Topic: Re: Drumuri radiale
112 posts, 43861 views
📖 Pagination options
- Utilizator anonim 2
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
Utilizator anonim 2
Exact, ma gindisem si eu la aspectul asta: tot construim la drumuri si autostrazi dar s-ar putea sa nu mai avem cu ce circula pe ele, la cum se intrezareste situatia. Mai bine ar dubla sau tripla numarul pistelor de biciclete, ca asta e viitorul…Coreea de Nord scrie pe noi.
Pe de alta parte, mi se pare ca s-au zgircit iar la legatura cu soseaua de centura. Un nod meschin, cu o porcarie de giratoriu. Sper sa modifice proiectul.
Exact, ma gindisem si eu la aspectul asta: tot construim la drumuri si autostrazi dar s-ar putea sa nu mai avem cu ce circula pe ele, la cum se intrezareste situatia. Mai bine ar dubla sau tripla numarul pistelor de biciclete, ca asta e viitorul…Coreea de Nord scrie pe noi.
Pe de alta parte, mi se pare ca s-au zgircit iar la legatura cu soseaua de centura. Un nod meschin, cu o porcarie de giratoriu. Sper sa modifice proiectul.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
shoppy
Oho, frumos, fix ce ziceam de vreo 10 ani, o sa vina acolo pasaj peste CF colectoare, macazele din Bucuresti Vest, CF de centura, DNCB si bretele asa, oblic, vreo 5 deschideri minim, iese acolo ditai pasajul cat cel de la DNCB Chitila, aceasta este solutia minune mai ieftina si mai buna decat Ciurel care iese in DNCB perpendicular si nu ai de traversat nici gara nici CF colectoare.
(Poate atasa cineva schema din postarea primarului sa nu se piarda?)
Oho, frumos, fix ce ziceam de vreo 10 ani, o sa vina acolo pasaj peste CF colectoare, macazele din Bucuresti Vest, CF de centura, DNCB si bretele asa, oblic, vreo 5 deschideri minim, iese acolo ditai pasajul cat cel de la DNCB Chitila, aceasta este solutia minune mai ieftina si mai buna decat Ciurel care iese in DNCB perpendicular si nu ai de traversat nici gara nici CF colectoare.
(Poate atasa cineva schema din postarea primarului sa nu se piarda?)
- oc7avian
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
oc7avian
Diferența e că ăsta e DX care primește finanțare UE, trece departe de zona locuită (minus un punct pe hartă) și se înțeapă și în A0.
Prelungirea Ciurel NU poate fi DX pentru că fie trece prin geamul oamenilor, fie costă o tonă de bani de la buget (schimbare de traseu peste lac și zonă mlăștinoasă). Exclus fonduri UE. La buget rezonabil poate fi doar un bulevard cu numeroase puncte de conflict, deci incompatibil cu un drum de tranzit. Însă perfect pentru transport public făcut cu cap.
Iar legat de evoluția numărului de mașini în viitor, radialele tot sunt utile. Suma benzilor de intrare/ieșire în București e infimă, deci chiar și un număr mic de șoferi tot va "înfunda" cele câteva ieșiri actuale, care au tot mai mult trafic și local. Mașini vor exista întotdeauna, pentru că destule merg și în interes de serviciu (aprovizionări, curieri, meșteri etc)
Diferența e că ăsta e DX care primește finanțare UE, trece departe de zona locuită (minus un punct pe hartă) și se înțeapă și în A0.
Prelungirea Ciurel NU poate fi DX pentru că fie trece prin geamul oamenilor, fie costă o tonă de bani de la buget (schimbare de traseu peste lac și zonă mlăștinoasă). Exclus fonduri UE. La buget rezonabil poate fi doar un bulevard cu numeroase puncte de conflict, deci incompatibil cu un drum de tranzit. Însă perfect pentru transport public făcut cu cap.
