Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Achiziții de troleibuze de 12m în perioada 2017-2022

1049 posts, 259335 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74 75
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 punmeister

Albert wrote here:
Cu mențiunea ca Van Hool nu va participa niciodata la licitații in România.


Poate acum se baga avand in vedere ca seria A este un model mai accesibil fata de Exquicity (care posibil nici sa se incadreze in cerintele CS).

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 Puss in Boots

Vreau sa apuc si eu ziua in care la Bucuresti o sa fie un CS f bine facut (pt orice ar fi, tram, troleu, bus, metrou etc) si sa avem o licitatie finalizata cat mai repede cu minimum de contestatii (vezi zero) si minimum de cerinte de clarificari (vezi zero).

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 deprodio

Atat timp cat pasionatii stau pe forumuri,iar administratiile sunt pline de amatori angajati pe pile,nu ai sa apuci ziua asta :no:

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 Puss in Boots

Stiu. Ziceam si eu asa intr-o doara. Speranta nu moare ultima, de-astea...

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 V2A

A fost relansată licitația pentru cele 100 de troleibuze. Bugetul alocat este: 273.109.244 lei.
Termenul pentru depunerea ofertelor: 14.09.2022, iar cel pentru evaluări, 14.09.2023.
Punctajul:
- 60% preț;
- 10% garanție extinsă de tip „FULL WARRANTY” (Gx), suplimentară garanției obligatorii;
- 10% consumul specific energie electrica: Cs (kWh/t*km);
- 10% capabilitate de livrare, 10% coeficientul de disponibilitate peste 95% (factor de maxim).

Link: https://e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100205462/
Caietul de sarcini:
caiet de sarcini troleibuze.pdf
caiet de sarcini troleibuze.pdf (8.72 MB; downloaded 106 times)

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 punmeister

Am observat un detaliu foarte interesant in CS, si anume faptul ca la capitolul motoare se cere minimum 200kW.
Motor.png (209.71 KB; downloaded 2733 times)

Solaris in catalog ofera motor de 160kW (echipare MEDCOM sau Kiepe Electric), respectiv 175kW (echipare Skoda BlueDrive), in timp ce Van Hool cu noul A12 ofera 160kW (echipare Kiepe Electric).

Daca cumva nu se schimba acest detaliu ori dupa eventuale contestatii sau la rundele de clarificari, pot spune urmatoarele:

1. Se anuleaza licitatia, deci inca un L pentru aceasta minunata administratie sau;
2. Licitatia este cu dedicatie ori pentru Astra/IVECO sau pentru Bozankaya, avand in vedere ca la Urbanway 12 stiu ca se poate echipa cu un motor mai puternic (peste 200kW) iar la Trambus Bozankaya le poate echipa cu electroportaluri ZF AVE 130, care au 2x125kW.
Puntea spate.png (176.62 KB; downloaded 2733 times)


@Solaris any thoughts?

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 PTMZ

Link-ul E-licitatie unde se poate consulta documentatia (ce a pus V2A e doar stadiul procedurii):
https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100153811
Draftul de contract. Asemenea electricelor, graficul de livrare prevede livrarea prototipului in luna a 11-a, urmand ca restul troleibuzelor sa fie livrate in 3 luni, cate 33 pe luna:
Proiect contract.pdf
Proiect contract.pdf (6.13 MB; downloaded 132 times)

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 punmeister

Ala e minimul, ca se mai dau 10p la tehnic pentru cine poate mai repede de atat.

 



Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 punmeister

Depinde de ofertant. Daca e vorba de Solaris care au deja peste 1500 de busuri on-order, e foarte mult, mai ales daca se intampla sa castige si cealalta licitatie pentru e-Busuri.

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 Daddy

punmeister wrote here:
Licitatia este cu dedicatie ori pentru Astra/IVECO sau pentru Bozankaya, avand in vedere ca la Urbanway 12 stiu ca se poate echipa cu un motor mai puternic (peste 200kW) iar la Trambus Bozankaya le poate echipa cu electroportaluri ZF AVE 130, care au 2x125kW.

Bozankaya a rezolvat problemele care au dus in 2020 la rezilierea contractului?

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 punmeister

Nu stiu exact, am vazut de curand ca au inceput sa livreze Trambusurile pentru Sanliurfa dupa ce a fost renegociat proiectul, si au luat 12 Trambusuri de 18m in loc de 10 de 25m.

Am pomenit de ei pentru ca le pot echipa cu electroportaluri ZF AVE 130. Desi teoretic vorbind, ar putea si Solaris sa puna pe Trollino 12, dar asteptam sa vedem ce zice @Solaris.

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 Solaris

punmeister wrote here:
Nu stiu exact, am vazut de curand ca au inceput sa livreze Trambusurile pentru Sanliurfa dupa ce a fost renegociat proiectul, si au luat 12 Trambusuri de 18m in loc de 10 de 25m.

Am pomenit de ei pentru ca le pot echipa cu electroportaluri ZF AVE 130. Desi teoretic vorbind, ar putea si Solaris sa puna pe Trollino 12, dar asteptam sa vedem ce zice @Solaris.


Solaris poate echipa cu motor de 200+ Kw. Necunoscuta este in a intelege exact ce asteapta PMB la momentul deschiderii ofertelor. Daca asteapta o omologare exact pe ce au cerut in CS, atunci este o problema. Daca accepta omologarea generica  de troleibus de 12m cu angajamentul de a face toate extensiile necesare pana la livrare, atunci este ok.
La autobuzele electrice au acceptat omolgarea finala pana la livrare (vezi clarificari).
Pe de alta parte, exista presiunea timpului in care se poate depune o contestatie: 10 zile de la publicarea anuntului. Asta inseamna 22.08.2022. Asta inseamna ca ar trebui sa raspunda la aceasta cerere de clarificare pana pe 19.08.2022.
Este posibil sa se depuna o contestatie pentru mai multa siguranta. In eventualitatea unui raspuns pozitiv, contestatia se poate retrage.
Ramane de vazut.

 


Re: Achiziții de troleibuze de 12m începând cu 2017 punmeister

Ok, multumim de clarificari!  :bere:

 


Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74 75
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426207 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use