Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 657171 views
 
Go to page:  1  ... 174 175 176 177 178 179 180  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 MikeT

E ceva sigur cu podurile lui Baluta?

 


Re: Sectorul 4 Daddy

Pana acum avem aceasta hotarare : https://ps4.ro/wp-content/uploads/2020/01/H_313_.pdf. Din alta sursa avem informatii 1, 2 ca fiecare pasaj suprateran ar costa cca 50 milioane de euro, finantare prin POIM si ca motivarea ar fi "facilitatea circulatiei vehiculelor grele destinate transportului de marfuri". In regula, dar nici pana acum nu s-a materializat intr-un proiect acea legatura intre Bd. Metalurgiei de la Metro si Sos. Giurgiului prin Drumul Dealu Bisericii care practic ar fi dublat si ajutat Turnu Magurele si tot am auzit de acea varianta de pe vremea lui Inimaroiu.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 V2A

19. Proiect de hotărâre privind declanșarea procedurilor de expropriere pentru imobilele proprietate privată situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică „Edificare parc în zona de sud a Municipiului București – Bulevardul Metalurgiei” Inițiator – Primarul General al Municipiului București Comisii: - Comisia Patrimoniu - Comisia Juridică şi de Disciplină
http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB ... 129_19.pdf
20200129_19.pdf
20200129_19.pdf (694.4 KB; downloaded 189 times)

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Am trecut si eu in weekend pe la piata Berceni/Oltenitei si am dat o tura sa vad marea realizare. M-am bucurat sa vad ca au inceput izolarea trotuarelor (cel putin in zona aia nu stiu in rest printre blocuri cum sta treaba) dar n-am inteles din nou de ce nu au facut parcarea aia de 3-4 niveluri de exemplu. Si apoi sa faca terenul de joc mai sus. Ca nu pica oamenii aia nici de la 1 etaj nici de la 4 si daca se pierde mingea efectul e acelasi de la orice inaltime ar fi. Mai e inca de lucru la definitivare, o sa fie si un parculet sau macar un spatiu de stat si admirat (ceva-ul) si inca doua trei suprafete unde e organizarea de santier si care probabil vor fi tot bordurizate si transformate in parcare sau parculet sau mixt.

 


Re: Sectorul 4 URANUS

Se pare ca au inceput edificarea trotuarelor pe Metalurgiei pe partea dreapta intre intersectia cu Turnu Magurele si rond Metro. Din pacate o sa fie nevoiti sa taie foarte multi copaci. Se lucreaza la trotuare si pe partea stanga in zona cimitirului. De asemenea se lucreaza la asfaltare si trotuare si pe Drumul Jilavei si pe Aurel Persu unde situatia e comica in unele situatii. Sunt zone unde distanta intre bolarzi si gardul proprietatilor e mai mica de 20 de cm asta daca nu avem si un stalp intre cele doua.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Tipic. Stalpul in trotuarul ingust e o marca inregistrata romaneasca. Stau si ma intreb daca in unele cazuri oare nu cumva proprietarii din zona s-au intins prea mult ilegal sau pur si simplu autoritatile ori nu au prevazut trotuar ori unul foarte ingust si pe care nu vor sau nu pot sa il largeasca. Si unde troneaza proverbialul stalp din trotuar.

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Stalpul din trotuar ca stalpul din trotuar (deh, la vremea sistematizarii din zona probabil ca nu era nevoie de trotuar de macar 1,5 m si nici masini atatea nu erau), dar ce ziceti de stalp pe drum.
2 exemple tot din sectorul 4 pe Cheile Turzii pe sensul dinspre Berceni spre Oltenitei. Aceeasi problema e si in Popesti dar acolo discutam de cu totul altceva (cine stie situatia psudo orasului intelege ce zic)
Stalp 1 aparat de un pom
Stalp 1.JPG (63 KB; downloaded 2391 times)
Stalpul asta "musca" cam 1 m din drum
Stalp 2.JPG (33.57 KB; downloaded 2392 times)

