Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Noul forum - sugestii și reclamații

690 posts, 145158 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Noul forum - sugestii si reclamatii zapacitu

E posibil sa ai probleme daca ai diacritice in parola...

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii lecter

Rezolvat, problema era faptul ca aveam un "&" in parola, am schimbat-o cu una doar cu litere mari, litere mici si cifre si m-am putut loga. Merci de idee!

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii andrei11

În continuare cele două variante ale forumului afișează fotografiile în sens invers, forumul nou foto 1 / foto 2 / foto 3 ;  forumul vechi foto 3 / foto2 / foto 1. Eu  când scriu un text + foto postez  fotografiile într-o succesiune care să se potrivească cu  textul și cum folosesc exclusiv forumul nou cine citește în forumul vechi nu mai înțelege nimic, fotografiile fiind afișate deandăretelea.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii BodoMinea

PTMZ wrote:
O opțiune foarte utilă de pe platforma veche ce lipsește pe cea nouă este cea de revizuire a mesajului compus când apeși butonul de trimitere, în cazul în care cineva postează un mesaj înaintea ta, în același topic în care tu compui un mesaj nou. S-ar putea să fie adăugată și aici această opțiune? Nu de alta, dar mi s-a întâmplat de 2 ori să postez mesaje la câteva secunde/minute după mesajele altor utilizatori, nefiind atenționat că a postat cineva în acel subiect în timp ce eu compuneam un alt mesaj.


Tocmai ce am pățit asta, am citat o postare de pe Facebook a Ministerului Transporturilor la un minut după un coleg. Menționez că am observat adăugarea thread-ului sub fereastra de compunere, dar când am trimis mesajul, nu am fost atenționat că între timp în thread mai apăruse ceva (între momentul când am început să scriu și cel când am postat). Pe forumul vechi aș fi fost atenționat și direcționat către încă o revizuire. ( https://forum.metrouusor.com/ViewTo ... ByPostId )

P.S. nu se evaluează automat link-urile aflate între paranteze fără spații

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii zapacitu

(1)
orex wrote:
(...) că în ***ând bucureştenii pot să folosească (...)

Un citat din presa sau ceva sef referitor la semnarea PIF pentru M5-1. Nu pot sa cred ca forumul cenzureaza "în curând". Probabil din cauza ca vede diacriticile ca non-litere (similar spatiu, punct, virgula). Se poate rezolva?


(2)
Am remarcat ca atunci cand dai quote unui mesaj oarecare, nu exista un mecanism de link-back spre post-ul citat. Prin alte parti exista optiunea asta
[ quote = "zapacitu" ; 366637 ]citat[ / quote ] <- unde acel numar reprezinta chiar ID-ul de post, postID, unic pe forum
Ideea e ca atunci cand citez dintr-un topic si vreau sa postez in altul, apare un citat din neant si daca am ciopartit eu quote-ul o sa fie dificil de identificat postul original pentru context, la nevoie. Pe vechea platforma nu se putea. Poate pe noua platforma?

(3)
Tag-ul [ code ] nu permite explicitarea de alte tag-uri cum ar fi [ quote ] -- chiar si mai sus la (2), initial eu am scris FARA SPATII string-ul [ quote = ceva ] ceva [ / quote ] si am pus intre tag-uri [ code ] insa rezultatul nu a fost cel asteptat. Asadar suspectez ca nu prea se poate face embed in code la alte tag-uri precum quote, b saui


(4)
cand postez pe noul forum, daca intru pe vechiul forum, mie apare ca necitit chiar mesajul postat de mine in platforma noua; nu e problema, just sayin'.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Toate sugestiile si problemele raportate in ultima perioada vor incepe sa fie investigate /implementate incepand cu saptamana viitoare. Voi reveni cu update-uri punctuale.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

@zapacitu
1, 3 - rezolvate
2 se poate implementa, dar nu inainte de a ne muta definitiv pe platforma noua. Cea veche nu stie sa faca asa ceva, si daca cea noua devine brusc 'prea desteapta' o sa devina de necitit cea veche...
4 stiu si este o problema a platformei vechi, drept urmare nu o voi rezolva.

