Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni

86 posts, 45647 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Metamorph

Incerc sa va lamuresc eu in anumite privinte:

1.Realizare Bulevard

Incepand cu anul 2010,aceasta strada(portiunea dintre Valea Cascadelor si Str.Brasov)a intrat intr-un proces de reabilitare.In anul 2009 au inceput lucrari la retelele electice si de gaze,iar in acest an s-a lucrat la introducerea retelelor de canalizare,care lipseau cu desavarsire.Totul,cand pe o parte,cand pe cealalta a liniilor de cale ferata,in functie de pozitionarea gospodariilor.
Mai exact,pachetul de lucrari de pe aceasta strada a fost impartit in 3 loturi:
 1.Strada Liniei - Portiunea dintre Intrarea Valea Cascadelor si strada Vulpeni;
 2.Strada Liniei - Portiunea dintre strada Valea Lunga si strada Acvariului;
 3.Strada Liniei - Portiunea dintre strada Rasaritului si Strada Mirodeniei;

Altfel spus,tinand cont de croirea retelelor,va asigur ca nu se va face nici un fel de bulevard pe locul caii ferate.
Strada va fi reabilitata pe aceleasi 3 tronsoane,etapizat,la nivel de 1 banda pe sens si un singur trotuar,pozitionat pe partea cu gospodariile(dreapta sau stanga,functie de caz).Singura varianta aflata inca in discutie,dar cu sanse minime de realizare este supralargirea ulterioara la 4 benzi pe sens si implicit,pe locul caii ferate,intre Valea Cascadelor si Valea Lunga.Atat,si nu mai departe,insa pentru acest lucru sunt probleme in acest moment cu exproprierile,deoarece sunt zone unde este nevoie de preluarea a pana la 4m din curtile oamenilor,neexistand pentru toate adresele concordante intre suprafetele ingradite de locatari,suprafetele trecute in actele de proprietate si datele din planurile primariei.Altfel spus,telenovela.

2.Reutilizare retea feroviara

 Cu totii cred ca stim ca nu mai putem vorbi de o retea,ultimele traverse din zona trafic greu spre exemplu fiind scoase si stivuite in aceasta saptamana datorita demararii unor constructii pe zonele libere adiacente soselei Progresul.
  Singura zona relativ completa este De la Strada Brasov pana spre Videle  :D  unde,dau un alt exemplu:in zona CFR Cotroceni,din cele 5 linii existente cu ani in urma,au mai ramas doar 2,restul fiind scoase cu tot cu traverse pentru a face loc depozitelor din spatele aceleiasi strazi(Valea Cascadelor).
  Trenuri nu au mai circulat de f multi ani mai departe de zona statiei Electica,ca sa fie clar pentru toata lumea,iar pana in acest punct frecventa a scazut constant,ajungand in prezent la aproximativ 2-3 pe an,si acelea,pe o singura linie,ruginita,pe traverse de lemn si care abia daca face fata chiar si unui astfel de flux.Cealalta linie ramasa,(din cele 2 de care aminteam mai devreme) este pe suprafete intinse ingropata in pamant deja,si deci,impracticabila.
Astfel,repunerea in functiune a retelei feroviare este din punctul meu de vedere,imposibila de asemeni.Reteaua este descompletata,dezafectata,si duce de nicaieri pana nicaieri.

Atasez si cateva poze din zona(arhiva personala).Daca mai sunt cereri...pot reveni si cu altele.
Imagine00002988.jpg (361.8 KB; downloaded 6821 times)
Imagine0003019.jpg (467.77 KB; downloaded 6822 times)
Imagine00003211.jpg (475.03 KB; downloaded 6815 times)

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni shoppy

Bulevard doar pana la Lujerului, cu sensuri giratorii strapunse de cf ca la Razoare in capat si la intersectii.

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni WAYNEN

Metamorph.Unde-s facute aceste poze?Ca pe tronsunul Moinesti/Lujerului sigur nu sunt.

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni marius baciu

Cred ca sunt facute intre Birsanesti si Valea Cascadelor  :)

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Metamorph

marius baciu wrote:
Cred ca sunt facute intre Birsanesti si Valea Cascadelor  :)

Exact. ;)

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni nokia2110

Totuşi, calea ferată nu poate fi desfiinţată de tot: pe ea încă mai circulă cisternare cu păcură până la Gara Cotroceni pentru alimentarea C.E.T. Grozăveşti.

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Dominatrix

Nu cred ca merita sa intretii ditamai infrastructura de cale ferata pentru 2-3 trenuri/an. Pacura nu poate fi adusa si altfel?

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni shoppy

Vezi sa nu fie clasata ca strategica, cum e si aia de pe Avionului, de i-au pus trecere la nivel nou-nouta cu centura si ea e blcoata cu maldare de moloz de 10 ani.

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni nokia2110

Dominatrix wrote:
Nu cred ca merita sa intretii ditamai infrastructura de cale ferata pentru 2-3 trenuri/an. Pacura nu poate fi adusa si altfel?


Nu cred că există conductă de transport mai lungă :( Iar păcura aia trebuie încălzită uneori pentru a deveni lichidă. La Gara Cotroceni există o instalaţie de încălzire a păcurei. De acolo păcura este transportată folosind... forţa gravitaţională, adică pur şi simplu curge la vale prin conducte.

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni shoppy

Da, la Gara Cotroceni e ditai rampa de descarcare a pacurei, cu ditai zidurile de protectie contra exploziei de zici ca e buncar sau baraj pe acolo...

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Goldmund

shoppy wrote:
Da, la Gara Cotroceni e ditai rampa de descarcare a pacurei, cu ditai zidurile de protectie contra exploziei de zici ca e buncar sau baraj pe acolo...

De mult vroiam sa strag semnaturi pentru mutarea arhaicei 'Grozavesti' din Centrul Capitalei spre periferie/camp, iar terenul dezafectat(va dati seama ce e acolo?!)sa fie folosit de Gradina Botanica - chiar, mai are voie sa existe asa ceva in centrul Capitalei?!

 



Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni mihai_atanasiu

la Grozavesti nu e chiar centru; dar daca devine suficient de scump terenul primaria poate sa-l vinda la dezvoltatorii imobiliari si sa mute centrala electrica undeva mai la margine;

dar asta poate intr-un oras cu apa calda;

 


Re: Realizarea unui bulevard pe fosta CF Cotroceni Goldmund

mihai_atanasiu wrote:
la Grozavesti nu e chiar centru; dar daca devine suficient de scump terenul primaria poate sa-l vinda la dezvoltatorii imobiliari si sa mute centrala electrica undeva mai la margine;

dar asta poate intr-un oras cu apa calda;

OK,
eu nu am spus 'ultra-central', dar 'centrul' Bucurestiului e mai mare decat un oras precum Ploiesti. Si la doar doua statii de tramvai(si mai putin de una de metrou)de Piata Operei Romane...E centru-centru! Tocmai ca ideea mea nu era ca acel teren(f.f. valoros)sa-l ia vreun rechin imobiliar si sa faca ceva gen Asmita-India...ci mai degraba sa fie 'donat' Bucurestiului si locuitorilor metropolei, de ex. Gradinii Botanice(ar fi un castig urias pt. oras)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use