Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Desființarea rețelei de troleibuz

58 posts, 27236 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Desființarea rețelei de troleibuz Highlander

Ce parere aveti despre desfiintarea Firobuzelor? Problemele care conduc la aceasta solutie sunt:
1 Viteza nejustificat de mica la incrucisari, macaze, sau la puncte unde "sunt sudate" firele.
2 Ingreuneaza traficul rutier. 61 face mai mult pe traseu ca 336.
3 Mersul in traseu nejustificat de incet.
4 Zgomotul mare pe care il fac captatoarele pe traseu, la accelerare si franare

Blocheaza si sunt surse de blocare a traficului Adesea mi-a fost dat sa vad cum un autoturism parcat langa bordura, blocheaza troleibuzul, acesta neputand a trece, desi din opinia mea, firele sunt trase cat se poate inspre ax.
Calatorii le evita Urcati-va oricand, oriunde pe traseul 61 si 336. Veti vedea clar, cum 336 e mai aglomerat ca 61. De ce? Nu sunt de incredere.

M-am saturat sa ma cert si sa ma bat cu soferii care nici nu incearca sa devanseze un autovehicol stationat pe prima banda. Biletul meu nu mi-l da nimeni inapoi, si nici timpul pierdut. Motiv pentru care, pentru mai mult de o statie, nici nu iau troleibuzul.

Am propus atat primarieri capitalei, directie de trafic a politiei capitalei, cat si RATB-ului de a adopta ca strategie pe termen lung renuntarea la troleibuze in capitala. Sunt curios ce mi se va raspunde.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Desfiintarea Troleibuzelor Utilizator anonim

Iti vor raspunde pe langa poezia traditionala ca in viitorul semi-apropiat vor achizitiona autobuze hybrid  ;)

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor linia 69

Nu asta e solutia, desfiintarea, ci crearea de culoare unice. Totusi nu polueaza + ca daca au reteaua de contact buna si drumul liber pot merge la fel de repede ca si un autobuz. In oras 50 - 60 km/h  sunt suficienti, macar de ar avea unde si cum sa-i atinga.

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Dominatrix

Mie imi place ca userul "Highlander" intentionat aduce in discutie aspecte "controversate" in scopul de a "agita" oamenii. Nu am nici timp, nici chef sa ma bag in asemenea discutii care nu duc la nici o concluzie, dar nu voi spune decat atat: daca troleibuzele ar merge cu motorina, eventual ar consuma dublu fata de un autobuz, iar reteaua de contact nu ar fi facuta din cupru, care e "ochiul dracului" (dupa cum s-a stabilit in alt oras al patriei), va asigur ca nu si-ar pune nimeni cu functie de raspundere problema desfiintarii troleibuzelor pe motive de:  
Higlander wrote:
  • 1 Viteza nejustificat de mica la incrucisari, macaze, sau la puncte unde "sunt sudate" firele.
  • 2 Ingreuneaza traficul rutier. 61 face mai mult pe traseu ca 336.
  • 3 Mersul in traseu nejustificat de incet.
  • 4 Zgomotul mare pe care il fac captatoarele pe traseu, la accelerare si franare

Culmea ca in tarile din vest care folosesc troleibuze, traficul nu e "incurcat" de acestea. Ci numai la Bucuresti, Constanta, Brasov, Sibiu, Suceava, Iasi etc.

Iar autobuzele hibrid costa aproape la fel de mult ca un troleibuz, dar durata de viata e circa jumatate, daca ne uitam la experienta oraselor care folosesc asa ceva. Ma rog, nu cred ca intereseaza pe cineva asemenea "aspecte minore", mai ales ca e vorba de bani publici la mijloc. Cat despre poluare, dupa 1-2 sticle de Whisky, probabil ca Domnului Director General Crit i se pare ca teava de esapament de la autobuzele hibrid scoate aerul din Varful Omul, dupa ce Portocala a mancat Mazare sau a cantat din Scripca.

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Chev Celios

Highlander wrote:
Ce parere aveti despre desfiintarea Firobuzelor? Problemele care conduc la aceasta solutie sunt:
1 Viteza nejustificat de mica la incrucisari, macaze, sau la puncte unde "sunt sudate" firele.
2 Ingreuneaza traficul rutier. 61 face mai mult pe traseu ca 336.
3 Mersul in traseu nejustificat de incet.
4 Zgomotul mare pe care il fac captatoarele pe traseu, la accelerare si franare

Blocheaza si sunt surse de blocare a traficului Adesea mi-a fost dat sa vad cum un autoturism parcat langa bordura, blocheaza troleibuzul, acesta neputand a trece, desi din opinia mea, firele sunt trase cat se poate inspre ax.
Calatorii le evita Urcati-va oricand, oriunde pe traseul 61 si 336. Veti vedea clar, cum 336 e mai aglomerat ca 61. De ce? Nu sunt de incredere.

