MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM2 Berceni - PiperaM2 • Modernizarea infrastructurii existente

 

Topic: Știri și articole din presă

19 posts, 18703 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Știri și articole din presă sab

PTMZ wrote:
Oare de când magistralele noastre sunt notate cu cifre romane?

Dintotdeauna a existat (si) varianta si asta. Uite un exemplu : http://www.metrorex.ro/istoric_metrorex_p1347-1
Sau urmareste topicul de File de poveste viewtopic.php?f=415&t=1629
Chiar cred ca aceasta cu cifre romane era o varianta foarte raspandita pana in 1990 in hartiile oficiale. Dupa aceea am ales calea "usoara", adica sa tastam o singura data in loc de doua ori (II, VI) sau de trei ori (III).

 


Re: Știri și articole din presă subway guru

Denumirile valabile sunt doar cele din actele oficiale de aprobare ale investitiilor...restul e doar folclor!
:bere:

 


Re: Știri și articole din presă Cristy

Licitatia pentru modernizare a fost anulata pe 21.08.2020 de Metrorex:

modernizareM2.PNG (153.03 KB; downloaded 2564 times)

modernizareM2_nota.PNG (397.09 KB; downloaded 2564 times)

Nota privind anularea procedurii.pdf
Nota privind anularea procedurii.pdf (124.92 KB; downloaded 284 times)

 


Re: Știri și articole din presă subway guru

Modernizarea asta trebuie cuplata cu modernizarea sistemului de siguranta circulatiei...

 


Re: Știri și articole din presă survola

În ceea ce priveşte proiectul de modernizare a Magistralei 2 în vederea reducerii timpilor de aşteptare în staţii, şeful CA Metrorex a spus că acesta este încă în fază incipientă.
sursa: Economica.net

„Magistrala Corporatiştilor, cum este ea numită în Bucureşti, este cea mai aglomerată magistrală din Bucureşti. Există în cadrul Metrorex un proiect de modernizare a acestei infrastructuri de metrou. Ea este astăzi într-o fază incipientă, totuşi. Pentru că noi am făcut documentaţia necesară pentru obiectivul de investiţie care trebuie aprobat prin Hotărâre de Guvern, a trecut de CTE la Metrorex, urmează să fie aprobat într-un CTE la Ministerul Transporturilor şi apoi, bineînţeles, pregătită documentaţia pentru Hotărârea de Guvern pentru acest obiectiv de investiţii. Ne preocupă acest lucru. Cum vă spuneam, este cea mai importantă magistrală a noastră, care transportă cel mai mare număr de călători pe zi. Este cea mai aglomerată magistrală din Bucureşti. 600.000/zi de călători este o medie pe care v-o pot spune astăzi. Variază între 570.000 şi 600.000 în zilele din cursul săptămânii. Suntem aproape de 2019 şi eu sunt convins că anul acesta vom ajunge la media din 2019”, a precizat acesta.

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M2 • Modernizarea infrastructurii existente  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420794 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use