Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni

86 posts, 45699 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Mircea G

mihai_atanasiu wrote:
la Grozavesti nu e chiar centru; dar daca devine suficient de scump terenul primaria poate sa-l vinda la dezvoltatorii imobiliari si sa mute centrala electrica undeva mai la margine;

dar asta poate intr-un oras cu apa calda;

Nu uitati ca CET  Grozavesti nu este o fabrica de conserve sa-si ia utilajele si sa plece . Daca se putea muta , eheee , ce bani se scotea pe teren , si fier vechi ! Dar NU se poate . Cet-ul este legat ombilical de reteaua de distributie. Daca s-ar putea sa plece ar pleca cu tot cu conductele dupa el  :lol: , asa cum se plimba prin spitale bolnavii cu trepiedul cu perfuzii ...
Faceti un exercitiu de imaginatie si vedeti unde se poate muta si ce inseamna mutarea conductelor .
Soarta lui este acolo,  poate pt inca 100 de ani .
Daca martienii ar construi in alta parte , la actuala periferie , un alt CET si s-ar gasi posibilitatea de interconectare cu retelele de la Grozavesti , da , am avea acolo un frumos bloc de birouri , cu fatada din sticla  . :twisted:

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni subway guru

CET Grozavesti e 'legat ombilical' de Casa Popoului... 8-)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Dr2005

subway guru wrote:
CET Grozavesti e 'legat ombilical' de Casa Popoului... 8-)

... şi de Cotroceni, că ăla contează.

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Dominatrix

shoppy wrote:
Vezi sa nu fie clasata ca strategica, cum e si aia de pe Avionului, de i-au pus trecere la nivel nou-nouta cu centura si ea e blcoata cu maldare de moloz de 10 ani.
Din cate stiu eu (si cam stiu ceva), exact asa sta situatia. Acea linie, impreuna, printre altele, si cu M801 Bucuresti - Oltenita :!: este parte a liniilor de evacuare a Bucurestiului prin ordin al MApN, deci este de importanta strategica. Inutil de precizat ca in starea in care este linia (sau nu mai este deloc :twisted: ), mai degraba evacuezi Bucurestiul pe jos decat pe calea ferata, dar asta e alta discutie.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Utilizator anonim

De cateva saptamani au inceput lucrarile in zona, se va face intai strada pe partea dinspre Bd. Timisoara intre Valea Cascadelor si Lujerului pentru ca apoi sa inceapa si partea dinspre Militari (dreapta in poze).

DSC_9541.JPG (383.17 KB; downloaded 6366 times)


DSC_9542.JPG (369.06 KB; downloaded 6366 times)


DSC_9543.JPG (373.58 KB; downloaded 6364 times)

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni survola

Pe harta vad ca apare o strada pe acolo: strada Liniei. Sa inteleg ca se unesc segmentele disparate existente acum?

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni sss

MA, ai informatii sigure? Sincer, eu cred ca vuia presa de un asemenea proiect... mai degraba cred ca reusesc in sfarsit sa asfalteze Liniei intre Cascadelor si Moinesti. As da acatiste pentru Oprica daca ar reusi ( pe tacute  ;)  ) sa adauge o noua spitza la roata schioapa care este Bucurestiul!!!

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Nightwolf

Se face "Liniei" toata, nu-mi vine sa cred ...

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni fbsoft

Cred ca vrei sa zici drumul "oaselor" am luat'o odata pe acolo, era sa raman doar cu covrigu in mana... Am zis ca scurtez si eu ... Si fentez ceva blocaj... Era sa fentez soarta masinii... Bine ca mai apare o strada practicabila :)

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni neder

Pacat ca se pierde ocazia sa se faca un bulevard rapid peste acele linii care sa preia tot traficul de pe Iuliu Maniu intre Razoare si CB... Din tot orasul, e singurul loc unde s-ar putea face o "autostrada suspendata" / drum expres / bulevard cu intersectii denivelate etc..

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Utilizator anonim

Mai nou pe linia aia se circula noaptea (cea din dreapta pozelor).

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni nokia2110

Ce transportă pe acolo?

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Nightwolf

S-ar putea sa transporte pacura pt CET Grozavesti ... nu ar fi cu mirare .... sau alte "transporturi" tinand cont pe langa ce cladiri trece ...

MA poate reusesti o poza :)

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni nokia2110

C.E.T. Grozăveşti nu funcţionează decât vara!
Off-topic: astă noapte am visat că pe linia de pe trafic greu au reapărut trenuri de călători!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use