Transportul în lumeAsiaJaponia

 

Topic: Generalități

23 posts, 26532 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Japonia Goldmund

O intrecere pe calea ferata de la prieteni din 23.11 2019!


 


Re: Japonia Goldmund

Cred ca nu avem pe undeva Kobe(un oras cu cca 1,5 milioane loc.) drive, asa ca pun ceva sa ne aducem aminte cate sunt de facut la noi:



 


Re: Japonia Goldmund

Sper ca nu plictisesc pe nimeni cu "obsesia" asta de Japonie, dar am observat cel putin aici in Occident cat se mira lumea de ceea ce se face in China comunista, stiind(sau din nestiinta!) ca in Japonia(mica si f. saraca Japonia, in afara de bogatia creierului uman nu au decat cutremure si tzunami, o tara muntoasa si care detine una dintre cele mai mari densitati de populatie a unei tari cu o suprafata "normala") s-a construit inca de dinaintea altora  toate cele..., cele pe care le admiram la chinezi, turci, sau alte popoare lipsite de democratie...:

https://de.wikipedia.org/wiki/Seto-%C5% ... Bridge.jpg





PS
priviti masinile lor, priviti modestia care defineste acest popor!

Sub acele poduri(duble) circula si o cale ferata dubla, rapida.

 


Re: Japonia Goldmund

Sa nu ne plictisim, am gasit ceva pentru amatorii de ...istoria trenurilor, doua reportaje in japoneza(intelegem mult din imaginea f. sugestiva), care ne spun ceva despre istoria trenurilor rapide de azi, trenurilor rapide din intreaga lume. Trebuie sa reamintesc ca intreaga Japonie a fost la 1946 o tara distrusa in intregime, cu doua bombe atomice lansate asupra oraselor ei, cu Tokyo practic ras de pe suprafata(exista destule filmari cu Tokyo dupa razboi, filmari din 1946-47 - socant!)
Un film este despre seria 151, un tren rapid functional in 1958, un prototip daca vreti la Shinkansen seria 100
Ce am observat la filmarile din 1958:
- peroanele inalte chiar si in gari mici(peroanele inalte sunt ca cele de la metrou din intreaga lume!) Noul tren(1958) nu avea trepte la vagoane!
- entuziasmul japonezilor fata de tot ce tine de tehnica(putem vedea copii si adulti care, pe traseul primul tren rapid erau innebuniti sa-l vada trecand pe la ei!)
-"noul" tren dispunea de aer conditionat...
- distanta intre Tokyo-Osaka era parcursa in 6h 50min.(553km) in 1958...
https://www.youtube.com/watch?v=PK0-_gQpnaI

Si bineinteles ceva despre primul tren rapid al lumii, tren care putea circula cu 250km/h intre orasele japoneze(1962-1964 primele teste, totul gandit pentru Olimpiada de Vara 1964 impreuna cu prima autostrada moderna de oras - din Tokyo)
seria 100 Shinkansen
https://www.youtube.com/watch?v=V8DcxNZByJY

 


Re: Japonia Goldmund

Dar ce spuneti de o plimbare prin centrul, centrul absolut al unui oras care pare fara granite, prin city-ul din city-ul Tokyo?
Ce m-a uimit este ca viata continua si in pandemie, ca localurile in noiembrie sunt toate deschise, ca "tineretul" este ca de obicei in miscare, ca, pana cand si cinematografele sunt deschise(si in Tokyo exista patru anotimpuri si vine iarna cu mai multi virusi, ca de obicei)
Asadar, o plimbare prin Shibuya, intr-o seara de noiembrie, si pot spune ca mute lucruri le-am vazut de mii de ori prin reportaje, dar altele mi-au fost  cu totul noi(de ex. la poalele unei gari supraterane exista o viata extraordinara(de "Centrul Vechi"...), acolo unde nu ma asteptam. Trotuarele supraterane care fac jonctiunea cu mai multe gari(pe mai multe niveluri!) si multe magazine de moda, le stiam, dar acum le-am parcurs printr-un labirint de scari si reclame sf si cladiri semnate de mari arhitecti.





PS
Mai important mi se pare contactul social decat home office, pentru ca fara contact social nu traim cu adevarat. Home Office poate fi modern, adecvat unei stari, dar ca parte din viata noastra, nu poate fi relevant, decat daunator. Asadar, dupa vaccinare,  inapoi la normalitate si la contacte sociale cat mai multe!

 





Re: Japonia: generalități ByOnu

Un tabel bine structurat cu tarifarea transportului urban (nu doar Tokyo, intrucat SUICA si PASSMO sunt si ele nationale) si feroviar national. Relevant la nivelul anului 2023.

japan and tokyo train fare options dec2023.jpeg (138.59 KB; downloaded 167 times)


Sursa: captura din acest clip de pe YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=--fEEZm-N2Y

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Japonia  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use