Clubul modeliștilorSimulatoareOMSI (2) The Omnibus Simulator

 

Topic: Proiect OMSI "Rocar De Simon" - jurnal de constructie

39 posts, 20062 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - jurnal de constructie PaulIP

Ma laud si eu cu ce pot...
[WiP] Rocar de Simon - intentionez sa reproduc intai de toate cea mai raspandita versiune, U412-260, desi am destule repere si pentru U412-220/230.
Cel mai devreme la anul pe vremea asta estimez o versiune cat de cat "beta", dar nu promit nimic. Oricine vrea (si poate) sa ma ajute e binevenit sa ma contacteze pe mesaj privat. De unul singur e foarte greu.
rds_wip_2019_08_31.png (442.34 KB; downloaded 6922 times)
rds_wip_2019_08_31_001.png (342.93 KB; downloaded 6920 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Omsi- The Bus Simulator ADK

Se mai apucase cineva de un Rocar de Simon cu nr. de inventar 1777, care între timp nu l-a mai... terminat. Dacă mai jucam OMSI, mai aveam timpul dinainte și nu aveam problemele de acuma, te ajutam cu cea mai mare plăcere. Nu mă pricep în 3d editor, sau cum se numește programul de ”construit”, însă cu scripturi, sunete și texturi te puteam ajuta. Dar acum prefer să mă ocup de autobuzele... reale. :D

 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

Cel de care zici era un model din GTA San Andreas convertit pentru OMSI, dar are multe neajunsuri. Am incercat si eu "reteta" asta, si pana la urma am ajuns la concluzia ca mai bine il faceam de la 0 (ceea ceea ce am si facut, dar am pastrat cateva repere de la modelul vechi pentru ca erau bine reproduse). Chiar vreau sa il vad terminat si facut cat se poate de bine, mai ales ca am si eu obiceiul sa las lucrurile neterminate.
Stiu, in mare, sa modelez (cu niste exceptii), insa exact la scripturi si sunete am nevoie de ajutor.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Omsi- The Bus Simulator ADK

Nu stiu daca te poate ajuta Andrei98, cunoaște mai bine semnificațiile din engleza si face deseori "curse" in tarile civilizate. :D

 


  • Matei Melinte
  • Posted:
  •  

Re: Omsi- The Bus Simulator Matei Melinte

Dupa modesta mea parere, cred ca e inutil sa te complici cu creearea autobuzului de la zero. Eu, de pilda, merg pe calea mai simpla de "recarosare", adica practic inlocuiesc caroseria si interiorul unui autobuz cu ce imi doresc eu. Astfel scutesc timp si nervi si am siguranta ca modul va functiona fara ca OMSI sa se .... scape pe el :) Ca exemplu, modul de troleibuz Citelis de Cluj e facut(impropriu zis facut ca mai e o gramada de lucru la el)pe "platforma" de Solaris Urbino electric, prin inlocuirea tuturor modelelor 3D de Solaris cu o caroserie+interior de Citelis facute de mine. Pe acelasi principiu am sa fac si Rocar 212E, punandu-l peste GVM. Recomandarea mea este sa nu te complici cu scriptat de la zero, ca nimeni nu face toate script-urile, majoritatea autobuzelor avand script de NL 202. Tu poti foaaaarte usor sa faci acelasi lucru cu RdS-ul tau prin transpunerea lui peste Autodromo Busotto deja existent in OMSI. Sunetele de motor le poti pastra, sau daca ai acces la un RdS, poti pune altele(parca la Ramnicu Valcea mai e U410). Folosind Autodromo ca baza economisesti o gramada de timp si nervi(plus ca mai poti refolosi din modele de pe la interior). OMSI e retard, de multe ori imi venea s-o las balta cand am vazut din ce nimicuri se da peste cap(unul dintre miile de motive pentru care Citaro de Bucuresti a ramas doar un mod privat printr-un folder). Oicand ai nevoie de indrumare si ajutor ma poti contacta linistit pe oricare din caile de comunicare. Eu acum trag tare sa finisez Agora, ca dupa sa termin Citelisul si (de ce nu?) sa ma apuc de Astra Town 118.

