Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni

210 posts, 92722 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni Nenea_titi

Transportul în comun va fi folosit atunci când se va interzice accesul mașinilor pe anumite rute. Sau se va pune în centru, parcare cu termen limitat.
De exemplu în Luxemburg, afară de arondismentul tău, peste tot în oraș ai gratuite 2 ore. Apoi, plătești. Și nu doar acolo, în multe alte orașe. La fel ar trebui și în București. Apropo, acolo, angajatorii rar asigură parcare angajaților. La noi, cam toți angajatorii asigură parcare angajaților, ceea ce îi determină să folosească mașina personală. Și unde lucrez eu e la fel. Eu nu vin cu mașina, deoarece pe jos fac 45 minute. Asta referitor la ultima frază.

Revenind : așa a fost și pe Bucureștii Noi, cu linia 97. A durat destul din momentul montării până la momentul in care a intrat în serviciu.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Aici dureaza exagerat de mult!
1. Parcursul actual (Cotroceni-Plevnei-Parvan- Kogalniceanu) nu-i mai mare, decat cu cateva sute de metri, in raport cu cel de pe Eroilor Sanitari (Cotroceni-Marinescu-Eroilor Sanitari-Opera-Kogalniceanu), numai ca timpii de parcurs sunt net superiori pe aceasta ramura (sunt doar trei semafoare, in comparatie cu 5/6 in prezent). Cea mai solicitanta intersectie fiind V. Parvan-M. Kogalniceanu unde am avut nesansa sa zac, intr-o dimineata, in troleibuz pret de 3 semafoare, ca era trenulet de troleibuze spre Kogalniceanu! Si numai din acest s-ar castiga timp!
2. Nu sufera comparatie reluarea circulatiei linie 97, intr-o zona preponderent de case (dupa pod Constanta) si un cartier plin de ”apartamente dormitor”, inca de la Orizont,  Drumul Taberei, ca sa nu-l pun la socoteala si pe ”vecinul”, Militari, care ni se poate alatura oricand! ;) Tocmai d-aia la ora asta, potrivit INFO STB, sunt doar 7 mijloace de transport alocate pe 97, 14 pe 69, si 6 pe 90, nu numai datorita parcursului lor ci mai ales a fluxului de calatori pentru cele din urma doua rute!

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexandru_minciu91

IMG-20200204-WA0010.jpg (167.61 KB; downloaded 3790 times)

Lucrări ample pe Dealul Academiei, se montează firul pe console. Pe sensul spre Razoare (Șoseaua Panduri) pe stâlpi s-au montat consolele, iar de la al 3 lea stâlp se va monta rețea elastica.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexandru_minciu91

S-au montat console pe stalpii de pe Bulevardul Geniului, si in bucla si in urmatoarele zile se va monta firul.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Nu te contrazic. Maine vad/vedem cele spuse de tine cand o sa descarc cardul camerei de bord, nu de alta dar si astazi am urmat acelasi traseul!
PS
N-as crede, in mod firesc, ca troleibuzele vor face cel apendice dar nu ma mai mira nimic, ca diletantismul autoritatilor locale e un simplu ”Tetris”!
Appo! Nici acum n-au rezolvat la Favorit (autoritatile locale), dupa mai bine de jumatate de an, semaforizarea dinspre Orizont spre bd. 1 Mai! O sa le-o reinvoc, ca-i prea de tot rasul!  :oops:  :oops:  :oops:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

@alexandru_minciu91
Da, ai dreptate! Iata dovada!


 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni punmeister

Mi se pare mie sau consolele sunt cu prinderi K+M?

 



Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni ByOnu

Pai si atunci la Eroilor de ce au instalat tot sistemul stra-strabunicii? :(

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Are vreo importanta capiltala?! N-as crede! La interesctia bd. Eroilor cu bd. Eroilor Sanitari sunt niste incrucisari ”inedite” in traficul urban electric eventual!  Eu, unul, n-am mai vazut asa ceva! Chestiunea e cand va fi probata fiabilitatea lor?! :)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni GPS

ByOnu wrote:
Pai si atunci la Eroilor de ce au instalat tot sistemul stra-strabunicii? :(

Atunci de ce au montat sistemul bunicii peste tot pe unde s-a lucrat la metrou în ultimii 10 ani, mai bine spus.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni alexandru_minciu91

Ca asa figurează în contract, ca Metrorex sa refacă totul cum era înainte de lucrări. Cum pe Bd Geniului nu exista rețea, costul lucrărilor este suportat de către STB care au decis sa ia o rețea mai buna. Pe scurt, rețeaua de pe Bd Eroilor este construita de către Metrorex.

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni orex

Bun bun! Daca dinspre Academie spre Razoare face acel apendice, invers (spre centru)...tot prin santier?! :think:
Cred, totusi, ca-i o lucrare temporara, pana cand ”asociatia” isi va lua si ultimele catrafuse din zona Academie si o sa se revina la ceea ce a fost acum mai bine de 8 ani si 2 luni! :yes:

 


Re: Zona Kogălniceanu - Opera - Eroilor - Cotroceni bercenicity

orex wrote:
Are vreo importanta capiltala?! N-as crede! La interesctia bd. Eroilor cu bd. Eroilor Sanitari sunt niste incrucisari ”inedite” in traficul urban electric eventual!  Eu, unul, n-am mai vazut asa ceva! Chestiunea e cand va fi probata fiabilitatea lor?! :)

Sunt model Elektroline, si sunt si la Moșilor cu Carol si Moșilor cu Eminescu, și par mai robuste (nu stiu de incidente cu ele, dar nici nu stau prin zona) decât cele K+M pe sănii (cum era la Piata Sudului), unde magnetul anti-flama mereu se mișca si saniile nu rezistau mult drepte.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use