MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex

218 posts, 8844 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex Spadan

andrei11 wrote:
4) Desenul acela de pe harti reprezinta "Roza Vanturilor", directia vanturilor dominante din regiunea Bucuresti.

Spre rusinea mea, stiam doar de "roza vanturilor" care reprezinta grafic punctele cardinale, nu si de asta cu frecventa si directia vanturilor.
Si la ce ajuta metroul (99% pe sub pamant) sau pasagerii? Cum se "citeste"?
harta-metrou.jpg (131.39 KB; downloaded 2416 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Se citeste in felul urmator :
Este o "licenţă grafică" ce tine de estetica desenului in sine.
Fa o vizita pe alte meleaguri ( ca sa vezi desenul original ), si observa ca merele rosii si strugurii acrii pe care i-am desenat eu acolo n-au nici o legatura cu structura de rezistenta a statiei Brancoveanu, ci pur si simplu "dau bine" pe sticla.
mere rosii.png (47.57 KB; downloaded 2383 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Spadan

andrei11 wrote:
Se citeste in felul urmator :
Este o "licenţă grafică" ce tine de estetica desenului in sine.
Fa o vizita pe alte meleaguri ( ca sa vezi desenul original ), si observa ca merele rosii si strugurii acrii pe care i-am desenat eu acolo n-au nici o legatura cu structura de rezistenta a statiei Brancoveanu, ci pur si simplu "dau bine" pe sticla.

Si eu care credeam ca au o semnificatie practica/tehnica pentru transportul subteran de calatori...
Daca era vorba de estetica, nu puneau si ei o floare, un strugure etc?  :?
Cred ca o sa intreb direct la Metrorex.  :lol:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Avem hărți noi la metrou.
Noile harti din trenurile Metrorex, astazi intr-un tren CAF.


Harta Metrorex 2017 by mihaipăcurețu, on Flickr

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Ce frumos este sa "punctam"  trasee cu carioca....
Costrui (probabil) este de 0,0000000000000001 euro pe kilometru de traseu "punctat pe harta"..

Hai sa discutam despre partea reala, la vreo 100.000.000 euro/km....
Caci "karioci" avem toti pe acasa.....
Va fac eu un  M4 de va ia cu ameteala.... :D

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex survola

Rămâne numele ăsta, Drumul Taberei 34?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Bineinteles ca NU. Si nici Brancusi/ Raul Doamnei.  Desi n-ar fi rau sa ramana, DT34 identifica mult mai bine zona, fata de Tudor Vladimirescu.
Cineva nu si-a facut treaba cum trebuie. A dat cu o carioca verde la M4 pe o harta de acum muuulti ani, cand abia incepuse M5 si statiile de acolo aveau alte denumiri.
Mai jos,  prima harta este din 2011  ( :!: ). Gasiti diferentele fata de cea de mai sus...  :lol: . Au colorat cu carioca verde cele doua statii inaugurate pe M4. Si au stilizat "roza vanturilor" (sau ce o fi, ca nu ne-am lamurit..). In rest este cam...copy-paste.
Saracii, au uitat ca intre timp, in 2013, facusera o alta varianta a hartii (a doua de mai jos), cu denumirile schimbate pe M5 si nu au plecat de la aceasta.


harta-metrou-2011.jpg.jpg (108.13 KB; downloaded 3890 times)

harta_metrou2013.jpg (74.54 KB; downloaded 3888 times)



P.S. La cat de "praf" este comunicarea la Metrorex, vad ca si ei au pe site aceleasi gogomanii . Notati data hartii..iunie 2017.  
Sau, mai stii ? s-o fi schimbat schimbarea . Ca nehotararea este a doua natura la Metrorex. Dar nu prea cred. Banuiesc ca este doar o problema de actualizare incorecta a informatiei. Ca si lifturile pe harta de pe site-ul Metrorex sunt puse din doua in doua. Laminorului, Straulesti, Aviatorilor, Victoriei, Leonida/Berceni, etc nu au lifturi...Adica 2017=2013 (cu exceptia unor lifturi), mai putin M5, care este din 2011 :!: .Ce inseamna, domnule, sa ai prea multe harti.... Nu mai stii care este corecta si te incurci in ele...Trist...
http://www.metrorex.ro/Resurse/Harta/ha ... _iunie.pdf
Harta 2017 site metrorex.jpg (80.26 KB; downloaded 3918 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Cea din 2013 avea in schimb și denumirile stațiilor M6, in schimb aceasta noua nu mai are liniile încadrate in acel chenar, iar M5 e in construcție pana la Eroilor, iar restul este in pregatire.
Desigur este cea din 2011 stilizata.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex essco

