De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

671 posts, 178225 views
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! Costin

Se gasesc pe internet resurse care sa indice ambele variante insa nici una nu prezinta explicatia din DOOM cu citat sau scan/foto. Cred ca daca este scris negru pe alb in DOOM ceva, poate cineva face o poza / scaneaza pagina respectiva si ne arata - eu nu am un DOOM cu mine in Norvegia... - asta ca sa lamurim forma strict pe baza DOOMului.

Eu l-am invatat la scoala ca 'eu continuu, tu continui'. Ca o parere personala, motivul pentru care a aparut confuzia este o asemanare intre prezent si conjunctiv (eu ... sa continui, tu ... sa continui etc), insa asta nu face forma 'eu continui' corecta.

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

In dex apar ambele variante la persoana I singular. Daca e, pot sa intreb un profesor de limba romana care e forma folosita si de ce :)

Screenshot_20200508-112214_Samsung Internet.jpg (426.3 KB; downloaded 2832 times)

 


Re: Să scriem corect româneşte! orex

@chev celios
N-ai considera ca pluralul substantivului neutru, agreat, al cuvantului macaz e macazuri? ;)

 


Re: Repartizarea troleibuzelor STB messe

Aici
Andrei, la punctul d ai facut naveta la Stefanestii de Jos nu cu Stefanestii de Jos (e locul unde trebuia sa ajungi, nu mijlocul de transport) asa cum ai scris tu.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Colega, n-am verificat dar e logic ce spui. Dacă e și adevărat, mulțumesc de corecție.   :applause:

 


Re: Să scriem corect româneşte! Costin

E corect "la".

Probabil e o tendinta a limbii colocviale de a amesteca prepozitiile (alta greseala foarte comuna: cand te intreaba cineva unde esti si raspunzi "pe tren" fara sa te aflii efectiv pe acoperisul vagonului). Nu stiu daca e un fenomen, poate cineva mai in domeniu poate dezvolta, insa "am constatat empiric" ca prepozitiile sunt adesea gresite in limbaj colocvial...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Cum o fi corect, tunele sau tuneluri, accese sau accesuri? DEX-ul ne furnizeaza mai multe variante:

tunel sn [At: AR (1829), 352/34 / V: (fer) turn~ / Pl: ~uri, ~e /

TUNÉL, tuneluri, s. n. [Pl. și: tunele]

acces sn [At: MAIORESCU, D. II, 134 / Pl: ~e, (rar) ~uri / E: fr accès, lat accesus] 1 Posibilitate de a ajunge la un loc sau la o persoană.

ACCÉS, (1) accesuri, (2) accese, s. n. 1. Posibilitate de a pătrunde, drept de a ajunge până într-un loc sau până la o persoană; p. ext. intrare. ◊ Cale (sau drum, șosea) de acces = drum care face legătura cu o șosea importantă, cu o localitate etc.

 


Re: Să scriem corect româneşte! orex

Comentariile sunt de prisos...inca din 2009, ne place sau nu, asta este regula, trebuie sa ne-o insusim!  ;)
Acces DEX.png (180.72 KB; downloaded 2566 times)

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Nu  e totuși greșeli capitale...Mai degrabă neacordarea substantivului cu predicatul s-au alte greșeli supărătoare.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Dragos31

viewtopic.php?f=228&p=363701#p363700

în "Propuneri de noi trasee"[/i:auyg8gvu]":auyg8gvu] [...] Se v-a infiinta linia [...]

va

în "Propuneri de noi trasee"[/i:auyg8gvu]":auyg8gvu] [...] sau montat [...]

s-au

în "Propuneri de noi trasee"[/i:auyg8gvu]":auyg8gvu] [...] sau trasat [...]

s-au

:yes:

 




Să scriem corect româneşte! Andrei Andraș

Vre-o, vre-un și alte minuni nu există. Și pentru că de el nu s-a zis: și acel "iar" este scris greșit.
https://www.google.com/amp/s/roxanab.ro ... re-un/amp/

 


Re: Să scriem corect româneşte! Stefan28

Chev Celios wrote:
#209 sa defectat in statie la Raul Colentina pe sensul spre Obor. Dupa 10 minute acesta a plecat fara pasageri.


"s-a"
;)

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421761 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use