MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5

64 posts, 30822 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 George

Strict for the historical record, consider ca printre femeile care au facut cel mai mult bine Romaniei se numara Regina Maria, care a depus un neobosit efort pentru interesele vitale ale tarii, ca si pentru micile probleme ale oamenilor obisnuiti din jurul ei.

Zic strict for the record pentru ca, parca, nu m-ar lasa inima sa denumesc un TBM Regina Maria...o statie de metrou insa, da!  :)

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 subway guru

Deocamdata cei doi 'brontozauri' se numesc S743/S744 ex S505/S506... :ugeek:
Nu 'suna prea bine' vrem NUME FEMININE ROMANESTI CELEBRE cu care sa ne mandrim si care sa ne 'imbarbateze'...!!!

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 DanCld

Regina Elisabeta, Regina Maria si Regina Elena - in ordine istorica. 3 am avut, la fix  :!:

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 subway guru

E cam 'monarhista' alegerea...desi personal nu-mi displace, Elena era numele mamei mele si Elisabeta numele bunicii mele...dar eu sunt 'republican' convins...
De ce nu 'Dochia' (aka Dacia?), Moldova si Transilvania? (e doar o sugestie alternativa...)...
Sau Dacia, Dunarea si Dambovitza? (o tema in 'D')...
Singura conditionare (de superstitie) e sa fie de gen feminin si sa insemne ceva pentru noi toti romanii...
"Tunelistii' au refuzat ferm sa fie vre-un nume masculin...'Doamnele' au exclusivitate...
Si cum am zis...sa ne 'imbarbateze'...
Haideti, iesiti la 'inaintare', orice sugestie e binevenita...
Abia astept sa avem 600+ de 'propuneri'...

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 aztec

Cart Dr Taberei este in "genere" un cartier "militar" (nu militari).

Asa ca Ecaterina Teodoroiu
Apoi este o lucrare inginereasca..  Eliza Leonida Zamfirescu
Poate statile au si arhitectura...Virginia Andreescu Haret

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 George

Acuma, eu am o obiectie de principiu fata de abordarea lui @sguru: monarhisti sau republicani, nu putem cenzura niste personaje din istoria noastra - ba inca din partea buna a istoriei - pentru ca ni se pare noua ca statul trebuie sa aiba o anumita forma, pt. ca, vezi Doamne, asta e mai "de la popor".
Asa se facea in perioada comunista, in care despre Regii nostri nu se mai vorbea nimic, de parca in Evul Mediu am avut domnitori care mai de care, dar dupa Cuza, brusc, doar miscari muncitoresti amorfe, armata, poporul, Ecaterina Teodoroiu etc.
Toti si toate la locul lor.
Asadar, motivul pentru care eu nu as da nume de regine TBM-urilor e pt. ca e parca prea...tehnic, grosier, subteran, mai degraba as vedea nume precum Regina Elisabeta, Maria, Elena pentru statii de metrou (si sper ca umorile republicane sa nu se puna aici de-a curmezisul, pentru ca ar fi total aiurea si nedrept).
Nu insist aici deloc de ce monarhia romana de de o mie de ori mai buna decat pseudo-republica romana, e off topic. Incerc doar sa apar un principiu: nu putem fi selectivi cu istoria, doar dupa cum ne place noua! Seara buna!

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 subway guru

Hei, hei, hei!!! draga prietene, te rog eu mult nu ma 'misinterpreta' si nici nu incerca sa-mi 'rastalmacesti' zisele si sa-mi pui in gura vorbe nespuse de mine...mai ales ca nu am 'cenzurat' pe nimeni si nimic...ba parca am zis ceva exact din contra...
Ce am vrut sa atrag atentia a fost doar sa nu fie ceva cu 'tendinta unilaterala' (fie ea monarhista ori de alta natura), pt ca asa ceva nu ar 'face bine'...mi-as dori sa gasim nume care sa ne 'uneasca' indiferent de 'preferinte politice/politicianiste' si nu sa ne 'divida'...
Independent de diverse 'peroratii' nu poti sa negi 'evidenta' ca nu toti romanii sunt monarhisti 'neconditionati'...
Daca nu crezi...ai un exemplu 'viu' in fatza ta! :lol:
Iar a fi 'republican' nu inseamna deloc a fi 'nostalgic stalinist'...
Fara nici-o suparare...

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 George

Tot ceea ce vreau este ca aspecte precum dihotomia republican/monarhist sa nu excluda nimic si daca sunteti in cautare de nume pentru TBM si pentru statii, sa nu o ocoliti pe Regina Maria, care a fost un "militar" pe cinste...documentele si fotografiile epocii graiesc...
Si sigur, pentru a cuprinde tot, nici eu n-am spus ca trebuie folosite NUMAI nume de regine sau printese - ba chiar mi-am exprimat si obiectiile partiale fata de idee.
Deci ideea de baza sa fie "incluziunea", iar nu "excluderea", iar despre istorie, prezent si viitor, putem vorbi altadata, intr-un context mai potrivit...

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 subway guru

Total de acord cu tine!
Lista e complet deschisa si toti asteptam in continuare orice sugestie cat mai...'inspirata'!
Despre 'aspectele secundare', avem tot timpul sa ne 'ciondanim' prieteneste...in 'particoler'... :lol:
P.S.
Am incercat sa aflu de unde vine 'superstitia' cu nume feminine...
Explicatia 'banala' este ca vine de la englezi...
Motivatia mai 'savanta' este de natura ceva mai 'esoterica'...
Toti astia de 'zgarmana' prin maruntaiele pamantului stiu ca de fapt o 'zgandara' pe zeita Geea (aka Gaia pe romaneste)...si Doamne fereste sa o 'superi', ca...Gaia te ia...si cum cu femeile nu te pui...cel mai bine e sa te plasezi sub 'protectia' unui alt personaj feminin...
De altfel, si 'patroana' lor generica e tot o femeie...Sfanta Varvara...
Cam asta am putut afla...

 


Statia Dr Taberei 34 andrei11

Hai ca TBM - urile vin si pleaca, se duc si nu mai stie nimeni de ele, dar cu Statia Dr. Taberei 34 ramanem !
Intrebare :
Da de ce nu-i spun Dr. Taberei 35 sau 37 ca mai mult e pe partea cu "impare" decat cu "pare"?. La autobuze / troleibuze, statia catre oras tot "34"  îi spune ?
Mai degraba i-am gasi o denumire lui  "34'' ca sună extrem de rău...

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 Robert24

Sincer, cunosc vreo 4 persoane care stau la "34", iar ei spun la zona "Pravat", dupa numele strazii mai importante din zona...

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 bercenicity

@andrei11: nu, e 35

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 cavver

Fara justificare :
ANA
MARIA
ELENA
:2004:

 


Re: Botezati cele 3 TBMuri care vor lucra la M5 George

fara...Elena, va rog  :lol: sa n-aduca ghinion...

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use