Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuTransportul în comun din municipiul Buzău

 

Topic: Stații, refugii, indicatoare, diverse

112 posts, 17481 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Nu cunosc... Nu folosesc cel puțin, deși teoretic văd că există.

Au apărut afișe în stații legate de achiziționarea de bilete/abonamente, precum și utilizarea noilor validatoare, iar în autobuze au început să difuzeze o reclamă societății, câteva capturi:
IMG_20240309_160746_HDR.jpg (1.63 MB; downloaded 981 times)

IMG_20240309_161747_HDR.jpg (1.65 MB; downloaded 981 times)

IMG_20240309_161754_HDR.jpg (1.69 MB; downloaded 981 times)

IMG_20240309_161349_HDR.jpg (1.69 MB; downloaded 981 times)

IMG_20240309_161729_HDR.jpg (1.64 MB; downloaded 981 times)


LE: o mică prostie marca Buzău, linia 7 afișează greșit ordinea traseului, este: Gară - P-ța Centrală - Parcul Crâng - Micro 14, sau invers în funcție de direcție, nu cum este în imagine... Și cu direcția greșită, autobuzul se îndrepta spre gară:
IMG_20240309_163706_HDR.jpg (1.62 MB; downloaded 965 times)

 


Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse TTony2829

TTony2829 wrote here:
Cu aplicația mobilă ce s-a întâmplat? Pot să confirm că a existat la un moment dat dar văd că a dispărut. Ce știu este că dintre toate aplicațiile create de Telelink City Services doar cea de la Buzău rămăsese cu design-ul din 2021.

Se pare că, de fapt, există. Ideea e că nu apare nici când cauți, nici când dai să vizualizezi toate aplicațiile create de Telelink. Eu l-am instalat-o folosind versiunea web de Google Play Store pe calculator, și de acolo am selectat telefonul meu. Are, de data asta, design-ul actualizat. Dubios, nu știu de ce trebuia facut așa.

Este de lăudat totuși cat de organizata este aplicația (curse, stații etc.) față de cea din Bistrița. La noi sunt o grămadă de curse duplicate și majoritatea sunt inexistente. De menționat că Bistrița are mult mai puține linii față de Buzău.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Noile automate, deja funcționale:
IMG_20240315_212835_HDR.jpg (1.93 MB; downloaded 819 times)

IMG_20240315_212841_HDR.jpg (1.81 MB; downloaded 819 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Noul remorcher este înmatriculat (dacă am reținut bine) BZ 01 TSB, trecând mai înainte pe la Micro 5 sens Bariera Brăilei.

LE: în altă ordine de idei, panourile informative aflate în stații - unele chiar afișează ce vor, sau ce vrea cineva (judecând că sunt touchscreen):
IMG_20240326_184233_HDR.jpg (1.95 MB; downloaded 731 times)

Bine că nu afișa forumul...😆

 


Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse TTony2829

Ai vreo idee ce firmă le-a montat?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Nu, nu am niciun detaliu în privința asta.

În altă ordine de idei, ori am eu pierderi de memorie, ori nu știu la ce se referă informarea aceasta:
IMG_20240328_113743_HDR.jpg (1.98 MB; downloaded 600 times)

Screenshot_20240328-114418~2.png (93.76 KB; downloaded 600 times)


Pentru cine vrea să viziteze Buzăul, trebuie să știe că abonamentele vin doar cu carduri electronice care suplimentează costul cu 6 lei + tipul de abonament dorit, însă cardul evident se păstrează pentru viitoare reîncărcări:
IMG_20240328_113802_HDR.jpg (1.91 MB; downloaded 600 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Banca din stația Clubul Polițiștilor de pe Unirii sens Sud, joacă tananica iar încărcătorul wireless e deja distrus și devenit coș de gunoi:
Banca se duce mult mai mult, videoclipul find cu scop demonstrativ.
VID_20240402_174642.mp4 (14.94 MB; downloaded 477 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Astăzi dintr-o eroare tehnică, nu s-au putut încarca abonamentele la tonete și nici la automate (care de asemenea, nu puteau elibera nici bilete), toate afișând...
IMG_20240408_183609_HDR.jpg (1.96 MB; downloaded 364 times)

 


Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse TTony2829

Din cate am înțeles, s-au făcut lucrări de mentenanță la sistemul de achiziționare a biletelor. La Bistrița (și în toate orașele care au echipamentul Telelink echipat in autobuze) nu se pot achiziționa bilete din aplicație.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Acum pe bune, nu se puteau face aceste revizii pe timp de noapte? Adică s-au găsit ziua când mulți avem nevoie de automate. Să fi pus atunci "transport public gratuit pe timpul acestor revizii" dacă îți este imposibil să-ți achiziționezi un titlu de călătorie, ei sugerând să-ți achiți călătoria prin sms sau cu cardul bancar, că toți, dar chiar toți, avem carduri și/sau abonament...

 


Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse cris_m

Costa sa faci operatiuni noaptea...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Eu cred că pierderile au fost mai mari din partea călătorilor (că nu au existat metode "pentru toată lumea" de a-și procura titluri de călătorie), decât un spor de noapte... Probabil de aia și în București stau tramvaie moderne ziua pentru curățenie.

 


Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse TTony2829

Transmixt au precizat ca se va intampla noaptea dar nu a fost asa. Aplicatia nu a fost functionala pentru achizitia de bilete ieri.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stații, refugii, indicatoare, diverse ADK

Card OpenDev (deja al doilea, după ce primul nu mai era citit) scos din uz și QR, care vine cu un mic plastic de protecție (cam slab calitativ), față+verso:
IMG_20240411_224544.jpg (1.91 MB; downloaded 177 times)

IMG_20240411_224604.jpg (1.94 MB; downloaded 177 times)

Deși la noul card (comparativ cu cel vechi) casiera mi-a dat de ales între a-l achiziționa anonim sau personal, am preferat personal deoarece în caz că cardul este pierdut (foarte rar mi se întâmplă să pierd chiar și 10 bani, dar nu se știe), acesta să nu poată fi folosit (sau folosit la risc, controlorii buzoieni deși puțini, s-ar putea să știe în urma verificărilor cu telefoanele mobile aparținătorul cardului, făptașul neștiind că o parte dintre ei îmi cunosc numele și așa să-l rețină, iar el să aibă probleme), totuși acesta nu are numele vizibil ci doar o serie, dar sigur este trecut în baza de date al TBZ-ului.

Totuși cică cardurile vechi se predau, dar nu înțeleg de ce, atâta timp cât nu este vorba de un CI ci de un amărât de card de transport, poate vreau să-l păstrez ca amintire...

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421209 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use