MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 221700 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

Stati linistiti, Metrorex inca vrea sa puna in functiune noul acces, vezi pozitia 5 din programul anual de achizitii lucrari al Metrorex pe anul 2013 de la: http://www.metrorex.ro/Resurse/Achiziti...e_2013.pdf
Problema e ca guvernul "investitiilor" are alte prioritati.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou 133 313

sab wrote:
Cum adica nu este posbil constructiv? Orice este posibil, suntem in secolul 21 si de aia avem ingineri...
Doar ca am vrut sa fortam nota si sa sifonam niste fonduri cu celalalt acces...

:lol:  Haios.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Sunt convins ca se putea, din punct de vedere tehnic, sa se execute liftul in capatul activ al statiei Tineretului. Asta a fost sensul afirmatiei mele. Au fost lucrari mult mai grele, a se vedea Aparatori, Pta Sudului sau chiar corespondenta noua de la Victoriei. Doar ca nu s-a vrut, s-a jucat ca la poker.Eee, de data asta n-a mers.
Oricum nu este o idee buna sa se sacrifice scara rulanta pentru a se face un lift, unde incap max 10 persoane. Acel acces, chiar daca se deschide, va fi greu de folosit.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ADY881

Deacord, la Tineretului puteai sa faci lift sau inainte de scara(de pe peron), sau dupa(un fel de varianta Politehnica).

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Asa cum a spus sab, au jucat poker si se pare ca nu le-a iesit.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou 133 313

Intre a gauri un planseu si a nu gauri un lanseu oricine la orice ora alege negaurirea. Oricine rezonabil.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

De acord cu tine, numai ca oricine, la fel de rezonabil, n-ar sacrifica scara rulanta pentru un lift. Si asa suntem deficitari la capitolul scari rulante, daca le mai sacrificam si pe cele prevazute in anii 80 (cand era "ieconomie" la acest capitol) este de rau...Aici este problema la noi, ca ne inchipuim ca daca am pus lift , gata, am rezolvat problema si nu mai avem nevoie de rulante. Este o conceptie pe care o vad destul de des.
Repet, chiar daca se deschide acel acces, va fi neatractiv pentru majoritatea calatorilor. Adica zece persoane vor incapea in lift, restul vor fi nevoiti sa o ia pe scara fixa. Si la Tineretului nu sunt deloc putine trepte. Si uite asa aruncam bani aiurea sa deschidem un acces care nu va fi folosit. Dar va fi bine ca avem un lift intr-un capat al statiei care nu da intr-o zona de maxim interes. Insa nu trebuie sa ne mai miram, dupa ce lifturile de la Unirii dau ambele in parc.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Dragos Tanase

Ce trebuie sa se intample... ca sa nu mai vedem asa ceva? Eu, unul, m-am saturat! Aproape toate statiile au asemenea anunturi. Berceni, Piata Romana etc. E bataie de joc, furt de bani si lipsa de respect. Chiar sunt oameni care au nevoie de acele lifturi si nu ma refer la cei cu diverse handicapuri si care se deplaseaza in scaune rulante, pt. ca aceia sunt descurajati din start sa foloseasca orice mijloc de transport in comun!!!
lift.jpg (81.48 KB; downloaded 4081 times)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Slasher1985

Motivul banuiesc ca e destul de simplu.

Se numeste "Graffitius ordinarius". De mai multe ori la Timpuri Noi am observat batjocorirea acestui mijloc de transport in subteran de catre baietii destepti cu sprayuri in mana. Au fost incercari de stergere a semnelor de catre personal dar fara efect. Se pare ca acele "camere" video cica instalate acolo nu exista pentru ca aceasta batjocorire a continuat se pare pana de curand cand acel afis a aparut pe usa si liftul a devenit "nefunctional".

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou survola

Dragos Tanase wrote:
Ce trebuie sa se intample... ca sa nu mai vedem asa ceva? Eu, unul, m-am saturat! Aproape toate statiile au asemenea anunturi. Berceni, Piata Romana etc. E bataie de joc, furt de bani si lipsa de respect. Chiar sunt oameni care au nevoie de acele lifturi si nu ma refer la cei cu diverse handicapuri si care se deplaseaza in scaune rulante, pt. ca aceia sunt descurajati din start sa foloseasca orice mijloc de transport in comun!!!


Nici la Piata Sudului si nici la C-tin Brancoveanu nu merg lifturile...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou 133 313

Asta-i situatia actuala. Trebuie tinute sub cheie espre pentru persoanele cu deficiente locomotoare si de alte naturi. Ca insotitori de lift nu cred ca ne permitem. La Timpuri Noi au reusit sa sparga display-ul unui lift de peron la nici 2 saptamani de la darea in folosinta.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou truscamihai

la Piata Sudului merg lifturile, au acele anunturi ca sa nu mi foloseasc toti nesimtitii, daca ai nevoie vine cel de la paza si te ajuta cu cea mai mare plcere.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou puidemorosan

Este o problema cu contractul de mentenanta a lifturilor. Pana nu se semneaza un nou contract nix lifturi.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Utilizator anonim 2

Mie "imi place" cum le-au scos la suprafata. Iata de exemplu la Piata Victoriei; nu era destul ca liftul a ocupat mare parte din trotuarul pe care trec zilnic mii de oameni, au mai aparut si alte obstacole la moda.

23032014579.jpg (171.37 KB; downloaded 3921 times)


23032014580.jpg (115.4 KB; downloaded 3919 times)


Dupa ce ca l-au montat neinspirat blocind trotuarul, mai e si absolut inutil. Iata binecunoscuta hirtie:

23032014581.jpg (83.77 KB; downloaded 3917 times)


Cit i-am facut poza a venit o tanti cu troler, sperind sa scape de chinul coboririi cu valiza pe scari. Cind a vazut anuntul: "baga-mi-as ....!"

Acum serios, e exasperant sa vezi ca nimic in tara asta nu se poate mentine in functiune. Au aparut panouri turistice interactive la Aviatorilor, nu au mers decit la inaugurare si atunci nu raspundeau la comenzi, s-au instalat platforme pentru handicapati la Gara de Nord - au afis cu "nu functioneaza, chemati paza", s-a spart betonul sa puna lifturi: "nu functioneaza", ecranele care spun cit mai e pina vine metroul sint puse prea departe si nu vezi ce indica si chiar daca vezi oricum informatiile nu corespund cu realitatea. Bani publici sifonati, asta e.

 


Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422058 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use