Iar legat de evoluția numărului de mașini în viitor, radialele tot sunt utile. Suma benzilor de intrare/ieșire în București e infimă, deci chiar și un număr mic de șoferi tot va "înfunda" cele câteva ieșiri actuale, care au tot mai mult trafic și local. Mașini vor exista întotdeauna, pentru că destule merg și în interes de serviciu (aprovizionări, curieri, meșteri etc)
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
shoppy
A, daca ne da UE bani, absolut, sa le construiasca pe toate pe oriunde, pot sa le faca nod pe camp, nu conteaza, sunt complet de acord.
Inteleg ce spune UE, este vorba de investitii in infrastructura care sa dicteze, sa organizeze si si ghidezi investitiile in zone comerciale si rezidentiale, ceea ce este corect, asa trebuie facut, trebuie sa fii activ nu reactiv, cand s-au facut zeci de blocuri pe stradute intre case sau pe camp pe drumuri de pamant este prea tarziu; dar fie vorba intre noi, cum cresc blocurile peste tot la noi, o sa ajunga si astea flancate de blocuri de 10 etaje si mereu o sa existe oameni dispusi sa locuiasca in ele fara sa se planga ca e DX / galagie / praf / poluare / nimic (bine, sa nu-i spuna nimeni lui UE, ei sa dea banii ca este foarte bine asa).
Avem ghinion cu Ciurel - A1, este o ocazie ratata, trebuiau sa-l continue dincolo de A1 si sa se uneasca cu radialul de pe Timisoara sau il intepau in A1 si faceau A1 la 3 benzi pana in A0, si gata, se intepa in A0. Pana la urma cu cat maturam mai multi ani mizeria sub pref cu atat o sa fie mai greu cand chiar o sa vrem sa rezolvam problema (mie imi ies vreo 20 de blocuri(adica scari) construite pe traseul dintre Virtutii si Uverturii cu acces pe stradute, cand o sa inceapa toti astia sa chitaie...).
Cine vorbeste de strazi goale nu inteleg la ce se gandeste, Romania la masini este una dintre gropile de gunoi ale Europei, la noi vin toate sh-urile si toate cazanele, si orice pusti de 18 ani care strange 1.000€ isi gaseste un cazan, si asta o spun datele anuale de la DRPCIV (vezi video youtube cu datele si explicarea lor). Chestia asta nu o sa inceteze, nici o guvernare nu o sa spuna "100.000 de oameni care au un cazan de masina de maine nu trebuie sa mai aiba masina", ca nu ii mai voteaza nici aia 100.000, nici famillile lor, nici prietenii lor, nici toti aia care viseaza sa stranga 1.000€; mai ales ca piata s-a adaptat, in China se fac piese aftermarket pentru absolut orice masina vanduta in Europa si peste tot sunt garaje care chituiesc, indreapta si vopsesc masinile astea, ce conteaza ca piesele din China sunt pe tabla negalvanizata care in 2 ani rugineste, pai la fiecare 2 ani cu 500ron o mai vopsesti inca o data si gata, este din nou buna.
Videoul cu datele DRPCIV si explicarea lor, bine este si niste promovare in el dar asta este peste tot.
A, daca ne da UE bani, absolut, sa le construiasca pe toate pe oriunde, pot sa le faca nod pe camp, nu conteaza, sunt complet de acord.
Inteleg ce spune UE, este vorba de investitii in infrastructura care sa dicteze, sa organizeze si si ghidezi investitiile in zone comerciale si rezidentiale, ceea ce este corect, asa trebuie facut, trebuie sa fii activ nu reactiv, cand s-au facut zeci de blocuri pe stradute intre case sau pe camp pe drumuri de pamant este prea tarziu; dar fie vorba intre noi, cum cresc blocurile peste tot la noi, o sa ajunga si astea flancate de blocuri de 10 etaje si mereu o sa existe oameni dispusi sa locuiasca in ele fara sa se planga ca e DX / galagie / praf / poluare / nimic (bine, sa nu-i spuna nimeni lui UE, ei sa dea banii ca este foarte bine asa).