Pentru cel ce ma intreba daca nu fac si Citelis de RATB, raspunsul este NU. Citelisurile din Cluj sunt foarte diferite de cele din Bucuresti, si doar carcasa exterioara(si nici aia) le este comuna: 1)Citelisurile din Cluj sunt in CA, alea din Bucuresti sunt cu Chopper(exceptie #5399 si #5400) >>> trebuie scripturi diferite
2)Citelisurile din Cluj au cu totul alta aranjare a scaunelor si alta cabina despartitoare >>> alta munca cu poligoane
3)Panourile interioare, peretii si carcasele sunt diferite. La Cluj partea din spate este de Citelis, la Bucuresti este ca la Agora(ceea ce imi intareste convingerea ca Citelisurile de RATB sunt niste corcituri Agora-Citelis)
4)Desi impart acelasi Actia, la Cluj au mai multe comenzi pe bord.
5)La Cluj comenzile din stanga bordului(de sub geam) sunt autentice de Citelis, la Bucuresti sunt de Agora(ce spuneam?)
6)Ar trebui sa fac [setvar]-uri pentru detaliile exterioare(scrisul ASTRA BUS, inscriptii, capacul de la motor(ca si ala e diferit), oglinzile exterioare etc.)

Concluzie? Multa munca pentru un troleibuz inferior dintr-un oras pe care cu greu il suport. :)

 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

De la precedenta postare, proiectul a evoluat semnificativ.
Caroseria a fost remodelata de la zero (+ zeci de retusari mai mari sau mai mici ori de cate ori gaseam ceva in neregula; mi-au scos fire albe :popa: ), am facut usile, geamurile (cu ambele variante de glisiere - mari si mici - plus alternantele geam fix-geam glisant specifice fiecarei masini ex-RATB, nu mai fac asta ever...) si sasiul. Urmeaza restul de "maruntisuri" de la exterior si apoi trec "inauntru".
OMSI2_20200109_235426.jpg (975.81 KB; downloaded 6558 times)
OMSI2_20200109_235448.jpg (672.74 KB; downloaded 6548 times)
OMSI2_20200109_235522.jpg (1.21 MB; downloaded 6552 times)

 


Re: Omsi- The Bus Simulator WT_fan06

Arată foarte promițător! Dacă ai zis că ai terminat ușile și geamurile ai putea să postezi câteva poze mai „close-up” ca să vedem și detaliile?  :mrgreen:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Omsi- The Bus Simulator ADK

:shock: Excelent lucrat! Poate te ajuta textura (dacă nu o ai deja) pentru roți. :D





 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

@ADK: exact texturile alea le-am folosit pentru bavetele aripilor.
@WT_fan06: here they are :)
OMSI2_20200110_215038.jpg (476.99 KB; downloaded 6949 times)

Nu stiu cat se vede in captura de ecran, dar bavetele au nervurile si embosarile conforme cu originalele.
OMSI2_20200110_215100.jpg (596.53 KB; downloaded 6946 times)

OMSI2_20200110_215112.jpg (476.36 KB; downloaded 6947 times)

OMSI2_20200110_215157.jpg (967.79 KB; downloaded 6947 times)

OMSI2_20200110_215557.jpg (1.17 MB; downloaded 6945 times)

OMSI2_20200110_232230.jpg (446.15 KB; downloaded 6946 times)

OMSI2_20200110_232202.jpg (251.47 KB; downloaded 6946 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Omsi- The Bus Simulator ADK

Ca fapt-divers, mai ai și alte proiecte pe lângă RdS?

 


Re: Omsi- The Bus Simulator WT_fan06

@PaulIP, super cool arată!!  :love:
@ADK, nu crezi că ajunge un proiect mamut de genul RdS? :lol: Sper doar să apuc să văd acest proiect terminat. Mi-ar plăcea să mai văd poze ca acestea de „jurnal WIP” pe măsură ce aveansează proiectul. :bere:

 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

@ADK: La ora asta n-am alte proiecte in OMSI, desi tentatia de a incepe si altceva in paralel e mare.
@WT_fan06: crede-ma, vreau cel putin la fel de tare ca tine sa finalizez proiectul, deci n-am de gand sa il las balta. Actualizari vor urma. Ma gandesc ca ar fi cazul unui topic separat, sa nu-l monopolizam pe asta.

 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

Prima exportare a podelei si peretilor interiori. Mai am de retusat anumite lucruri.

OMSI2_20200213_011617.jpg (868.93 KB; downloaded 6854 times)

OMSI2_20200213_011651.jpg (785.19 KB; downloaded 6895 times)

OMSI2_20200213_011737.jpg (517 KB; downloaded 6889 times)

 


Re: Omsi- The Bus Simulator PaulIP

WT_fan06 wrote:
E cam devreme de întrebat, însă dacă ai zis că vrei să faci şi RdS bus şi RdS trl, acestea te gândeşti să fie payware sau freeware?

Vreau sa fie freeware. Fiind primul meu proiect si invatand blender din zbor, e cam departe de calitatea unor addon-uri payware (si chiar si unele freeware sunt mult peste ce fac eu). Plus ca, avand sunete facute de Morphi (si anumite scripturi de la alte autobuze, dar asta nu se vede asa usor), nici nu as avea voie sa il fac payware.

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: OMSI (2) The Omnibus Simulator  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use