai amintim ca incompetentii din Metrorex au tinut o groapa 15 ani (pe numaratelea) fix langa rampa aia, si ca sa nu mai vorbim de alti incompetenti lafel de mari si din acelasi minister(parca este dinadins), adica CFR Calatori, care mai au si ei 2 linii in regie proprie fix pe acelasi pod si numai de poduri nu vor ei sa auda(deci podul nu este la cefere, ci la cefereuri).
Si apropo de monumentul prostiei Metrorexului, ce vroiati sa ii faca Infra la pod?, sa il demoleze si sa il cosntruieasca fix lafel?
Asa este cand se intalnesc tresi sferturi din incompetentii MT in buricu Bucurestiului, fac ce vor, adica operatiunea ascunsul mizeriei sub pres.

Si pana la urma s-a ascuns foarte bine mizeria deoarece nu a pierdut nimeni nimic:
- M4 merge foarte bine si o sa ajunga si M6
- Bucuresti - Constanta este mai departe gasca cu oua de aur a MT cu cea mai mare viteza de circulatie, pe pod se circula foarte bine, fara nici o restrictie(viteza maxima este dictata de curbe nu de poduri), lafel ca pe Poligrafiei, nereconstruit nici acela
- CFR calatori isi vede mai departe de treaba fara nici o grija de a fi sanctionati de cineva pentru muntele de nesimtire

Sa nu ziceti ca au pierdut bucurestenii, aia sunt mai fraieri ca nu au minister.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective adila

Aseara la irealitatea tv, printre alte bazaconii debitate,  Firea se arata foarte mandra de faptul ca dupa preluarea mandatului la Primarie a deblocat Bucurestiul. Acum inteleg de ce avem aceste termene de finalizare la santiere.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, proiecte, perspective 133 313

Poi da, gaia tehnic nu minte, nu mai are lucrari oprite, nici macar Pantelimonul. Dar ritmul este de r***t peste tot. Si la Grigorescu si la Rebreanu si la Pantelimon si la Ciurel si la Sudului.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective ByOnu

Acum ca se largeste Ziduri Mosi, oare vor centra si linia de tramvai?

 


Re: Stiri, proiecte, perspective andrei11

Cine ti-a spus ca se largeste ? Eu am trecut acum vreo doua ore pe acolo si nu mi s-a parut.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective ByOnu

Am vazut cu ochii mei.




sursa User crocozaur

Sper sa se circule pe doua benzi pe sens si sa indrepte linia aici.

 


Go to page:  1  ... 105 106 107 108 109 110 111  ... 134
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421892 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use