Avem ghinion cu Ciurel - A1, este o ocazie ratata, trebuiau sa-l continue dincolo de A1 si sa se uneasca cu radialul de pe Timisoara sau il intepau in A1 si faceau A1 la 3 benzi pana in A0, si gata, se intepa in A0. Pana la urma cu cat maturam mai multi ani mizeria sub pref cu atat o sa fie mai greu cand chiar o sa vrem sa rezolvam problema (mie imi ies vreo 20 de blocuri(adica scari) construite pe traseul dintre Virtutii si Uverturii cu acces pe stradute, cand o sa inceapa toti astia sa chitaie...).
Cine vorbeste de strazi goale nu inteleg la ce se gandeste, Romania la masini este una dintre gropile de gunoi ale Europei, la noi vin toate sh-urile si toate cazanele, si orice pusti de 18 ani care strange 1.000€ isi gaseste un cazan, si asta o spun datele anuale de la DRPCIV (vezi video youtube cu datele si explicarea lor). Chestia asta nu o sa inceteze, nici o guvernare nu o sa spuna "100.000 de oameni care au un cazan de masina de maine nu trebuie sa mai aiba masina", ca nu ii mai voteaza nici aia 100.000, nici famillile lor, nici prietenii lor, nici toti aia care viseaza sa stranga 1.000€; mai ales ca piata s-a adaptat, in China se fac piese aftermarket pentru absolut orice masina vanduta in Europa si peste tot sunt garaje care chituiesc, indreapta si vopsesc masinile astea, ce conteaza ca piesele din China sunt pe tabla negalvanizata care in 2 ani rugineste, pai la fiecare 2 ani cu 500ron o mai vopsesti inca o data si gata, este din nou buna.
Videoul cu datele DRPCIV si explicarea lor, bine este si niste promovare in el dar asta este peste tot.
- reiny2000
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
reiny2000
Înțeleg că toate radialele vor fi DX-uri? Păcat, mi se par mai utile niște bulevarde care să ofere conecteze localitățile din zona metropolitană de oraș, cu transport în comun și transport alternativ calitativ.
Dacă se construiește acest drum atunci obligatoriu după (sau chiar înainte de) finalizare bd. Iuliu Maniu trebuie modificat. Acolo sunt necesare piste de biciclete și benzi de autobuz, nu autostradă urbană cum e acum.
Înțeleg că toate radialele vor fi DX-uri? Păcat, mi se par mai utile niște bulevarde care să ofere conecteze localitățile din zona metropolitană de oraș, cu transport în comun și transport alternativ calitativ.
Dacă se construiește acest drum atunci obligatoriu după (sau chiar înainte de) finalizare bd. Iuliu Maniu trebuie modificat. Acolo sunt necesare piste de biciclete și benzi de autobuz, nu autostradă urbană cum e acum.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
shoppy
Problema este ca orice masura s-ar lua care ar avea ca efect scaderea capacitatii de trafic(intersectii cu viraj la stanga, treceri de pietoni, benzi de autobuz, piste de biciclete care iau din suprafata benzilor, dat amenzi pentru parcarea ilegala / pe trotuar) va rezulta in o droaie de oameni urland "intai construiti drumuri sa nu mai fie blocaje si deabia dupaia dati amenzi ca altfel nu va mai votam" iar politicienii vor fi "gata, gata, votati-ne ca facem sa fie bine".
Daca s-ar fi facut si Timisoara - A0 si Ciurel - oriunde s-ar fi creat 2 alternative apropiate si paralele la Iuliu Maniu, deci s-ar fi putut argumenta mai usor ca, capacitatea de trafic nu va scadea nici dupa ce s-ar civiliza Iuliu Maniu.
