Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x)

543 posts, 165740 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 39
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x) Utilizator anonim

In anul 2007 au inceput lucrarile pentru realizarea unui pasaj subteran pietonal si a unei statii multimodale in piata Eroii Revolutiei, lucrarile au mers bine iar termenul de finalizare era toamna anului 2008, totusi acestea au fost sistate din vara anului 2008 din cauza ca un anumit nou primar nu a dorit ca acestea sa continue. Astfel ne-am ales cu un pasaj construit dar oprit in faza finisajelor. Structura este finalizata mai trebuie realizata doar statia de tramvai de la sol si partea de finisaje a pasajului (placare pereti si scari de acces).
Sa vedem stadiul lucrarilor in vara anului 2007...
In luna mai 2008 deja incepuse realizarea statiei de tramvai de la sol, structura pasajului era aproape gata.
In iulie 2008 s-au inchis lucrarile dupa ce au fost puse bordurile statiei de tramvai si s-a incheiat realizarea structurii. De atunci lucrarea a fost astupata de primaria sectorului 4 care a facut amenajarea peisagistica a zonei. Acum nu stiu ce se asteapta pentru continuarea lucrarilor... :roll:

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) telvanni

Nu-mi vine sa cred....eu credeam ca e gata de anul trecut. Sunt socat de-a dreptul. :o

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Mircea G

Eu cred ca a fost o investie facuta aiurea . O statie de tramvai in mijlocul intersectiei ? Pt cine ?  Ce statii se anulau ?
Mai bine gaseau o modalitate de a fluidiza circulatia pe directiile principale ...

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) blazeady

Doreau sa anuleze statiile de la Liceu si de la mall directia spre depoul Giurgiului

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) DanCld

Tranzitul de la metrou la tramvai este in acest moment destul de chinuitor pentru cei care locuiesc pe Giurgiului. Vorbim de pana la 10 minute de mers pe jos de pe peronul metroului pana la cel al tramvaiului. Dar daca nu stai in zona probabil o astfel de statie intermodala poate sa para o pierdere de bani  :|

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Utilizator anonim

Iar statiile de tramvai sunt total nesigure si improvizate, la modernizarea liniei se stia de pasaj si nu au mai fost facute statii calumea, astfel acum statiile sunt realizate din dalele de beton care erau intre liniile vechi, nu stiu daca au mai mult de 1m latime, de garduri nu vorbesc.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Dr2005

Utilizator anonim wrote:
nu stiu daca au mai mult de 1m latime, de garduri nu vorbesc.



Sunt mai late decât peroanele ,,moderne" și cu adăpost pentru călători și gard de la P-ța, Sudului și Obor

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) darknight

Ce sa intamplat cu acest proiect nu imi vine sa cred! Nu cred ca sa mai intamplat asa ceva in nici-o tara~! Cand se gandesc din nou sa reia munca? Sau ramanem cu statiile acelea improvizate de pe viilor? :?

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) catalinm

nea Oprescu o stii ceva de proiectul asta ca nu-l vazui in lista pt 2011  ????  mi se pare ca este extem de eficient (proiectul...) avand in vedere costul nu foarte mare si beneficiile importante - reducere timp transfer intre diversele mijloace de transport, a nr de accidente, fluidizarea traficului auto urmare a maririlor timpilor de semafor, etc, etc, etc

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Nightwolf

Mi se pare ca reorganizarea in Pta. E.Rev. tine de Piedone ... nu stiu de ce am impresia asta da` parca P4 s-ar ocupa de proiectul asta...

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) catalinm

stiu ca era unul dintre proiectele de pe lista lui videanu, deci tinea de PMB....indiferent de autor este inconstienta, prostie sau nesimtire sa nu finalizezi aceasta lucrare; la alegere...

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Dominatrix

lucianho wrote:
Stie cineva de ce nu este folosit macazul de pe Calea Serban Voda dreapta Viilor? Am auzit ca este o problema acolo dar nu stiu exact despre ce anume este vorba ,ce impiedica ca acel macaz sa fie folosit?
Au fost probleme, nu stiu exact de ce natura, dar la nivel de "zvonistica", s-a spus ca e prea aproape de benzinaria aia, de aceea nici macar nu mai are retea de contact. Ultima oara curba aceea a fost folosita, dupa stiinta ea, in anul 1999, cand nu se putea circula pe la Filaret, datorita refactiei caii de rulare.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Radu161

Pompele nu mai sunt...dar rezervoarele? Alea sigur mai sunt, dar nu stiu in ce masura mai pot fi o problema.
Cand a fost facut acest racord exista benzinaria?

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei (2007 - abandonat) Dominatrix

Radu161 wrote:
Cand a fost facut acest racord exista benzinaria?
Din cate imi amintesc, nu.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420533 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use