Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linia 55)

222 posts, 89097 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) essco

2) tot atat de raspicat ai spus ca mergi cu masina personala pe-acolo.
Limitele cartierului nu le-oi sti, aici ai dreptate; scuze,nu sant nascut in Bucuresti. M-am luat dupa Google maps, pe acolo am vazut eu.
Iar faptul ca tu ai treaba din '75 cu Pantelimonul, nu este relevant in acest context. Vorbim de prezent si de cat de bine e acoperit Pantelimonul in ceea ce priveste mijloacele de transpost. Nu facem statistica din 1945.
Nu am mai mers de mult timp cu alt tramvai in afara de 55; daca e cum spui tu si toate celelalte linii sunt la fel de vechi si murdare, e vai de noi!
La punctul 4 te repeti.
La punctul 5 iar repeti ce-ai spus la 3.
Faptele raman: 2 mijloace de transport, mari si late: 55 si 104 care ajung pe Soseaua Pantelimon, la est de Soseaua Fundeni/ Morarilor. Cam putin, tinand cont si de faptul ca 55 sucks + venea cand avea chef.

Daca e sa fiu cinstit si sa gandesc obiectiv, ar fi ok pentru o periferie  :D
Daca in noua formula 55 va veni la nu mai mult de 5 minute si va fi mai curat, eu ma declar multumit (pana la aparitia statiei de metrou de la Spitalul Sf. Pantelimon).

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Parazitu

Eu nu as baga mana in foc ca sa scurteze 55-ul pana la Iancului! Mai bine baga tramvaiele pe 46 (linie fantoma care vine odata la 30 de minute) incat sa vina odata la 5 minute ca oricum serveste acelasi traseu pana la Iancului, si dupa cu restul liniei s-a compenseze linia lui 1 si 10 pe traseu pana la Piata Victoriei si de acolo e numai buna ca s-a te duca pana la gara. In plus daca se face acest lucru ar trebui sa inceapa lucrarile la linie pe Protopopescu si pe Calarasi, in legatura cu celelalte linii care circula pe Calarasi (14 si 40) ce sa zic, 14 sa fie deviat pana la Lacul Tei, Gara Obor sau pana la Iancului  :shock: (bucla din intersectie) iar de 40 nu prea am ce sa zic, direct desfiintat  :popa: la fel ca 5-ul si bagat 640 inloc  :bere:

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) omirica

andrei11 wrote:
1) Vezi că nu-ți cunoști limitele cartierului, ceea ce e grav. Mega Mall - ul e în Pantelimon stimate coleg. Inclusiv cimitirul Armenesc.
2) Evident că Iancului nu e Pantelimon dar ți-am spus răspicat că am treabă cu Pantelimonul în mod constant.
3)  55 - ul e ok, nu e mai jegos / nejegos ca alt tramvai.
4) Tu stai în Pantelimon din 2016. Scuze, dar eu am avut treabă în mod constant cu Pantelimonul cam din 1974 - 1975. Ești cam tânăr în Pantelimon ca să emiți judecăți cu valoare de statistică.
5) Repet, cu 55 exagerezi la greu, e un tramvai ok.




55 nu e un tramvai ok atât timp cât frecvența lui te invită să alegi autobuzul.

Apoi, spuneţi că vă încurcaţi de 104 când folosiți mașina, deci cunoașteți ambuteiajele de la intersecţiile Morarilor, Chișinău și Mega Mall. Pe care un tramvai onorabil le-ar putea evita, devenind mai atractiv.

Și (nu) în ultimul rând, faptul că sunteți născut și crescut în Pantelimon nu vă transformă în depozitarul adevărului științific când vine vorba de cartier. Mai ușor cu pianul pe scări.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) dimitryyyy

Pai si atunci daca tot discutam tragem si noi o concluzie sau o dam in ciumegareala in timp ce suspinam ca ne incurca 104?

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) omirica

55 e inutil dincolo de Iancului, singura problemă e legătura cu celelalte mijloace de transport, din cauza intersecției dificile. Frecvența 5 minute la ore de vârf.

14 păstrat pentru prestigiul zonei, 46 desființat.

Regândirea semaforizării debile de pe tronsonul Piața Iancului - Mega Mall unde toată lumea are prioritate în detrimentul tramvaiului.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) cris_m

Concluzia din punctul meu de vedere e simpla, un 55 cu o frecventa mai buna si eventual scurtat la Piata Iancului ar fi mai atragator pentru urmatoarea perioada de timp. Problema actuala cu 55 e semaforul de la Traian/liceul A.D Xenopol si cel de la Piata Iancului. Ambele au timpi foarte lungi de rosu si putin de verde...

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) alexxd_31

Azi am constatat ca sina dintre Piata Traian si Pache Protopoescu e cu canal si nu Otelul Rosu.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Chev Celios

Iar intr-una dintre curbe a fost schimbata cam acum 2 saptamani. Am o banuiala ca a fost folosita sina din curba de la Apaca.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) punmeister

alexxd_31 wrote here:
Azi am constatat ca sina dintre Piata Traian si Pache Protopoescu e cu canal si nu Otelul Rosu.

Demult e asa, nu de acum.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) alexxd_31

Am trecut de multe ori pe acolo dar azi am observat. Deci din 55 ramane de modernizat doar linia de pe Pache.

 



Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) alexxd_31

Acolo trebuie facut tot cap coada pana la Republica, nu pana la 1 Decembrie.
Oricum sper sa nu se lucreze simultan pe Pache si Calea Calarasilor ca se bocheaza tot.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) ByOnu

Oricum sper sa nu se lucreze simultan pe Pache si Calea Calarasilor ca se bocheaza tot.


Adica sa circulam cu tramvaiul abia in 2030? Aia e, suferim suferim, dar trebuie facut cat mai mult si cat mai repede.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) alexxd_31

Pe Pache Protopoescu e posibil sa fie nevoie sa se opreasca circultia ca  nu prea e spatiu.
Cum cele doua strazi sunt paralele ar  conduce la un trafic infernal.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use