Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovUnități de întreținere și exploatare din trecut ale STB / ITB / RATB / STB S.A

 

Topic: Depoul Giuleşti (1955 - dezafectat în anul 2013)

95 posts, 42440 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Depoul Giulesti rosetti61

Depoul nu a avut mai multe linii in trecut? Iinainte de modernizarea linie de pe Giulesti era chiar in poarta un macaz care nu mai ducea nicaieri, se infunda in in fata cabinei portarului.

 


Re: Depoul Giulesti Dominatrix

rosetti61 wrote:
Depoul nu a avut mai multe linii in trecut? Iinainte de modernizarea linie de pe Giulesti era chiar in poarta un macaz care nu mai ducea nicaieri, se infunda in in fata cabinei portarului.
Depoul nu avea mai multe linii, dar in anii '80, cabina portarului era amplasata in partea opusa a portii iar linia aceea care acum "duce nicaieri" trecea pe locul unde e acum cabina si se unea separat cu celelalalte linii din depou. Mai exista (sau cel putin exista acum cativa ani) o ramasita de linie care ducea spre fosta hala de spalare maxi-taxi, care din cate mi s-a spus s-a infiintat in 1980 sau 1981. Posibil ca inainte acolo erau linii de garare. In prezent, si statia de spalare e demolata, oricum nu mai folosea la nimic de multa vreme. La fel si triunghiul de intoarcere din spatele depoului, am vazut din pozele din acest topic ca e dezafectat.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giulesti Tom

Imi amintesc de zona aceea doar ca erau liniile 2, 11 si 44, ca pana acum cativa ani. V2A de pe linia 11 nu stiu daca stateau la Giulesti si nici nu mai stiu ce tramvaie erau pe linia 2, probabil tot V2A. De linia 44 nu imi amintesc ce tramvaie avea prin 1986-1987, probabil EP/V3A. In 1986 nu cred ca mai circulau V56 pe aceasta linie.
In schimb, imi amintesc ca prin zona circulau tramvaie EP basculante cu nisip, nu stiu daca transportau ceva in zona sau erau garate la acel depou. In orice caz erau cel putin 6 astfel de tramvaie. Ele aratau ca in fotografiile lui Hans Oerlemans, nu in varianta in care au ajuns la Arad si din care s'a facut tramvaiul lor de vara, sau daca vreti cum arata vagonul polizor 001 dela sectia de linii.

 


Re: Depoul Giulesti Dominatrix

V2A'urile in 1986-1987, de fapt pana la demolarea depoului Panduri, erau impartite intre depourile Alexandria si Panduri. Nu stateau la Giulesti. Linia 11 iesea de la Panduri, tin minte bine acest lucru. Pe urma au ajuns toate la Alexandria, cu exceptia siamezelor V2A (8 bucati) care au ajuns la Dudesti.  Deci V2A nu stateau la Giulesti. 44 a fost cred ultima linie care a avut V56 + V10/V12 (nu stiu exact care e diferenta dintre cele 2 tipuri). Dar deja in 1986 primise EP/V3A(cred ca de la Victoria, dar nu mai retin exact), dar si V3A de la Alexandria.

Cel putin incepand 1987 sau 1988 depoul Giulesti nu mai avea parc circulant, dar pe vremea aceea era plin de vagoane V09 si V56 + remorci vechi, in general in stare proasta, dar si tramvaie utilitare plug si basculante. Posibil ca basculantele pe care le-ai vazut pe Giulesti erau pe acces/retragere, fiindca nu vad ce ar fi carat acolo, ca nu era nici un obiectiv acolo. Aprovizionarea vagoanelor basculanta se facea din 2 locuri: la Barajul Dunarii si la capatul liniei 29 de la CFR Progresul.  Dupa '90, vagoanele vechi au disparut, iar la Giulesti au inceput sa fie garate masiv vagoanele plug, cele basculanta (asteptand casarea) si alte vagoane scoase din uz.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giulesti Tom

V12 sunt remorcile mai lungi, cu 4 ferestre. V10 sunt remorcile "native" ale lui V56/58.
Vagoanele basculanta au fost modernizate si mai tarziu au ajuns la Arad.
Exista imagini cu un vagon modernizat+remorca, vopsit in rosu si aflat in depoul Giulesti, ca si cu vagonul + remorca de transport sine si dale de beton, dar din pacate nu pot fi publicate.
Tot in depoul Giulesti s'a aflat (si probabil acolo s'a si taiat) plugul ne-motorizat 3946 ex München.

 


Re: Depoul Giulesti Gabi23

Depoul Giulesti este pregatit la orice ora sa gazduiasca tramvaie  :). Acum un an pe vremea asta era mare activitate aici.

Depoul Giulesti - 30.04.2011.JPG (697.68 KB; downloaded 5832 times)

 


  • cci_alex
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giulesti cci_alex

In acest depou la ora actuala mai este gazduit vreun tramvai sau plug ?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giulesti Utilizator anonim

Nu mai au nimic, dar oricand sunt pregatiti pentru a primi vagoane, dupa cum se vede si in poza liniile sunt curatate si intretinute.

 


Re: Depoul Giulesti sloppy

Ce se intampla la Dep.Giulesti  ,ca este plin de tir-uri si pazit de BGS ??

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giulesti Utilizator anonim

Cat timp nu are utilitate pentru scopul lui este inchiriat unei firme private.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giulesti Dr2005

Adrian Criţ deţine 100% din acţiunile S.C. Interlogistic A-C, societate care are ca obiect de activitate transportul rutier de marfă  :!:

 


Re: Depoul Giulesti Gabi23

Autocamioanele din Dep. Giulesti au fost aduse in noaptea de joi spre vineri (26-27 mai). Sunt autocamioane marca IVECO, fiind ceva mai speciale deoarece nu sunt folosite pentru transport de marfa efectiv. Sunt destul de noi fabricate, avand putini km la activ. Si intradevar este asigurat un regim foarte strict de paza, stiti si voi de ce... Dep. Giulesti avand in trecut mai multe probleme cu persoanele certate cu legea :).

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Depoul Giulesti darknight

Deci nu avem sanse sa vedem tramvaie acolo...se poate sa numai vedem niciodata?...nu inteleg de ce nu baga 11-le acolo... :roll:

 


Re: Depoul Giulesti Dominatrix

Pai depoul Giulesti nu mai are parc circulant propriu de cel putin 25 de ani. Tot ce a fost garat acolo in materie de tramvaie in serviciu comercial a fost cu titlu provizoriu, vagoanele apartinand in acte de alte depouri.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Unități de întreținere și exploatare din trecut ale STB / ITB / RATB / STB S.A  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420558 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use