Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia circulară 1/10: Romprim - Pasaj Basarab - Romprim

1057 posts, 267124 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia circulara 1 macheta218

Am bricolat-o anul trecut ,dar se rezolva facem alta. ;)

 


Re: Linia circulara 1 Aron

Cam asa se prezenta zona Apaca in jurul orei 18:30...

Photo0097.jpg (205.45 KB; downloaded 10894 times)



Coada ajungea pana la rampa de coborare de la Pasaj....facand aprox 10 min pe loc......
Iar asa este si pe Stefan Cel Mare si pe Mihai Bravu....Eu unul as transforma toata linia din zona in greentrack, si din pricina faptului ca soarele aparut dupa ploaie l-a orbit pe vatman din cauza reflexiei apei de pe asfaltul dintre sine...
Sa numai zic ca intervalul de succedare a ajuns la 12-13 min...

 


Re: Linia circulara 1 DanCld

Dimineata se fac 10 minute de la AFI pana dincolo de Iuliu Maniu, seara se fac tot 10 de la Basarab pana sus. Bine ca nu se face mai mult?

Din cate am sesizat eu exista frecvent probleme de cadenta, uneori prind trenulete, alteori stau 20 de minute dupa un tramvai seara catre sudul orasului la Dorobanti sau la Pasaj Victoria. Problemele astea nu se vor rezolva decat cu izolarea cvasigenerala a liniei de tramvai de restul traficului in zonele cu potential de blocare...

 


Re: Linia circulara 1 ByOnu

Un detaliu atat de mic face toata difereta. Banda continua + niste ciucurei d'aia de cauciuc... pe Mosilor au inceput sa-si faca treaba! :D

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Linia circulara 1 Tom

"Baaai, ce ciucurei? Eu cum mai fac stanga cu jeepul?" N'aveti pic de respect pentru marii ganditori si strategi de fotbal ai tarii?!! :lol:

 


Re: Linia circulara 1 iliutu

Asta pana se prinde melteanu' ca "ciucureii" aia nu fac absolut nimic.

 


Re: Linia circulara 1 ikarus13

Am o curiozitate in legatura cu linia 1. Apartine cumva de 2 depouri? Poate gresesc dar am senzatia ca inelul exterior apartine de Dudesti iar cel interior de Victoria...nu? :?

 


Re: Linia circulara 1 Victor92

ikarus13 wrote:
Am o curiozitate in legatura cu linia 1. Apartine cumva de 2 depouri? Poate gresesc dar am senzatia ca inelul exterior apartine de Dudesti iar cel interior de Victoria...nu? :?


Linia 1 este deservita de Victoria si de Dudesti (indiferent de inel).

 


Re: Linia circulara 1 DanCld

Ce e interesant la linia 1 e ca schimburile de tura se fac pur si simplu pe traseu - de exemplu in statia de tramvai de la pasaj Victoria: coboara unul, dau noroc si urca urmatorul. Mai vazusem asta acum cativa ani in Viena, nu credeam ca la noi e totusi posibil  :lol:

 


Re: Linia circulara 1 ikarus13

Asta se intampla si pe alte linii si nu ma refer doar la tramvaie sau la linia 1. ;)  Sunt cateva cazuri (cam rare ) in care soferii/vatmanii fac schimbul in timpul cursei din diferite motive. Poate pentru ca asa s-au hotarat sau pentru ca unul are o treaba la care nu poate ajunge daca duce tramvaiul/autobuzul la capat. Motive sunt multe. :)

 


Re: Linia circulara 1 mastocitu

Un alt loc de schimbat intre vatmani pe 1 este la statia de la primaria sectorului 1.Acolo de fapt are schimbul de vatmani pentru toate liniile care trec pe acolo de mult timp.

 


Re: Linia circulara 1 Dominatrix

Vatmanii ar trebui sa se schimbe nu numai la sfarsitul turei, dar si la capat de traseu, cel putin la orele de varf, pentru a mai taia din timpul alocat pe cursa. Asa cum se intampla in destule orase mari europene.
La penuria de vagoane care este si care o sa fie ar fi cazul sa se optimizeze la maxim utilizarea parcului existent.
Dezavantajul este ca ar fi necesara de-titularizarea, ceea ce in practica ar duce probabil in timp la inrautatirea starii tehnice a vagoanelor, daca toti isi vor baga piciorul pe principiul: "Ce imi pasa, ca maine conduc altul"?

 


Re: Linia circulara 1 macheta218

La
Pasaj Victoria se acorda pauza de masa ,rezerva efectueaza o cursa in locul titularului care serveste masa in depou.

 


Re: Linia circulara 1 Axel

Cum a zis mai sus si  colegul nostru macheta218.

Schimbul vatmanilor de pe linia 1 se face in felul urmator:

Vatmanii de la Depoul Victoria se schimba la statia '' Pasaj Victoria ''
Vatmanii de la Depoul Dudesti se schimba la statia '' Piata Vitan '' (capatul liniei 1).

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use