Problema este ca orice masura s-ar lua care ar avea ca efect scaderea capacitatii de trafic(intersectii cu viraj la stanga, treceri de pietoni, benzi de autobuz, piste de biciclete care iau din suprafata benzilor, dat amenzi pentru parcarea ilegala / pe trotuar) va rezulta in o droaie de oameni urland "intai construiti drumuri sa nu mai fie blocaje si deabia dupaia dati amenzi ca altfel nu va mai votam" iar politicienii vor fi "gata, gata, votati-ne ca facem sa fie bine".
Daca s-ar fi facut si Timisoara - A0 si Ciurel - oriunde s-ar fi creat 2 alternative apropiate si paralele la Iuliu Maniu, deci s-ar fi putut argumenta mai usor ca, capacitatea de trafic nu va scadea nici dupa ce s-ar civiliza Iuliu Maniu.
- Utilizator anonim 2
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
Utilizator anonim 2
Vocile alea or sa fie ale majoritatii. Asa functioneaza democratia.
Cine a zis ca o sa fie DX? Profilul DX e complet diferit de ce se preconizeaza pentru aceste radiale. Ca se vor continua dincolo de A0 cu un DX propriu-zis, e posibil dar in interiorul A0 o sa ramina numai cu numele DX, asa cum sint si astazi DN-urile.
Vocile alea or sa fie ale majoritatii. Asa functioneaza democratia.
Cine a zis ca o sa fie DX? Profilul DX e complet diferit de ce se preconizeaza pentru aceste radiale. Ca se vor continua dincolo de A0 cu un DX propriu-zis, e posibil dar in interiorul A0 o sa ramina numai cu numele DX, asa cum sint si astazi DN-urile.
- reiny2000
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
reiny2000
Totuși eu nu înțeleg, aceste drumuri vor să fie viitoare bulevarde sau drumuri de mare viteză? Dacă rămâne câmp atunci nu văd rostul trotuarelor sau pistelor de biciclete. Dacă se vor face cartiere atunci mi se par insuficient de late, să nu mai zic că lipsește spațiul verde dintre carosabil și pistă/trotuar.
Totuși eu nu înțeleg, aceste drumuri vor să fie viitoare bulevarde sau drumuri de mare viteză? Dacă rămâne câmp atunci nu văd rostul trotuarelor sau pistelor de biciclete. Dacă se vor face cartiere atunci mi se par insuficient de late, să nu mai zic că lipsește spațiul verde dintre carosabil și pistă/trotuar.
- Mircea G
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
Mircea G
Rostul este ca se pot scoate bani frumosi ...nu neaparat sa se faca ceva cu cap si viziune .
Si PS ( pt altii ) mai terminati cu pistele alea de biciclete ?????
Rostul este ca se pot scoate bani frumosi ...nu neaparat sa se faca ceva cu cap si viziune .
Si PS ( pt altii ) mai terminati cu pistele alea de biciclete ?????
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
shoppy
Absolut ca sunt vocile majoritatii dar asta nu inseamna ca au dreptate, era o vreme cand majoritatea ardea oameni pe rug ca spuneau ca pamantul este rotund, evident politicienii nostrii sunt concentrati pe furat cat mai mult si mai repede in loc de scolirea majoritatii, norocul nostru ca ne mai scoleste UE.
Evident ca pe traseu o sa apara blocuri dar UE are viziunea corecta, drumurile radiale trebuie sa fie cat mai dese si sa fie folosite doar de rivaranii intre A0 si centrul orasului, nu facem autostrada sa duca trafic din A0 in oras dincolo de centru sau traficul de tranzit prin centrul orasului, de aceea formula tramvai izolat de trafic (sau benzi BUS) + 2 benzi + pista de biciclete + trotuar este corecta.
Daca ti se pare ca pistele de biciclete sunt offtopic aici atunci te poti adresa echipei de moderare, altfel este impotriva regulamentului sa faci tu moderarea.
Absolut ca sunt vocile majoritatii dar asta nu inseamna ca au dreptate, era o vreme cand majoritatea ardea oameni pe rug ca spuneau ca pamantul este rotund, evident politicienii nostrii sunt concentrati pe furat cat mai mult si mai repede in loc de scolirea majoritatii, norocul nostru ca ne mai scoleste UE.