M-am saturat sa ma cert si sa ma bat cu soferii care nici nu incearca sa devanseze un autovehicol stationat pe prima banda. Biletul meu nu mi-l da nimeni inapoi, si nici timpul pierdut. Motiv pentru care, pentru mai mult de o statie, nici nu iau troleibuzul.

Am propus atat primarieri capitalei, directie de trafic a politiei capitalei, cat si RATB-ului de a adopta ca strategie pe termen lung renuntarea la troleibuze in capitala. Sunt curios ce mi se va raspunde.



Bosule esti pe langa un KM jumate fata de cea ce inseamna transport in comun. Daca ar fi retea buna si culoare unice facute se vezi ce bine ar merge.Iar in plus sa iti mai spun un lucru.Soferi/vatamani nu au voie sa se atunga de masinile parcate aiurea chiar daca ii incurca deplasarea.Si tare as vrea sa-mi zici tu mie ca 61 incarca traficul mai mult decat ghertoii aia care parcheaza pe unde nu e voie.

Asa ca lasa-ne frate si dute si date cu capul de pereti poate iti mai vine mintea la cap.

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Costin

Exista troleibuze cu sistem auxiliar de propulsie - motor termic sau baterii. Acestea ocolesc orice obstacol independent de retea, in limita autonomiei oferite de motorul auxiliar. Evident, daca e pe baterii, e mai putin autonom (ca distanta) decat daca ar avea motor termic. Dar o masina parcata aiurea o depaseste fara probleme. De asemenea, exista elemente de retea (macazuri, incrucisari) ce pot fi abordate la viteze mari. De exemplu, n Bucuresti exista in intersectia Obregia-Nitu Vasile. Ca soferii le abordeaza tot cu 5km/h ca asa scrie in foaia de parcurs, e alta poveste. Mai mult, exista si conceptul de benzi dedicate transportului in comun. Si nu in ultimul rand, un troleibuz poate avea aceleasi dotari ca un autobuz, in sensul de podea coborata, trapa pentru persoane cu dizabilitati, sistem de informare a calatorilor, aer conditionat etc.

Acum, Highlander, daca punem cap la cap tot ce am insirat eu mai sus cu ceea avem in Bucuresti, e de inteles ca doresti desfiintarea troleibuzului. Problema e ca nu are sens desfiintarea troleibuzelor, cata vreme avem un sistem amplu ce poate fi imbunatatit. Sa ne gandim numai cat a crescut pretul la motorina in ultima perioada si cat a crescut (de fapt, nu a crescut) pretul la energie electrica. E un motiv suficient de bun pentru a intelege ca pe viitor autobuzele nu pot fi mai rentabile. Nu sunt nici acum, de fapt... in prezent, exploatarea unui troleibuz costa sensibil mai putin decat cea a unui autobuz, iar durata de viata a unui vehicul electric este mai mare decat a unui autobuz.

Cat despre autobuze hibride... ele tot cu motorina merg (normal ca sunt preferate de autoritati, motorina e un „sirop” foarte cautat...), iar bateriile lor costa foarte mult si trebuie inlocuite periodic. probabil mai multe detalii despre exploatarea autobuzelor hibride in alte orase ar avea Dominatrix.

Una peste alta, daca reteaua ar fi modernizata iar troleibuzele ar circula pe benzi dedicate, nici nu ar mai fi nevoie de troleibuze cu motor auxiliar, pentru ca acestea ar avea toate conditiile sa circule cu viteza pe culoarul destinat lor. Asa ca in loc sa propunem desfiintari, mai bine sa propunem imbunatatiri. Acestea pot fi facute pe fonduri europene nerambursabile, destinate numai transportului electric si inaccesibile in cazul autobuzelor (hibride sau nu). Or stii europenii de ce... OK?

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Highlander

Pe mine nu ma intereseaza de ce se poate face, si ca merge cu motorina sau cu pipi de crocodil. Nu ma intereseaza cum e in Ue, ca aici e jale. Si eu aici traiesc.

