Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Lucrari temporare la reteaua de tramvai

37 posts, 30947 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Lucrari temporare la reteaua de tramvai Utilizator anonim

Pe langa lucrarile la Zetari si Lacul Tei mai urmeaza sa fie inlocuite macaze in intersectiile - Strada Dristorului/Camil Ressu, Bd. Bucurestii Noi/Depoul Bucurestii Noi si 11 Iunie/Marasesti/Filaret, cel mai probabil toate vor fi atacate pana in vara.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Utilizator anonim

In luna februarie se finalizeaza lucrarile in capatul de la Zetari, peste o saptamana se reiau lucrarile.
Urmeaza sa anunt planul de investitii in infrastructura aprobat in RATB.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Utilizator anonim

Statia Pridvorului a fost demolata in vederea mutarii langa mallul din Berceni, intr-adevar distanta dintre aceasta statie si cea de la Tineretului este de aproximativ 900m, lucru care ma facut sa propun RATB infiintarea unei noi statii intermediare pentru ca este destul de neplacut sa mergi atata pe jos.

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai bercenicity

Utilizator anonim wrote:
Turnarea unui strat de asfalt pe linia aia mi se pare cea mai mare gresala, ar trebui pus un covor subtire de iarba ca sa dea bine cu imaginea zonei.
Probabil multi va intrebati de ce a fost modernizata bucla aia, motivul este simplu, liniile 16 si 36 trebuie sa intoarca undeva cat timp se va lucra la modernizarea liniei pe Dimitrie Pompeiu. Acelasi lucru este valabil si pentru macazele din bucla de la Dristorului (unde linia 34 va intoarce pe perioada lucrarilor la Pasajul Muncii).


Dar lucrarile la Pasajul Muncii nu ar trebui sa afecteze circulatia lui 34: el circula acum pe margini, iar lucrarile or sa fie pe mijloc. Doar cand fac jonctiunea cu noua cale de rulare s-ar intrerupe circulatia (lucrare de 1 sapt in stil romanesc) si apoi s-ar desfiinta linile de pe laterale.

Intrebare aditionala: vor instala macazuri la intersectia Calarasi/Basarabia/Mihai Bravu sau o sa fie o incrucisare simpla?

 


  • herminedirt.no3
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai herminedirt.no3

Utilizator anonim wrote:
Statia Pridvorului a fost demolata in vederea mutarii langa mallul din Berceni, intr-adevar distanta dintre aceasta statie si cea de la Tineretului este de aproximativ 900m, lucru care ma facut sa propun RATB infiintarea unei noi statii intermediare pentru ca este destul de neplacut sa mergi atata pe jos.


Nu inteleg logica acestei mutari. Din cate am vazut, intrarea principala o sa fie chiar in intersectia de la Piata Sudului, destul de aproape de statia lui 34.

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai bercenicity

Iar intrarea din spate, unde sunt Baumaxx si cinematograful o sa fie in dreptul noii statii de tramvai.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Utilizator anonim

Astazi haos in toata zona Vacaresti - Oltenitei din cauza lucrarilor la mall si pasaj, precum si la organizarea traficului. Pe  Vacaresti noua statie este gata si a fost montat un gard pe mijloc la fel cum au facut pe Vasile Milea, gard care se intinde pana aproape de vechea statie de tramvai de la Pridvorului.
Pe Oltenitei o echipa lucra la montarea de garduri la fel ca pe Vacaresti, lucru cam haotic sub trafic.
La pasajul de acces de la metrou la mall se lucra destul de tare, sigur nu il termina pana joi cand deschid mallul. Poate in martie.

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai nemo

Lucrarile la bucla de la Zetari sunt departe de a fi finalizate.
Lucrarea este cea mai complexa dintre toate inlocuirile de piese de cale aflate in proiect pentru anul acesta, fiind in vorba despre 6 schimbatoare (3 de intrare, 3 de iesire), un schimbator dublu si 2 traversari. Cu alte cuvinte, proiectul contine si inlocuirea macazelor, ceea ce implica la un moment dat suspendarea tuturor liniilor de tramvai din zona. Dupa cum au evoluat lucrarile pana acum, cred ca santierul de acolo va mai dura cateva luni bune.

Am fost in zona in urma cu vreo 10 zile (mai precis pe 19 februarie) si am constatat ca a fost pus un substrat de pietris care nici nu este adus la nivel peste tot.
Postez mai jos 2 poze din zona (nu sunt prea relevante, dar in linii mari se observa situatia la data respectiva).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Utilizator anonim

A fost pus in functiune semaforul de pe Calea Vacaresti la intersectia cu intrarea in Sun Plaza, vad ca au continuat cu montarea gardurilor pe mijloc depasind vechea statie de tramvai, nu m-ar mira sa puna garduri pe tot mijlocul caii Vacaresti.

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Dominatrix

Daca tot s-a oprit finantarea pentru proiectul Bucur LF, anul acesta mai incep lucrarile de refactie a liniilor de tramvai pe Rebreanu, Pantelimon, Iancului si Aerogarii, cum era programat, sau s-a "taiat" si asta din buget?

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai bercenicity

nemo wrote:
... Dupa cum au evoluat lucrarile pana acum, cred ca santierul de acolo va mai dura cateva luni bune.
...

Sunt deja pozate liniile de garare si macazurile divergente din bucla.

 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Razvan Mihai

Azi in drum spre Rahova am facut un mic filmulez din autobuz-ul liniei 220 si santieru de la bucla Zetari. Poze nu am facut deoarece ma grabeam.



 


Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai telvanni

Linia de pe Calea Mosilor a fost refacuta in totalitate. Ma uitam deunazi pe zona dintre b-dul Carol si Paleologu ca amestecul acela bituminos care se toarna (ultimul) intre sina metalica si asfaltul adicent a inceput sa se desprinda. De vina este iarna. E foarte important ca acel mastic bituminos sa ramana acolo...sunt de acord ca nu poate sa stea acolo foarte mult dar cel putin la 2 ani trebuie intervenit si inlocuit. Daca acest mastic nu mai exista acolo cu timpul se va eroda si mai mult asfaltul de langa linie, apa va patrunde, iarna ingheata....mai departe va dati seama si singuri ce se intampla. Mie imi place foarte mult sistemul acesta cu asfalt intre linii (pe strazile inguste), iti creeaza o senzatie de curatie si lucru bine facut si e foarte usor de mers si cu masina peste linii. Toata aceasta munca este in van daca nu se vor face interventii IMEDIAT dupa ce a inceput sa se desprinda masticul. In privinta costurilor nu ar trebui sa ne facem probleme pentru ca TREBUIE sa se faca pe garantia de..5ani, nu? aaa...stai ca la noi nu s-a inventat garantia de 5 ani...imi cer scuze, asta e pentru fraierii aia de constructori din occident.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari temporare la reteaua de tramvai Utilizator anonim

Lucrarile la Zetari s-au terminat. In cadrul programului de schimbat macaze inceput de RATB anul trecut sunt urmatoarele zone:

Terminal Zetari - FINALIZAT
Terminal Lacul Tei - FINALIZAT
Dristorului - FINALIZAT
Depoul Bucurestii Noi - IN LUCRU (revin cu detalii)
11 Iunie/Marasesti - incepe in vara, ultima lucrare de acest tip momentan

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418811 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use