Evident ca pe traseu o sa apara blocuri dar UE are viziunea corecta, drumurile radiale trebuie sa fie cat mai dese si sa fie folosite doar de rivaranii intre A0 si centrul orasului, nu facem autostrada sa duca trafic din A0 in oras dincolo de centru sau traficul de tranzit prin centrul orasului, de aceea formula tramvai izolat de trafic (sau benzi BUS) + 2 benzi + pista de biciclete + trotuar este corecta.
Daca ti se pare ca pistele de biciclete sunt offtopic aici atunci te poti adresa echipei de moderare, altfel este impotriva regulamentului sa faci tu moderarea.
- Mircea G
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
Mircea G
" drumurile radiale trebuie sa fie cat mai dese si sa fie folosite doar de rivaranii " asta este din ciclul " ti-ai luat strada ?????
Cit despre biciclete , sa ma fac inteles ! Este un subiect care nu intereseaza decit o minoritate cit se poate de minora !? iar " biciclismul " si " trotinetismul " sint fara potential de crestere incit sa fie o problema de trafic . Gargara care se face acum este strict facuta pt " gretisti " .
" drumurile radiale trebuie sa fie cat mai dese si sa fie folosite doar de rivaranii " asta este din ciclul " ti-ai luat strada ?????
Cit despre biciclete , sa ma fac inteles ! Este un subiect care nu intereseaza decit o minoritate cit se poate de minora !? iar " biciclismul " si " trotinetismul " sint fara potential de crestere incit sa fie o problema de trafic . Gargara care se face acum este strict facuta pt " gretisti " .
- reiny2000
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
reiny2000
O afirmație aruncată pe forum fără niciun argument. Eu văd zilnic trotinetiști și bicicliști care circulă pe carosabil sau trotuar, într-un oraș care le este complet ostil.
Mersul cu bicicleta nu trebuie să fie maraton sau cursă de viteză. Eu merg la magazin cu bicicleta. E relaxant și mai rapid decât mersul pe jos. Nu mă aventurez pe bulevard pentru că la noi limitele de viteză sunt facultative pentru șoferi, iar respectul pentru bicicliști tinde la zero.
Prin alte părți mersul pe bicicletă este ceva normal, chiar și când plouă sau temperatura scade sub 0°C.
Mircea G wrote here:
Este un subiect care nu intereseaza decit o minoritate cit se poate de minora !? iar " biciclismul " si " trotinetismul " sint fara potential de crestere incit sa fie o problema de trafic .
O afirmație aruncată pe forum fără niciun argument. Eu văd zilnic trotinetiști și bicicliști care circulă pe carosabil sau trotuar, într-un oraș care le este complet ostil.
Mersul cu bicicleta nu trebuie să fie maraton sau cursă de viteză. Eu merg la magazin cu bicicleta. E relaxant și mai rapid decât mersul pe jos. Nu mă aventurez pe bulevard pentru că la noi limitele de viteză sunt facultative pentru șoferi, iar respectul pentru bicicliști tinde la zero.
Prin alte părți mersul pe bicicletă este ceva normal, chiar și când plouă sau temperatura scade sub 0°C.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
shoppy
Defapt gandirea bizonica "daca acolo in loc de pista / trotuar / spatiu verde / tramvai / banda BUS mai era o banda de masini atunci ar fi fost liber si asi fi traversat eu orasul prin centru cu masina personala fara sa astept si fara sa consum benzina aiurea pe centura" nu are nici un viitor pentru ca se poate argumenta inca o banda la nesfarsit fara sa spuna clar cand ne oprim din demolat orasul ca sa tot adaugam benzi (probabil ca doar atunci cand ajungem sa demolam fix casa bizonului).