!. Vreau cand ma urc in el sa ajung pana la capat. Troleibuzul nu poate.
2. Vreau cand sunt in masina sa nu pierd jumate de semafor ca trece ca melcu peste o incrucisare. Tramvaiele trec repede. Ele ce au?
3. Cand sunt in ele imi doresc sa mearga normal. Nici sa decoleze, nici sa mearga ca dricu cand e soseaua libera.
De 20 de ani nu s-a facut. Timpul deseori nu mai are rabdare.

Am impresia ca primaria merge pe cartea desfiintarii. 1000 de autobuze si cat. 100 de trolee? Si alea alese cu fundu. Se zicea ca se mai cumpara, da s-a renuntat. E clar ca autobuze de banii aia sunt mai bune. Pentru a le spulbera dubiile, le-am si scris oficial.

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Dominatrix

Highlander, tu ai citit cu atentie ce a scris Cos mai sus sau si-a pierdut timpul degeaba fiindca tu contrazici doar de dragul de a contrazice? Ar trebui sa te intereseze cum e in UE (adica in Occident) fiindca spre societatea aia incercam spre tindem, nu spre Asia Centrala, unde din pacate ne aflam, nu geografic, ci din punct de vedere al mentalitatilor.

Revenind la troleibuze, e clar ca se incearca o discriminare a acestui mijloc de transport dupa principiul aplicat cu succes in alte orase ale patriei. Iar in conditiile in care poporul - in majoritatea lui - habar n-are cu ce se mananca transportul public, e normal sa spuna: "Uite. dom'ne, e proaste troleele troleele astea, merge incet si e blocate de masini, mai bune e autobuzele, e solide si are motoare bune". In conditiile in care de la RATB unii cumpara motorina la negru la 3,5 RON fata de 5 si ceva cat costa in mod normal, e evident de ce troleibuzele nu mai sunt de dorit intr-o tara in care hotia e ridicata la rang de virtute.

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Highlander

In UE sunt trenuri de 360 la ora. Un schizofrenic crede ca va fi asa ceva in Rromania. Si tot ii dai inainte cu motorina. Eu am masina pe benzina, si te oftica ca cumpara aia cu 3lei motorina? Ce are aia cu ailalta.

Cred ca nici dupa o doza de droguri de mare risc nu imi pot imagina ca schimba astia reteaua cu aia din ue de poate si stie, si ca aduc ei tehnologie, cand nici sa aplice tehnica numita "buton de deschidere a usilor" nu sunt in stare. Rea vointa exista si in soferi.

Acum 3 zile un troleibuz nu voia sa treaca de o ambulanta parcata la bordura. Pun pariu cu oricine, ca pe iuliu maniu troleibuzele pot devansa de pe banda 2 si un TIR parcat be banda 1 aproape de bordura. Ala nu a vrut sa treaca. M-am certat cu el, el ca nu se poate. I-am zis sa deschida usa, ca il trec eu, ca am C. Si il treceam daca deschidea. Nu a vrut. Pana am luat-o pe jos spre casa, plin de draci si inca odata blestemand cazanele electrice.

Voi vota primarul care va propune desfiintarea acestui mijloc primitiv de transport!
Daca imi aduc bine aminte, cand ITB a fost in greva, am circulat cu masina mai bine decat ziua de dinainte. Sau de dupa...

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Dominatrix

Highlander wrote:
In UE sunt trenuri de 360 la ora. Un schizofrenic crede ca va fi asa ceva in Rromania. Si tot ii dai inainte cu motorina. Eu am masina pe benzina, si te oftica ca cumpara aia cu 3lei motorina? Ce are aia cu ailalta.
Aici vorbim de troleibuze...nu de trenuri. De ce tii neaparat sa incurci borcanele? Pe mine nu "ma oftica" nimic, vroiam numai sa iti atrag atentia asupra unui aspect care intr-o societate normala ar fi considerat infractiune. Evident, nu e cazul aici, fiindca societatea romaneasca nu are nimic normal in ea. Si cred ca ar trebui sa te intereseze, fiindca motorina aia care ajunge in bidoanele cui trebuie e platita din bani publici, inclusiv din banii tai. Si daca nu te intereseaza nici macar asta, atunci intr-adevar nu mai e nimic de discutat.
Highlander wrote:
Voi vota primarul care va propune desfiintarea acestui mijloc primitiv de transport!
De desfiintat ceva e usor, poate sa o faca orice prost. Imbunatatirea acelui ceva e mai grea, desi pe termen lung e benefica. Evident, nimeni nu e interesat de asta. In fine, am pierdut destul timpul, am impresia ca nu ajungem la nici o concluzie. Probabil ca tu ai mai mult timp si mai multe argumente ca mine. Din partea mea, scrie ce vrei si vei fi ceea ce scrii.