 


Re: Sectorul 4 MikeT

URANUS wrote:
Se pare ca au inceput edificarea trotuarelor pe Metalurgiei pe partea dreapta intre intersectia cu Turnu Magurele si rond Metro. Din pacate o sa fie nevoiti sa taie foarte multi copaci. Se lucreaza la trotuare si pe partea stanga in zona cimitirului. De asemenea se lucreaza la asfaltare si trotuare si pe Drumul Jilavei si pe Aurel Persu unde situatia e comica in unele situatii. Sunt zone unde distanta intre bolarzi si gardul proprietatilor e mai mica de 20 de cm asta daca nu avem si un stalp intre cele doua.

De ce trebuie sa taie copacii? Nu sunt pe spatiul verde? Sa faca exproprieri.  :lol:

 


Re: Sectorul 4 adila

Ca sa ramanem tot in sfera sloganului #haicasepoate, sa mentionam la proiecte gradioase dar gandite cu o parte a corpului care nu are creier, si noul spital de stomatologie, cel mai mare din Romania. El se doreste a fi construit pe fostul amplasament al Gradinii de Sud, sau mai bine zis pe ce a mai ramas dupa construirea celor 230 de locuri de parcare. Minunatul spital se va situa la doar cativa pasi de ferestrele Colegiul Romano-Catolic Sf. Iosif, si va a avea o vedere splendida catre cimitirul Belu. Nici ca se putea gasi o amplasare mai buna de atat. Evident ca Primaria a considerat ca mai bine cedeaza terenul fostului spital Clinic de Dermato-Venerologie si sa pastreze in schimb pentru proiectul municipalitatii terenul vecin cu cimitirul. Astfel, pe Calea Serban Voda va rasari un ansamblu de imobile care se vor potrivi de minune in peisajul existent. Un alt lucru extrem de benefic pentru Sectorul 4 este ca si aici s-au ras toti copacii iar in locul lor vor fi plantati stalpi de beton si pereti cortina pana la cota +30m.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Spitalul de Dermato-venerice a fost retrocedat de Primaria Capitalei, nu de cea de sector.
Chestia cu privelistea conteaza prea putin, din punctul meu de vedere.

 


Re: Sectorul 4 adila

Daca e PMB sau Primaria S4, nu are absolut nici o importanta, iar daca exact zona aia era terenul cuiva, desi nu cred, trebuia sa faca schimb in alta parte. In orice caz primariile nu au o strategie normala pentru era in care traim. Ei doar incearca sa pacaleasca populatia ca sa ramana la putere.

 


Re: Sectorul 4 URANUS

L-am urmarit aseara pe Baluta la emisiunea lui Denis Rifai si din cate am inteles pasajul de la Obregia/Metalurgiei va fi facut pe Turnu Magurele iar cel de la Aparatori pe Sos. Berceni dar prima sapa la aceste pasaje nu mai devreme de 2021. Pentru ele cica va solicita fonduri europene.

In alta ordine de idei se trage tare pe Postalionului si pe Dealul Babii (borduri, stalpi etc.),pe drumul Jilavei (asfalt) la care era inchis accesul dinspre Metalurgiei la ora la care am trecut eu si avanseaza si trotuarele pe Metalurgiei. Aurel Persu si Binelui (partea vestica) stagneaza.

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Partea nasola la trotuarele de pe Metalurgiei e ca pe sectiunea dintre Metro si Berceni par a continua pe latimea actuala a strazii.
Sau punem acum borduri si pe 1-2 ani le schimbam iar cand "supralargim"

 


Re: Sectorul 4 URANUS

Largirea pe acest sector al bulevardului Metalurgiei cred ca se va realiza pe partea dreapta (sens dinspre rond Metro spre soseaua Berceni) unde nu am observat ca ar umbla la borduri.

 


Go to page:  1  ... 174 175 176 177 178 179 180  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use