MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului

1653 posts, 273583 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Stefan28

Culmea e ca este o combinatie intre rosu si portocaliu!  :rofl:  :no:. Sa speram ca isi folosesc cunostintele de la ora de pictura si devine portocaliu!  ;)
Situatia este temporara oricum, la fel si anunturile+ pilotul automat...

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului GAC

Prima impresie la M5 este bunicica, mai putin partea cu intervalele de succedare care sunt mai degraba de tren regional decat de metrou in zona cu populatie densa.

Problema fundamentala a M5 este intarzierea in implementarea proiectului integral, adica si celelalte 2 tronsoane. La tronsonul actual, s-a intarziat 6 ani, dar in sfarsit avem ceva. La celelalte 2 tronsoane, trebuiau sa inceapa prin 2014-2015-2016 (asa se zicea initial), dar mai devreme de 2022 nu vad cum am putea sa vedem santiere deschise, deci vom avea intarziere de minim 6 ani ca ca sa inceapa (fara ca sa avem nimic).

De asemenea, in ciuda intarzierii, nu avem trenuri si mai devreme de 2 ani nu vad cum am putea avea trenuri pe noua magistrala. Pana atunci exista riscul ca oamenii sa se lehameseasca de intervalele jenante si sa mearga in continuare cu STB sau cu masina mica.

Prin urmare, asa cum ziceam candva, singura solutie practica e IVA in formatii mici (trenuri de 2-4 vagoane) dar des, cu intervale de 2-3 min pe sectorul comun si 4-6 min pe ramuri.  Echipamentele de semnalizare instalate pe IVA se pot "transplanta" pe noile trenuri cand or sa vina in ceasul al 13'lea. In ceea ce priveste piesele canibalizate de pe IVE (la capetele intermediare), asta e doar o scuza penibila prin care se ascunde lipsa de viziune si reaua vointa vadita marca Metrorex. Mi-e greu sa cred ca atatia colosi mondiali specializati in echipamente electrice/cai ferate (Alstom, Bosch, CAF, Siemens, etc) nu ar fi in stare sa reproduca niste piese din anii 70... hai sa fim sesiosi. Mai degraba cred ca cei de la Metrorex nu sunt in stare sa faca un caiet de sarcini, dar chiar si asa, pot face un contract de consultanta + executie piese in functie de rezultatele expertizelor efectuate pentru a determina ce lipseste si in ce cantitati.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

sab wrote:
Dacă este pe fond roșu este ceva "in lucru" . Roșu este doar pe M3 ca fiind corect. În mod normal, denumirea stației ar trebui să fie pe fond portocaliu,  daca respecta ce este pe alte magistrale.

Chestia e cum privesti LCD-ul. Pare rosu din fata, din lateral se vede ca e portocaliu. In general chestia asta apare la monitoarele de slaba calitate ca urmare a unghiului de vizualizare mic, a tratamentului anti-reflex si a gamei de culori. Un monitor de calitate are culoarea identica din orice unghi l-ai privi.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

@GAC
IVA nu are cine sisteme, în afara celor care circula acum pe M4. Deci nu ai avea se să muți pe alte trenuri.
Pe M5 am observat lumina verde, ca atare nu stiu daca este vreun sistem în funcțiune.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

O intrebare rautacioasa rau, Violeta, rama care a deschis circulatia cu calatori a fost aleasa intamplator sau special ca sa ne reaminteasca cine e sefa PNL pe Bucuresti???
8-)
Oricum ar fi e de gen feminin ceea ce totdeauna e de bun augur in subteran!
:rofl:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Pe tronsonul comun intervalul de 6 minute e ok si se respecta, am vazut azi (pe la 8-9). De asemenea, destul de populat metroul (am urcat la Romancierilor, tot dinspe Rau a venit, dar mi s-a parut riscant sa intru la Brancusi...). 11 minute Romancierilor - Eroilor. Eu am iesit pe la iesirea valurita, care mi se pare ok, grosul evident a mers spre M1 - M 3....

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Dupa umila mea parere la orele de varf ar fi mai util sa circule doua trenuri la Rau si unul la Vale, iar in afara orelor de varf la paritate. Ar permite o mai buna acoperire a bazinului electoral al celor ce ar dori sa aleaga metroul!
Suplimentarea spre Rau s-ar putea face cu IVA si nu cred ca s-ar supara cineva...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Andrei98

Poate după alegeri o să suplimenteze și cu IVE  :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Stefan28

Acest supliment va fi pe magistrala 3 de săptămâna asta!  ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ANTENA

Ma uit umil pe site-ul Metrorex si ceva nu inteleg.
Trec prin Valea Ialomitei ca sa ajung la Raul Doamnei?
Sau cobor la Valea Ialomitei si o iau pe jos pana la Raul Doamnei

Capture.JPG (164.26 KB; downloaded 2900 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Stefan28

Este o greseala din partea lor. Valea Ialomiței nu are ce cauta in traseul pana la Raul Doamnei...
Este alt cap terminus Valea Ialomiței si nu exista legătură de metrou între V.I si R.D...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Si ne miram de ce oamenii cred ca e un singur metrou pentru ambele ramuri....

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Nu stiu cati se uita pe site-ul Metrorex.Ar trebui să se uite si pe hărțile din stație, ca de aia s-au montat.
Asta nu scuza informația eronată...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Stefan28 wrote:
Acest supliment va fi pe magistrala 3 de săptămâna asta!  ;)

Aiurea in tramvai (pardon, metrou) bagi IVA acolo unde se circula pe automat si bombardele acolo unde se circula manual in loc de viceversa

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420536 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use