Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantRame electrice și automotoare

 

Topic: Automotoare clasa 96 (Siemens Desiro SR 20D)

185 posts, 97078 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Automotoare clasa 96 (Siemens Desiro SR 20D) George

As avea doua intrebari:
Stiu ca la inceputul anilor 2000 a existat un contract cu Siemens pentru acest tip de tren (parca vreo 120). Se mai fabrica in prezent, sau au fost livrate toate?
In al doilea rand, gasisem pe alt forum feroviar o fotografie cu multe trenuri DESIRO in triajul Cluj, despre care se scria ca nu mai circula pt. ca trebuie "rebandajate", ceea ce ar costa foarte mult; sa inteleg ca CFR lasa nefolosite aceste trenuri pentru ca nu are bani sa le intretina?

ca un scurt comentariu in ce le priveste, in Germania astfel de garnituri circula exclusiv ca trenuri de distanta scurta, de tip S-Bahn (tren local, adesea urban si suburban), nicidecum ca IC sau R cum au mai circulat pe la noi. Se observa de altfel lipsa spatiilor pt. bagaje si lipsa de confort a scaunelor, pt. distante lungi.
In Italia am vazut recent un tren similar, dar cu fotolii mai comode, folosit ca tren regional (ceva intre personal si accelerat, dar care circula cu 100 km/h si mai mult) pe o distanta in care linia nu era electrificata (Florenta - Siena).
Ca idee, mi se pare oricum ca CFR trebuie sa mizeze pe automotoare, mici ca DESIRO si mai mari (etajate), pentru a reduce costurile si a face posibila circulatia frecventa.

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) Gabi23

Cele 120 de automotoare Siemens Desiro au fost livrate in perioada 2003-2007 catre CFR Calatori, ultimul (2120-2620) fiind al Depoului Bucuresti Calatori.

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) Gabi23

2095-2595 circula mult pe relatia Arad - Cluj Napoca

2095-2595 - Arad - 17.08.2010.JPG (636.21 KB; downloaded 11866 times)

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) earthchild

Au un design superb aceste automotoare, ma unge pe suflet cand le vad. Mai putin cand sunt mazgalite cu grafitti.

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) ByOnu

Din pacate, vara asta cu ocazia vizitarii "muzeului" de locomotive din Sibiu, ce-si are "domiciliul" in incinta Depoului Sibiu aflat in exploatare, am dat de cel putin 5 rame defecte. (dintre care una-doua de minim un an din spusele ghidului, sef de triaj)

Sa recunoastem realitatea: cel putin 20% din parcul de Desiro al CFR-ului este neingrijit (geamuri sparte, grafiti, etc.) sau defect. Din cate am inteles defectiunea la Desiro este una "in masa", mai exact toate au o problema cu boghiurile (bandajele sau osiile). Sa nu credeti ca o fi vre-un defect de fabricatie, nici gand, ci proasta gestionare de catre CFR le-au adus in aceasta stare precara! Cum? Pai acestea, in tarile civilizare si normale la cap sunt folosite pe distante scurte, ori pe post de tren rapid urban, ori tren de centura, ori pe distante scurte dintre orase si/sau zone rurale (distante maxime precum Bucuresti-Ploiesti). Pe cand CFR-ul cand s-a vazut cu aceste 'cenusarese' ale flotei, le-au bagat imediat pe distante foarte lungi. Nu cunosc rutele exacte pe care le practica acestea deoarece domeniul CF pentru mine ca roman este cam 'done', dar va spun cu siguranta ca acum cativa ani am mers cu un astfel de tren format din 2-3 rame pana la Piatra Neamt din Bucuresti... calculati voi cu cat sau daca au depasit distanta optima.

=> fara cuvinte! :cry:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Siemens Desiro (seria 96) Utilizator anonim

Asta vara am fost in remiza de automotoare Bucuresti, si aici situatia era la fel, 99% din ramele care stateau asteptau din cauza bandajelor ajunse la limita. Probabil si la Sibiu cauza era aceeasi.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Siemens Desiro (seria 96) Dr2005

Desiro au roţi monobloc, deci NU au bandaj. Avantajul e că roţile monobloc sunt mai sigure în exploatare, iar o roată rezistă cam cât 2-3 bandaje. Problema e că, atunci când se toceşte, trebuie schimbată toată roata.
Ca preţ, tot pe acolo se ajunge, pentru că la roata cu bandaj trebuie să o scoţi de pe osie, scoţi bandajul vechi, îl pui pe cel nou, o testezi... iar asta durează şi costă.

În fine, ultima licitaţie de roţi monobloc şi osii a câştigat-o fabrica din Balş, astfel că s-au mai repus în circulaţie câteva automotoare de la BC şi de prin alte părţi. Însă contractul cred că a fost pentru unu număr finit de roţi, care nu a ajuns pentru tot parcul imobilizat.

O altă problemă ar fi cu geamurile, sparte de puradeii de pe marginea căii.

E... să fim bucuroşi că se fac în continuare RK-uri şi remotorizări la Malaxe din anii '30  :twisted: Probabil peste vreo 50-60 de ani or să îşi aducă aminte de Desiro şi o să cumpere piese pentru ele.Desiro au roţi monobloc, deci NU au bandaj. Avantajul e că roţile monobloc sunt mai sigure în exploatare, iar o roată rezistă cam cât 2-3 bandaje. Problema e că, atunci când se toceşte, trebuie schimbată toată roata.
Ca preţ, tot pe acolo se ajunge, pentru că la roata cu bandaj trebuie să o scoţi de pe osie, scoţi bandajul vechi, îl pui pe cel nou, o testezi... iar asta durează şi costă.

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) shoppy

Nu conteaza pe unde merg ca si in Germania merg incontinuu, nu fac 200km in 5 ore si restul zilei stau in depou, doar ca acolo nu sunt scapari si materialul rulant trebuie sa sa justifice economic, ca sa nu mai zic de imaginea transportului, noi am ajuns sa avem prea multe si oricum nu deranjeaza pe nimeni ca azi vine Desiro, maine rama electrica, dupaia lde care taraie 2 vagoane, dupa ldh, dupa le, si tot asa.

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) SprinterXP

96-2066-7 traversand DN1



 


Re: Siemens Desiro (seria 96) Gabi23

Desirouri asteptand sa se retraga spre remiza lor...

DSCF4418.JPG (487.35 KB; downloaded 12566 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Siemens Desiro (seria 96) Utilizator anonim

2008 si 2029

2008.JPG (331.82 KB; downloaded 12516 times)


2029.JPG (343.58 KB; downloaded 12509 times)

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) Chev Celios

Un Desiro plecand din Gara de Nord.
Desiro GdN 23-05-11,20.11 (Large).jpg (109.91 KB; downloaded 12453 times)

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) Aron

Joaca prin gara:

DSCN0874.jpg (468.56 KB; downloaded 12406 times)

 


Re: Siemens Desiro (seria 96) Mircea Hirjau

Acc 1983 Bucuresti - Tulcea
Medgidia - 19.06.2011
Desiro Siemens (AM 91)
buc_cta38.JPG (85.95 KB; downloaded 11770 times)

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Rame electrice și automotoare  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419376 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use