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Cristy

Highlander wrote:
Ce parere aveti despre desfiintarea Firobuzelor? Problemele care conduc la aceasta solutie sunt:
1 Viteza nejustificat de mica la incrucisari, macaze, sau la puncte unde "sunt sudate" firele.
2 Ingreuneaza traficul rutier. 61 face mai mult pe traseu ca 336.
3 Mersul in traseu nejustificat de incet.
4 Zgomotul mare pe care il fac captatoarele pe traseu, la accelerare si franare

Blocheaza si sunt surse de blocare a traficului Adesea mi-a fost dat sa vad cum un autoturism parcat langa bordura, blocheaza troleibuzul, acesta neputand a trece, desi din opinia mea, firele sunt trase cat se poate inspre ax.
Calatorii le evita Urcati-va oricand, oriunde pe traseul 61 si 336. Veti vedea clar, cum 336 e mai aglomerat ca 61. De ce? Nu sunt de incredere.

M-am saturat sa ma cert si sa ma bat cu soferii care nici nu incearca sa devanseze un autovehicol stationat pe prima banda. Biletul meu nu mi-l da nimeni inapoi, si nici timpul pierdut. Motiv pentru care, pentru mai mult de o statie, nici nu iau troleibuzul.

Am propus atat primarieri capitalei, directie de trafic a politiei capitalei, cat si RATB-ului de a adopta ca strategie pe termen lung renuntarea la troleibuze in capitala. Sunt curios ce mi se va raspunde.


Imi pare rau ca ti-o zic frate dar din ce se vede habar nu ai ce inseamna ala transport in comun.
Si apropo, 61 este o linie foarte buna. Eu sunt foarte multumit de ea, dar acum daca nu avem troleibuze performante, ce vrei? Ti-e greu sa urci cele 3 trepte de la Ikarus?
SI pana la urma daca tot blestemi asa zisele "CAZANE ELECTRICE" du-te intr-o tara unde sunt numai autobuze si tramvaie.
A, da' am uitat ca nu-ti convine sa mergi nici cu "SARACIILE DE CITARO" cum le personificai in alt topic, iar Tatrele le-ai taia in doua.
Daca nu-ti convine nimic de la RATB du-te frate undeva unde nu exista nici cazane electrice, nici saracii de autobze si nici jeghuri de v3a sau tatre

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Desfiintarea Troleibuzelor Dr2005

Highlander, în loc să te plângi că nu merge troleul cum trebuie, ai putea să chemi Miliția la blocări, pentru că pe sub rețeaua de troleu oprirea este interzisă, chiar dacă la Gorjului se parchează pe 2 rânduri. Dacă tovarășii milițieni ar ieși la dat amenzi, ia să vezi cum ar merge troleele cu 60 la oră.

La toate macazele și încrucișările, chiar și la tramvaie, viteza maximă admisă este de 5 km/h, specificată în regulamentele interne. Că vatmanii trec mai repede pe sub separatoare e problema lor, dar dacă le agață și strică ceva și se constată că au mers cu mai mult de 5 la oră atunci sunt buni de plată.

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Highlander

E de datoria soferului sa anunte atat dispeceratul cat si politia. Am sunat la 112 sa-i contacteze pe ambulantieri sa-si care cazanu de acolo, si m-au luat la misto. Am reclamat la RATB si aia ii aparau pe soferi. Asa sunt eu mai ironic, daca nu observi.

Un lucru e cert. Soferul nici nu a incercat sa depaseasca ambulanta. I-a convenit situatia creata. Eu cred ca estia primesc prima de deranjamente. Cu cat mai multe, cu cat mai bine.

 


Re: Desfiintarea Troleibuzelor Chev Celios

Highlander se vede ca tu ti pe a ta si buna.Soferul a transmis asta prin statie catre dispecer si a stat pana se rezolva situatia.Si sa stii ca si soferul ala/vatmanul ala are un regulament de oridine interioara pe care trebuie sa-l respecte.Asa ca nu mai spune tu tot felul de aberatiile.Cum sa te lase soferul sa conduci tu trolebuzul.Si daca ai "C"-ul ce?Pentru trolebuz iti trebuie "D"-ul si licenta speciala pentru trolebuz.Mai pune mana si mai citeste legislatia aia rutiere.

App.am  uitat. Cand ai mers ultima oara cu 66 intre Carol I si Str.Sportului sa vezi ca reteaua de trolebuz este la fel de moderna ca cea din alte tari occidentale.Si sa nu mai zic de alte zone in care reteaua este la fel de moderna.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419369 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use