MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 444065 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 195 196 197 198 199 200 201  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Nici cu galerie deschisa nu e chiar asa de simplu!…ba chiar deloc!…si stiu bine ce vorbesc!
Ce nu stiti voi e ce se gaseste acolo in intersectie sub cota zero…
Deocamdata proiectantii spun ca e fezabil cu TBM, ramane sa vedem cum.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

Deci...care va fi metoda de abordare a ”curbei”, dupa parerea ta?

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

E prea devreme sa ma pronunt…
Rabdare si tabacioc na turbinca Ivane!
:rofl:
P.S.
Pot fi imginate diverse solutii de rezolvare…dar nu mai e treaba mea sa le sugerez!

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

Dupa ce se va da ”verdictul” final sunt convins ca, degeaba mai mustacesti, de la balcon! ;)

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Cineva trebuie sa si-le asume dar nu sunt eu acela!
:)
Eu pot doar sa pun intrebari (in cunostinta de cauza) si sa cer clarificari edificatoare la fel ca si tine!
8-)
Absolut din intamplare toate locurile din oras de care sunt legat sentimental au metrou la poale, nu ma deranjeaza lucrul asta pentru ca solutiile adoptate pe acolo sunt perfect ok, de ce ar trebui aici sa fie altfel?
Doar pentru ca se gaseste un cobe ca tine???
:headbash:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Nu vă mai certați degeaba !
Articolul din Hot News e scris de un amator care a luat interviu altui amator - de fapt paznicului de al Stația Parc - unu" Radu".
Datele alea tehnice ziaristul de doi bani le-a cules de pe net dintr-un articol generalist, găsit la calceama.
Aici merg pe mâna lui guru.
Dacă TBM - urile nu o să poată lua curba de la TV /  13 S o să le scoată înainte de curbă și o să le reasambleze  după.  Pe acolo pe undeva presupun că e și stația.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Conform planurilor publicate statia e dupa curba.
Hai totusi sa mai dau din casa
Daca acea curba nu se incadreaza in geografia de suprafata vor trebui sa mai ciupeasca de pe sub blocuri, dar asta inseamna lucrari grele si delicate de consolidare a subsolului pentru a nu le afecta structura de rezistenta (ce este in perfecta stare)…atat deocamdata ca sa nu ramanem chiar ca magarul in ceata!
:bere:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

subway guru wrote here:
Ce nu stiti voi e ce se gaseste acolo in intersectie sub cota zero…

<< Utilitățile >> se realocă, suntem specialiști în asta, nu-mi fac griji !
Aha, stația ar fi pe TV. Ok, e bine și așa. De fapt teoretic ambele variante ar fi fost ok.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

Ambii ati inteles nedumerirea lui @sab, si nu numai, si ati dat-o cotita.
Curbura dinspre calea 13 Septembrie spre bulevardul Tudor Vladimirescu nu permite miscarea unui TBM ”in mod firesc”! Deci... ;)
PS
@andrei11
Conteaza sa ajunga pe TV, ”cum trebe”! :bere:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Deci identificăm utilitățile, le relocăm și săpăm la sapă și târnăcop.
Pe acolo ar trebui să "facă ochi"  și un pasaj  auto suberan, mai știe cineva ceva de el ?
Demontăm TBM - urile pe 13 S ( înainte de curbă ) și le reasamblăm în stația TV. ( sau cum s-o numi ). Putem chiar transforma stația TV în PLS dacă e posibil, abandonând PLS - ul de la Hașdeu.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

@orex
Ti-am raspuns deja, dar iar nu ai rabdare sa asculti…
@andrei11
Nu toate utilitatile subterane sunt asa de usor relocabile!…scuze ca nu-ti dau mai multe detalii!
:)

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Nici nu trebuie, știu de ele.
Până la urmă toate utilitățile se pot realoca.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Parerea ta dar nu stiu pe ce te bazezi…parerea mea e ca trebuie gasite solutiile sa nu

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Hai că m-ați supărat rău de tot.
Acela e un cerc cu raza de 300 metri.
Jucați-vă cu el cum doriți !
Cerc.jpg (264.04 KB; downloaded 2066 times)

Da, e părerea mea. Pe c emă bazez ? Nimic nu e veșnic, totul se poate modifica / schimba. Știu cum arăta Bucureștiul în 1970 și în 1989. Totul e posibil ! Am trăit timpuri de mari schimbări edilitare. În București le-am văzut cu ochii mei !

 


Go to page:  1  ... 195 196 197 198 199 200 201  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use