Cica in Paris acum cativa ani s-au dublat taxele pentru a doua masina a familiei, asa ca toti si-au vandut a doua masina si si-au cumparat motociclete si scutere, acum s-au dublat taxele pentru motocicleta si scutere asa ca acum le vand pe acestea si au explodat vanzarile de biciclete electrice, pe unde o sa circule aceste biciclete este absolut total neinteresant deci nu trebuie sa discutam.
Defapt gandirea bizonica "daca acolo in loc de pista / trotuar / spatiu verde / tramvai / banda BUS mai era o banda de masini atunci ar fi fost liber si asi fi traversat eu orasul prin centru cu masina personala fara sa astept si fara sa consum benzina aiurea pe centura" nu are nici un viitor pentru ca se poate argumenta inca o banda la nesfarsit fara sa spuna clar cand ne oprim din demolat orasul ca sa tot adaugam benzi (probabil ca doar atunci cand ajungem sa demolam fix casa bizonului).
Cica in Paris acum cativa ani s-au dublat taxele pentru a doua masina a familiei, asa ca toti si-au vandut a doua masina si si-au cumparat motociclete si scutere, acum s-au dublat taxele pentru motocicleta si scutere asa ca acum le vand pe acestea si au explodat vanzarile de biciclete electrice, pe unde o sa circule aceste biciclete este absolut total neinteresant deci nu trebuie sa discutam.
- zapacitu
-
Posted:
-
Re: Drumuri radiale
zapacitu
La noi poa sa si cvadrupleze taxele. Impozitul oricum e jenant de mic si alte taxe noi nu platim... Paris e putin in alta liga insa: ai un transport in comun excelent (cu toate ca e cam jegos).
In Bucuresti in continuare nu se poate ajunge comod din zonele rezidentiale in zonele comerciale/birouri/industriale. Eu daca vreau sa merg din Dristor in Pipera singura optiune viabila este auto personal, altfel se cheama sardele. Unii din noi chiar nu isi permit sa ajunga lac la birou. Au incercat o rezolvare acum mutand 330 pe BV, insa niciun autobuz nu merge bine la noi, iar tramvaiele merg ca dracu de cand au bagat autobuzele pe mijloc (sa nu mai spun ca vor fi oprite 2-3 ani pentru reabilitarea sinelor).
E frumos sa zici "de ce merge lumea cu masina", e mai dificil sa iti dai seama ca raspunul e "ca trebe". Dezvoltarea haotica a orasului a generat multe dezechilibre, de exemplu cartiere de blocuri fara parcuri sau scoli, cartiere de birouri in jurul oricarei statii de metrou cu teren viran alaturi etc. Sistemul comunist cu "lasa-i sa se chinuie" e inca la putere.
La noi poa sa si cvadrupleze taxele. Impozitul oricum e jenant de mic si alte taxe noi nu platim... Paris e putin in alta liga insa: ai un transport in comun excelent (cu toate ca e cam jegos).
In Bucuresti in continuare nu se poate ajunge comod din zonele rezidentiale in zonele comerciale/birouri/industriale. Eu daca vreau sa merg din Dristor in Pipera singura optiune viabila este auto personal, altfel se cheama sardele. Unii din noi chiar nu isi permit sa ajunga lac la birou. Au incercat o rezolvare acum mutand 330 pe BV, insa niciun autobuz nu merge bine la noi, iar tramvaiele merg ca dracu de cand au bagat autobuzele pe mijloc (sa nu mai spun ca vor fi oprite 2-3 ani pentru reabilitarea sinelor).
E frumos sa zici "de ce merge lumea cu masina", e mai dificil sa iti dai seama ca raspunul e "ca trebe". Dezvoltarea haotica a orasului a generat multe dezechilibre, de exemplu cartiere de blocuri fara parcuri sau scoli, cartiere de birouri in jurul oricarei statii de metrou cu teren viran alaturi etc. Sistemul comunist cu "lasa-i sa se chinuie" e inca la putere.
📖 Pagination options