MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari

 

Topic: Stația Unirii M 7 - propuneri

119 posts, 25218 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

Da, statia trebuie sa fie tot la adancime mare, doar ca nu mai este si corespondenta la -25m. Normal ca se ajunge la Brancovenesc, este cea mai scurta cale.
Care conducte de apa ?

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

sab wrote:
Care conducte de apa ?

Dâmbovița.
M 1.jpg (87.56 KB; downloaded 2242 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

Hmm, trebuie lamurit daca este vreo conducta acolo sau nu. Daca Dambovita este prin conducte, cu atat mai bine, se poate lucra mult mai usor. Oricum, daca nu este, poate fi trecuta acum prin conducte si mai castigi niste spatiu.
Da, este mai bine si mai scurt cum ai reprezentat tu. Si nu se mai interesecteaza cu fluxul de la/catre M2. La o adica, daca lipesc statia M7 de statia M1, poti sa nici nu mai ai neaparat un pasaj doar sa spargi peretele. Trebuie vazut daca este nevoie sa cobori ca sa nu dai in Dambovita, cel mai probabil insa va trebui sa cobori putin.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Se pare că e în casete, nu este în conducte.  Dar cam tot aia e.
Dâmbovița.jpg (117.9 KB; downloaded 2231 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

Casetele sunt in capatul celalalt, la iesirea din piata, catre Biblioteca si au legatura doar cu sifonarea pe sub pasajul rutier.  Tare imi este teama ca la intrarea in piata este doar planseul din 1930, adica acesta
planseu_beton_la_unirii_anii_30.jpg (174.95 KB; downloaded 2730 times)

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Mai studiem / ne mai gîndim. Guru posibil să știe, dar nu ne va spune.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

Si eu cred la fel. :)
Da, mai studiem. Impresia mea este ca nu s-a umblat la acel planseu din anii 1930. Cred ca nici caseta de canalizare nu este acolo paralela cu statia M1, ci are un cu totul alt traseu. Nu aveai cum sa construiesti caseta de canalizare sub planseul de beton din anii 1930, dupa parerea mea.
Ce s-a facut in anii 80 s-a facut la iesirea din piata, unde a aparut noul bulevard pe langa magazin, a aparut M2 si a aparut brusc si pasajul rutier pentru care a fost nevoie de sifonare.
In capatul de care vorbim s-a demolat o portiune de planseu, pentru ca Dambovita era acoperita de planseu inca de la Calea Victoriei, dar cam atat.
O poza de arhiva care arata cum s-a adaugat pamant in Pta Unirii ca sa se acopere pasajul rutier si sa se faca parc, inclusiv peste planseul de beton din anii 1930.
Horsecart.jpg (107.29 KB; downloaded 2696 times)

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari subway guru

Din amonte in aval avem podul-planseu interbelic, pana la Calea Serban Voda, cu exceptia zonei pasajului de corespondenta, apoi podul in bolta la Serban Voda si spre aval un pod proiectat de Proiect Bucuresti partial demolat si reconstruit.

 



Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari subway guru

@sab
Caseta e fix in axul albiei pana la sifonare.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Variantă de traseu central M 7.
Observații generale.
Cota NSS - ului suficient de adânc pentru a putea urma traseul propus care presupune subtraversarea unor clădiri mai înalte sau mai puțin înalte.
Stațiile propuse sunt notate cu buline roșii.
Trebuie dublat / triplat culoarul de legătură M 1 - M 2.
Traseul 1 M 7.jpg (1008.72 KB; downloaded 2509 times)
Traseul 2 M 7.jpg (1.02 MB; downloaded 2507 times)
Detaliu Unirii M 7.jpg (288.13 KB; downloaded 2507 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

1. Nu este fezabil să folosim stația M1 ca stație de tranzit pentru cei care vor să schimbe M7 cu M2. Se aglomerează mult prea mult si inutil, zic eu, corespondență M1-M2.
2. Anulam funcția de pasaj pietonal pentru U1.
3. Rezultă o corespondență extrem de lunga cu M2.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari zapacitu

@andrei11 -- esti sigur ca se poate lua virajul de Unirii pentru inscriere sub Mircea Vorda? Tine cont ca blocurile din zona sunt in regim P+10 deci sunt slabe sanse sa poti sa le subtraversezi la -20, ceea ce ar fi necesar la raza virajului de 120+. Nu e pastrat niciun culoar de traversare in zona Tribunal / Sf Vineri, iar virajul la Unirii cu Mircea Voda e de ~90m. Fizic nu ai pe unde sa strecori un tunel, daramite doua, daca incerci sa tii o raza decenta.

Eu raman la parerea ca singura varianta fezabila e cu statia sub parc, cu corespondenta catre M1 peste planseul interbelic, iar parcul redesenat ca sa nu fie afectat negativ de obstructia rezultata. Functie de cate tone poti pune peste planseul respectiv, tunelul M1-M7 la suprafata ar putea fi acoperit cu pamant, rezultand un derdelus. Singurul dezavantaj ar fi incarcarea captului statiei Unirii 1, ceea ce s-ar putea rezolva cu un nou set de scari in statia unirii ce urca fix in dreptul corespondentei M2.

Notebook - page 4.png (56.68 KB; downloaded 2416 times)


Iata o schita de mana, intrucat nu am momentan disponibil calculatorul. Din statia M7 aflata sub nivelul liniilor M2 as urca intr-un vestibul (aproximativ la nivel cu liniile M2) si de acolo intr-un vestibul superior, aproximativ la nivel cu vestibulul M2. Sunt destul de apropiate,deci merg sparturi directe si mai multe. Catre M1 as merge cu un pasaj care urca de doua ori, a doua oara urcand chiar deasupra planseului interbelic pe care il traverseaza pentru a ajunge deasupra vestibulului M1 (in zona fostei iesiri de la inaugurarea M1 / actuala statie de ventilatie PU1), unde coboara din nou in statie.

Alte variante presupun manevre foarte complicate pentru transbordare, eventual sapate la TMB, care trebuuie sa strabata integral Piata Unirii. Deja devine mai simplu (insa nu mai ieftin) sa faci doua statii!

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari zapacitu

Late edit: Am studiat putin plansele PUG / PUZ (indeosebi S2) si ce a spus @andrei11 e perfect adevarat: Metrou pe sub Mircea Voda, ceea ce implica PU3 sub bvd Unirii. Treaba tunelistilor sa rezolve traseul exact :) Iar statia PU3... cu TMB de 12 ar putea fi chiar sub PU1/PU2, pe stil londonez, cu legaturile sapate la unghi de 45 de grade tot la TBM (SF la noi!), insa cea mai probabila amplasare este de-o parte sau de alta a pietei, adica ori langa Dispecereat, ori langa Piata Unirii 2, cu legaturi clasice, incarcand eventual conexiunile actuale pentru ca pietonu nu conteaza. Aia e.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use