Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 657219 views
 
Go to page:  1  ... 172 173 174 175 176 177 178  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nu prea s-a mai avansat deloc. Tamplaria termopan cred ca e de dinainte de Craciun montata.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Niet...
NU era inainte de Craciun.
Erau unele dintre rame/cadre, cum s-or numi, dar GEAMURI nu erau....

 


Re: Sectorul 4 misterr

andreiiul wrote:
Nu inca. Dar marele Parc central cum l-a denumit Baluta arata la momentul actual ca o zona de promenada. Are o fantana arteziana(cam mare parerea mea) si niste alei betonate si pavate.
Definitia de parc il acopera "Suprafață de teren întinsă, cu plantații, cu alei și bănci, adesea cu lacuri sau bazine, cu diferite construcții adecvate, amenajată ca loc public de odihnă și agrement" dar totusi inca mai mai timp sa amenajeze si macar un mini loc fe joaca (in mintea mea asta inseamna parc).
Cum nu am vazut pe undeva un plan al acestui parc nu putem decat sa asteptam sa vedem rezultatul final.
MikeT wrote:
Concluzia: plin de betoane. Spuneam si mai demult, ar ajuta sa comparam suprafata verde existenta inainte de reamenajare si cea rezultata dupa reamenajare. Clar dupa rezulta o suprafata mai mica de spatii verzi. Dar multora le va lua ochii aceasta amenajare si se vor mai adauga niste voturi in contul lui Baluta la alegerile din iunie.
Puss in Boots wrote:
Hmm eu cred ca strict in zona asta se castiga spatiu verde. Putin dar se castiga. Sa ne aducem aminte cum arata inainte. Era ceva spatiu - numai verde nu se putea numi- intre cascarabetele alea cu reparatii fermoare si ce mai erau, zona unde se vindeau pepeni varza si era parcare si strada. Dar cam atat. Langa BIG doar magazine si asfalt. Dincoace langa metrou era o saormerie, o bomba etc. Acum va fi spatiu verde in totalitate langa BIG si metrou (copacii deja plantati). Per total spatiu verde mai mult cu tot cu mega fantana si aleile. Dar asta e un caz singular. Care nu scade % de spatii verzi (sau oportunitati de spatii verzi) pierdute prin sector.
Ca să știm despre ce e vorba:



 


Re: Sectorul 4 MikeT

Beton la greu. Eu as fi trasat cateva alei si as fi imbogatit spatiul verde cu tufisuri si copaci. Puneam si cativa stalpi de iluminat, cateva banci si gata.

 


Re: Sectorul 4 cris_m

Alea nu costa cat a fost distractia asta... Plus ca trebuie sa fie ceva grandios, sa ia ochii la popor, neaparat cu ceva luminite sa se vada si din avion!  :mrgreen:

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Saracii copaci ramasi pe teren... I-au ciuntit la maxim.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Scuze, hai ca spatiul verde ca spatiul verde, dar ceea ce au facut acolo este extraordinar de urat(!!!) :bleah: Unghiuri drepte garla, fantana de tip cavou (cu usa de acces!). Mai bine il lasau pe Negoita, spatiile de genul din Sectorul 3 fiind de mai buna calitate.

Daca tot au ras tot acolo, nu mergea si o parcare subterana? Aia inaugurata e deja full si nu a schimbat cu nimic situatia din zona.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Ar fi mers o parcare subterana pentru piata. Mai ales ca nu mai traversai vreun drum public dinspre piata, ceea ce blocheaza traficul ingrozitor. 3S+3E, cu spatii verzi pe langa constructie, cum a facut si la cealalta parcare. Asta daca tot a betonat exagerat si plin de kitsch, iar aici nu-i incurca metroul, cum a fost dincolo.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Doar 3 cuvinte:

Marmota-ciocolata-staniol...    :cry:

 


Re: Sectorul 4 realistul

Pe Giurgiului au scos bordurile și le-au montat la loc de trei patru ori. Să vedeți pe la statia Bacovia cum vin in colturi... :))

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

ByOnu wrote:
Daca tot au ras tot acolo, nu mergea si o parcare subterana? Aia inaugurata e deja full si nu a schimbat cu nimic situatia din zona.


Cat timp sunt zero masuri prin alte parti (legislatie etc) pot sa faca si 1000 de parcari. Subterane, supraterane, levitande....

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Parcul central asa cum il prezenta Baluta de fapt este incadrat ca Esplanada zona comerciala Pta. Sudului. Asa apare pe panoul de santier. Una ne laudaum ca facem si alta iese.

 


Re: Sectorul 4 1689

Ce mi se pare cel mai trist e ca betonul a toate stapinitor si proiectele facute pe genunchi - mai scoatem bordurile, le mutam mai incoace... stai, ia sa vedem cum ar fi mai incolo... -  au ajuns sa fie normalitate pentru locuitorii din S4.

N-am auzit/citit/vazut nici o initiativa civica in care sa i se ceara Primarului S4 sa faca *altceva* (sau altfel...).

Poa’ sa taie toti copacii si sa betoneze ultimul colt de verdeata - daca face parcari e perfect !

Viva Las Bercenas !

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Cu parcarea de la Palatul Copiilor ce s-a mai intamplat in instanta? Stiu ca pierduse labuta la fond.

 


Go to page:  1  ... 172 173 174 175 176 177 178  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use