Un rahat de harta; mai mult incurca lumea. Nu cred ca vreun turist strain intelege ceva din liniile lor punctate - in executie si in pregatire pentru anii 2044. Cred ca si romanii care vin din provincie se incurca in desenul lor cu statii inexistente.
Ar trebui sa lase pe harta doar statiile functionale, in care opreste trenul, si atat.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

O capitala ce se doreste europeana (fie si pt ca e la vest de muntii Ural) ar trebui sa aiba hartile respective bilingv, romana si engleza (pt turisti). Cat timp le fac bilingve pot sa bage ce linii punctate vor. Important e sa il ajuti pe turistul strain sa inteleaga diferenta (probabil multi o inteleg, dar ce te faci cu aia care sunt dooooh).

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Las ca nu moare turistul, are Google Traducere pe telefon și gata, ca doar nu e chineza. In plus acele linii punctate ar trebui,cum a mai spus cineva pe aici (Guru parca), sa existe doar in zonele cu linii in construcție, adică M5 Eroilor - Râul Doamnei (Valea Ialomiței). Tare sunt curios ce terminus vor pune pentru capătul din Drumul Taberei și cum vor arată hărțile cu 5 magistrale și nu cu 4 cum sunt acum.
In plus rolul acelor hărți este sa informeze publicul călător, pentru ca un cetățean din Titan nu se va obosi sa știe ca pentru Străulești coboară la Dristor 1 la prima usa apoi merge la Dristor 2, se urca in tren la a treia usa, apoi coboară la Basarab cu peron pe partea dreapta și se urca in IVA de pe M4 la usa 5 pentru a ajunge fix la scări. Pe el îl interesează sa vadă unde schimba adică la Dristor și Basarab ori la Basarab și unde coboara, atat.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex essco

Nu, eu sunt pentru trecerea pe harta doar a liniilor si statiilor in functiune. Care este rostul celor punctate? Cu ce ajuta ele calatorul? Daca vreau sa aflu unde va mai construi Metrorex statii peste 25 de ani, caut eu singur pe pagina lor.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Si daca e chineza nu merge telefonul pana intr-acolo? :D Si daca tot nu moare turistul de ce prin strainatate in orasele mari si deci extrem de turistice sunt o gramada de chestii bilingve? Ca doar numai de lipsa de tehnologie nu ii putem banui. Ba chiar prin China, Japonia si Coreea de Sud sunt destule (daca nu toate) panouri informative si-n engleza. Doar ai telefon, scanezi ce scrie si iti traduce nu? Ce daca e un alfabet complicat si ciudat? telefonul duce. Daca ai unul destept (nu pleca de la premiza ca toti au si stiu sa-l si foloseasca). Eu unul n-as sta tot timpul cu telefonul sa traduc orice chestie, m-as baza pe o buna organizare deja in teren si pe ajutor dat din partea autoritatilor nu pe putinta telefonului meu si a retelei de net ca doar sunt in concediu nu stau sa ma uit pe telefon pentru toate prostiile.
Hartile din ce stiu si vad nu au fost actualizate in metrouri nici macar cu cele doua statii de pe M4. Apar in continuare in lucru (desi M4 e data ca in exploatare pana la Straulesti ceea ce de la inceput a fost un nonsens). Poate asteapta si M5 ca sa nu dea banii de doua ori.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Apropo de M4, eu in ultima harta de mai sus, cea oficiala 2017 de pe site-ul Metrorex, nu inteleg cum tronsonul Straulesti-Depoul Strulesti este "in pregatire",  la fel ca M6, unde nu s-a efectuat nicio lucrare... :shock:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use