Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 314599 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andreiiul

Exact cum banuiam, pe Oltenitei vor utiliza culoarul unic doar autobuzele STB. Pana la urma cine stabileste traseele: PMB prin STB sau ADTPBI?
Daca implementezi un culoar unic de ce nu il folosesc toate mijloacele de transport ce au mare parte din traseu comun.
Legat de R439 pe sensul spre Popesti statia Grigore Marin ori isi schimba pozitia ori va fi desfiintata. Ca sa poata ajune in alveola autobuzele vor taia fata tuturor masinilor pt a opri in statie.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Tom

Din câte observ, ideea s'a implementat doar ca să se spună că s'a făcut. Practic, singurul lucru util este faptul că s'a făcut demersul legal ca "să fie posibil să se poată" circula pe linia de tramvai. Însă orice altceva decât tramvaiul și sigur, ambulanțe sau ce o mai putea lua pe acolo și înainte, dar cu lumini și sunete specifice, nu are niciun fel de prioritate. S'a modificat legea? Autobuzul în mers are prioritate acolo? Puțin probabil. Plus că nu cred că s'a făcut vreo campanie serioasă de informare a șoferilor despre asta (mă refer la public, nu la șoferii STB), nici măcar la nivelul acela al stickerulului acela cu prioritatea la ieșirea din stație.
În afară de asta, observ din fotografia de mai sus că autobuzele se încadrează "perfect" în spațiul cuprins între linia continuă și peronul stației. Un autobuz are din câte știu 2,5m. Atunci nu era posibil ca și tramvaie de 2,5m lăține să poată circula pe acolo cum fac astăzi autobuzele? Asta pentru că s'a invocat scuza că nu se iau tramvaie Tatra de la Praga că sunt prea late.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andrei11

Cu tramvaiele te păcălai la sigur la curbe.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze zapacitu

Eu sunt curios in ce cod rutier au prioritate autobuzele aflate in miscare si in ce cod rutier li se permite sa foloseasca liniile de tramvai ca si benzi de circulatie. In caz de accident, in mod normal soferul STB e vinovat, cf cod rutier, pentru ca circula pe linia tramvaiului. Cod rutier valabil 2020.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze br101

In statiile unde peroanele sunt fata in fata, autobuzele probabil ca ar incapea daca ar avea camere video mici, ultramodrene, in loc de oglinzile retrovizoare care ies inafara. Dar chiar si asa, masurand doar din ochi, ar trece milimetric unul pe langa celalalt, ceea ce evident e stresant  pt soferi si neplacut pt. un eventual calator care se gandeste sa scoata un pic capul pe geam.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Utilizator anonim

Odata cu realizarea pistelor pentru biciclete pe Splai, a disparut culoarul autobuzelor dintre Cotroceni si Eroilor.

20200801_170139.jpg (442.84 KB; downloaded 3164 times)

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze zapacitu

...care oricum era de pomana.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

Avand in vedere ca era instituita doar la spital, am considerat mereu ca rolul real al acelei benzi a fost de a nu permite parcarea pe prima banda si deci pentru a facilita accesul ambulantelor. :think:

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andrei11

Am fost azi cu 21 prin cartier cu ceva treburi. Deja se încurcă tramvaiul de autobuzele de pe linie. Și erau o grămadă !

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

Exact ce spuneam... autobuzele care merg aiurea pana la Obor incurca 21. S-a dus toata eficientizarea... :(

 



Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Costin

Aceea este ce vreti voi numai nu semnalistica demna de o capitala europeana din secolul 21. Un singur indicator era suficient, dar sunt mai multe. Orarele de trecere erau necesare, dar lipsesc. Hartile sa zicem ca optionale, dar macar o lista cu statiile care urmeaza, tot era necesara. Si asta lipseste. Nu se incadreaza in nici o conditie minimala de calitate, utilitate sau standardizare, iar mentenanta va fi zero in caz de schimbari sau devieri. Good job  :applause:

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze rosetti61

Nu ma asteptam la "capodopera" aia, credeam ca vor pune tot tablele lor galbene care erau prin Voluntari. Forma aia mai bine ar folosi-o la sigla lor, cred ca de acolo s-au inspirat deoarece exista un fel de sigla de aceasi forma (fara partea de sus) care apare pe un film de al lor cu dezinfectarea autobuzelor. La prima vedere nici nu realizezi ce e, ceva care ranjeste la tine. E buna si aia intr-un fel, pana se va gandi ceineva sa realizeze un indicator ca lumea.
Bine ca nu vin si cei din Chitila pe acolo :evil:, Nicarom, cand o fi, nu pupa culoar.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ANTENA

Referitor la extinderea lui 330 pe calea tramvaiului nu am inteles de ce intre Obor si Ferdinand este scos afara.
Exact unde e aglomeratia mai mare.
Vai de picioare ...

 


Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use