MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 395782 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 131
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? Utilizator anonim

ByOnu wrote:
Schimbati titlul subiectului in "Automatele de cartele din incinta metroului". ;)


Rezolvat  ;)

 



Re: Automatele de cartele din incinta metroului misterr

În continuare, cozile se întind în faţa clasicelor ghişee, iar casierele de la metrou nu-i încurajează pe călători să cumpere de la automate. „Doriţi să cumpăraţi cartele? Mergeţi la ghişeul alăturat", explica, ieri, unul dintre angajaţii Metrorex.

Cum naiba să-i încurajeze casierele pe călători să cumpere de la automate, cînd asta ar înseamna pieirea lor?!!

 


Re: Automatele de cartele din incinta metroului rails

de fapt casierele sunt "controlori de acces" si pot avea alte atributii daca dispare vanzarea de cartele  :)

 


Control acces misterr

Greșit:

• casierele sînt cele care stau la Casă și nu au alte atribuții în afară de vînzarea titlurilor de călătorie (și eventual Informații)
• operatoarele control acces sînt cele care stau la cabină și teoretic nu au treabă cu vînzarea cartelelor ci, după cum le spune și numele, supraveghează accesul (urmăresc ca toată lumea să valideze (și dacă nu, anunță firma de pază), resetează turnicheții, deschid poarta de acces pentru persoanele cu dizabilități etc). Că vînd și cartele cînd e plecată tanti de la casă, e "bonus".

 


Re: Automatele de cartele din incinta metroului rails

ei, na, sunt impresionat. chiar nu mi-as fi dat seama care e diferenta. acum spune-mi daca se intampla ce ai descris tu la metrorex.
intrebare bonus: ce scoala fac cele care vand cartelele (ca sa nu le spun in niciun fel) ?

 


Control acces misterr

Cele care stau la Casă și vînd cartele au gestiune (lucrează cu bani), deci cerințe superioare față de cele care doar păzesc accesul.

 


Re: Automatele de cartele din incinta metroului andrei11

Va rog eu frumos opriti-va, mai e putin si trebuie sa ne inclinam in fata "lui tanti" care vinde cartele ca vai, ce munca intelectuala de mare raspundere si stresanta are !Si nu trebuie sa nu comparam gestiunile, sunt gestiuni si gestiuni, tanti de la cartele are o gestiune extrem se simpla care nu necesita cunostinte, nici macar de P.C. sau de manuire a unui terminal de card. Oricum cred ca este un sport national ca "tanti de la cartele" sa vorbeasca incontinuu la telefon - cred ca e medicament antistress ca nu vede lumina naturala ore in sir. Aceasta a fost o observatie personala care poate sa nu aiba corespondenta in realitate, sa fie doar o inchipuire de-a mea.

 


Control acces misterr

Dacă lucrează cu bani trebuie să aibă bacalaureatul, să aibă cazier judiciar din care să rezulte că nu au suferit condamnări penale, să depună o garanție în bani în funcție de soldurile pe care le gestionează etc...

Da, am observat și eu că tantile alea sînt foarte distributive, vorbesc încontinuu la telefon, și în același timp vînd și cartele, numără bani și pot vorbi și cu mine. Eu nu cred că aș reuși. Deci probabil că au niște capacități pe care nu le are oricine...

 


Re: Achitarea cu cardul a legitimațiilor de călătorie argos

Eu am achitat folosind card la un automat din statia Parc Bazilescu. Mi s-a parut foarte facil, a mers totul brici.

 


Re: Achitarea cu cardul a legitimațiilor de călătorie Trole

anitzei wrote:
Eu am achitat folosind card la un automat din statia Parc Bazilescu. Mi s-a parut foarte facil, a mers totul brici.

Nu stiu, dar am senzatia ca acela e un automat 'norocos'. Acum vreo luna la Jiului nu se putea plati cu cardul. La Bazilescu functiona. Azi am incercat la Gara de Nord. Plata cu cardul nu functiona...

 


Re: Automatele de cartele din incinta metroului telvanni

misterr wrote:
Da, am observat și eu că tantile alea sînt foarte distributive, vorbesc încontinuu la telefon, și în același timp vînd și cartele, numără bani și pot vorbi și cu mine. Eu nu cred că aș reuși. Deci probabil că au niște capacități pe care nu le are oricine...


E doar femeie, s-au nascut asa. Pur si simplu e meritul evolutiei.
Noi barbatii ne putem concentra doar pe un singur lucru la un moment dat. O femeie poate si vorbi si asculta in acelasi timp (n-ai vazut ca atunci cand vorbesc doua femei se suprapun de multe ori?! Adica vorbesc amandoua in acelasi timp dar se si inteleg) pe cand noi barbatii putem ori sa vorbim ori sa ascultam. Niciodata deodata!

 


Femeile - cea mai evoluată specie misterr

Am observat de multe ori, în tot felul de împrejurări, și cînd m-am arătat mirat, mi-au confirmat: "Așa sîntem noi făcute, spre deosebire de voi putem face asta fără nici un efort."

Dar am mai citit că un om poate gestiona cel mult 7 probleme simultan (unii doar 4-5). Există teste și pentru asta.

 


Re: Automatele de cartele din incinta metroului telvanni

Am vrut de dimineata sa-mi iau si eu cartela de la automat...ca tot omul, sa n-o mai deranjez pe cucoana de la caserie. Surpriza: automatul nu da rest. Adica e plin bucurestiul de automate de dulciuri si racoritoare care dau rest si asta nu este in stare!!! Mi se pare de neacceptat.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419383 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use