@BodoMinea si @PTMZ un avertisment ca exista mesaje noi o sa apara in curand, e deja in lucru.

andrei11 wrote:
În continuare cele două variante ale forumului afișează fotografiile în sens invers, forumul nou foto 1 / foto 2 / foto 3 ;  forumul vechi foto 3 / foto2 / foto 1. Eu  când scriu un text + foto postez  fotografiile într-o succesiune care să se potrivească cu  textul și cum folosesc exclusiv forumul nou cine citește în forumul vechi nu mai înțelege nimic, fotografiile fiind afișate deandăretelea.

Am incercat ceva in acest sens si nu stiu daca merge si nici nu pot garanta ca exista o solutie. Intr-un final, armonizarea dintre platforme nu trebuie sa consume prea mult timp deoarece este, pe termen lung, un efort inutil - platforma veche va disparea.

zapacitu wrote:
E posibil sa ai probleme daca ai diacritice in parola...

Nu, nu ar trebui sa existe aceasta problema. Am nevoie de mai multe detalii privind eroarea. Ai primit o eroare din aceea cu "ID-ul erorii este.."? Daca da, imi trebuie ID-ul. Daca nu, macar orientativ am nevoie de data si ora erorii. Probabil cand ai scris prima data, dar nu strica o confirmare.

Celelalte sugestii sau probleme ridicate vor urma in viitor.
Dark mode are prioritatea minima, sorry.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii zapacitu

Multumesc pentru feedback. Inteleg perfect de ce nu umblam la platforma veche. Good point si cu functiile incompatibile, im scapase.

Ref la parola, colegul a mentionat ca avea caracterul "&" in parola. No idea.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Legat de parola, tot nu ar trebui sa existe problema, dar in fine, pot investiga mai mult mai tarziu.

PTMZ wrote:
O opțiune foarte utilă de pe platforma veche ce lipsește pe cea nouă este cea de revizuire a mesajului compus când apeși butonul de trimitere, în cazul în care cineva postează un mesaj înaintea ta, în același topic în care tu compui un mesaj nou. S-ar putea să fie adăugată și aici această opțiune? Nu de alta, dar mi s-a întâmplat de 2 ori să postez mesaje la câteva secunde/minute după mesajele altor utilizatori, nefiind atenționat că a postat cineva în acel subiect în timp ce eu compuneam un alt mesaj.

Am implementat aceasta optiune, daca sunt publicate mesaje mai noi decat momentul incarcarii paginii de postare, o sa apara o avertizare cu rosu in partea de jos, unde vor fi afisate si mesajele noi. Solutia probabil poate fi imbunatatita, eu nu sunt convins ca mesajul e suficient de clar si evident, dar astept feedback/

BodoMinea wrote:
P.S. nu se evaluează automat link-urile aflate între paranteze fără spații

Acum merge (https://forum.metrouusor.com/ViewTo ... ByPostId)


O alta optiune lipsa - perioada de gratie de 60 de minute se aplica strict pentru editarea mesajelor proprii, dar nu si pentru stergerea lor daca nu au primit inca raspuns. Acum a fost implementata si pentru stergerea mesajelor proprii (fix asa - mesajul sa fie al tau, sa fie mai recent de 60 de minute si sa nu fi primit raspuns inca).

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii BodoMinea

Am postat următorul mesaj, folosind forumul nou: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.p ... #p367276
Nu am putut folosi inserarea unei imagini (tag Img) folosind un link extern. Apărea așa:
chrome_jJb6wtfBoE.png (69.51 KB; downloaded 2287 times)

Am editat-o pe platforma veche și acum e ok.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii PTMZ

De asemenea, a apărut o problemă cu afișarea funcției URL:
Screenshot_20200916-165826.jpg (120.88 KB; downloaded 2232 times)

Aici nu am avut o problemă cu deschiderea link-ului, dar la topicul autobuzelor electrice de Iași, unde am postat un link al unui dosar de la C.A.B., nu mergea să deschid în formatul dat. Am modificat din forumul vechi, și mi s-a afișat corect.
Also, butonul de ștergere a unui mesaj nu a funcționat, îmi arăta că pagina e indisponibilă, iar mesajul rămăsese acolo. Am fost nevoit să șterg tot din forumul vechi.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Care este eroarea exacta (text si/sau ID) primita cand ai dat sa stergi mesajul?

Fara aceasta informatie, nu pot investiga.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii PTMZ

Nu mi-a dat eroarea forumul, ci browserul (Edge), nu am avut ID.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Si ce zicea eroarea?

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use