Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Doina Cornea și pe Bd. Paul Teodorescu (FINALIZAT octombrie 2022)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

703 posts, 155130 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 51
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului ticker

Exista aditivi pentru beton care permit turnarea si la temperaturi negative...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului survola

Important e că se avansează și că nu mai e mult până la finalizare

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Budy187

ticker wrote:
Exista aditivi pentru beton care permit turnarea si la temperaturi negative...

Se vor utiliza aditivi de accelerare a prizei betonului pentru a evita înghețarea apei.
într-adevăr, pentru betoanele simple (neaditivate), indiferent de clasa, este interzisă punerea în opera când temperatura exterioara este de sub + 5 grade celsius.
Ca backup se poate confectiona un "cort" prin care se introduc tunuri de caldura.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului reiny2000

Ieri 17 februarie am trecut prin zonă (între Apaca și Afi) iar la ora 10 era prezentă o betonieră și se turna beton.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului cris_m

In seara asta am mai trecut si eu prin zona, pare ca ar fi terminat excavatia de care spuneam in reportaj. Peste 2 saptamani aproximativ intentionez sa revin cu un reportaj nou.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Mariusv

Ieri la capatul V. Argesului discutau niste soferi despre inchiderea circulatiei troleibuzelor pe aceasta artera, unul din ei zicea ca saptamana viitoare se inchide aceasta artera ....

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului orex

2 luni si jumatate pentru a demonta/monta cca. 42 de stalpi de sustinere ai retelei de contact si refacerea acesteia? :headbash:
Asta poate fi catalogat timp minim de intrerupere a circulatiei troleibuzelor p-aci?  :no:
CS pag 10 din 25.png (58.49 KB; downloaded 1696 times)

Ma asteptam la o asemenea gulguta! :yes:

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Inculţii  la putere:
Pe B-dul Generl Paul Teodorescu - că nu-i mai spune Milea NU este catenară de troleibuze, există fir aerian. Ştiu că acest cuvânt "catenară" inspiră un intelect elevat, dar aici au dat-o-n bară că acolo NU e catenară.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Troleibuzele nu au catenara si punct. Catenara e la tren si la 41.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

a) Mai ai catenare la tramvaie, de exemplu pe Şulea  ;)
b) Ai catenară şi la troleibuz,  de exemplu pe Griviţa ( vezi foto ), dar şi prin Militari.
Catenară.jpg (218.42 KB; downloaded 1553 times)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Exceptiile confirma regula!  :rofl:
Sistemul ala triunghiular e cel mai nou promovat de STB dar n-am auzit sa-l denumeasca a fi catenara.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului orex

andrei11 wrote here:
a) Mai ai catenare la tramvaie, de exemplu pe Şulea  ;)
b) Ai catenară şi la troleibuz,  de exemplu pe Griviţa, dar şi prin Militari.

Si-n Drumul Taberei!
Retea troleibuz DT Tricodava 2019.png (1.66 MB; downloaded 1483 times)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

N-ai sa-l intalnesti decat acolo unde au modernizat reteaua de contact si oricum nu se numeste catenara. Decat sa va ambitionati sa vindeti castraveti la gradinari la nevoie pot sa va explic ce inseamna catenara.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Special am scris că e catenară pe Şulea Eu o ştiu de dinainte de cutremurul din 1977.
Şi cea de la troleu de ce n-ar fi catenară ? Are toate elementele unei catenare.

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 51
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Doina Cornea și pe Bd. Paul Teodorescu (FINALIZAT octombrie 2022)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use