Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 772941 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 109 110 111 112 113 114 115  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Din ce imi dau seama si sper sa nu gresesc, cursa de 21:05 din R406 este si cea care efectueaza ultima cursa cu plecare din Caldararu spre Republica, restul curselor cu plecare de la Republica sunt cu retragere din Caldararu. Toti stim ca este o aberatie sa ai acces din Pipera la Caldararu si retragere din Caldararu la Pipera, insa aceasta linie in urmatoarele 3-4 luni o sa ajunga la Titan cu tot cu masini. Un lucru pe care vreau sa il semnalez este graficul de plecari care este foarte bine facut, nici o masina din R406, R407, R451 nu stationeaza mai mult de 25 de minute pe fiecare capat, pe cand pe R452, R457, R458 se poate ajunge si la stationari de o ora. Sa ai 3 ore pe o cursa de Islaz, Branesti sau Piteasca este foarte exagerat, pe aceste linii deja urmarindu-se sa fie masinile la numar, la fel de bine puteau fi 4 pe Islaz si Branesti si sa aibe curse in plus.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cris_m

Sa vedem cum arata un capat de linie regionala dintr-o capitala asa-zis europeana a secolului 21. Mizerie, drum de acces praf si pulbere, slab iluminat, toaleta pe unde apuci, copertina nu mai zic... Este vorba de capatul linei R439 de la Danubiana. Ne miram de ce ne pleaca soferii pe capete in tari cu mai multa apa calda...
20200104_160611-2016x1512.jpg (1.47 MB; downloaded 3353 times)

20200104_155738-2016x1512.jpg (1007.73 KB; downloaded 3351 times)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

Linia R419 si-a marit parcul de la 01 Ianuarie 2020 in weekend. Asadar, in toate zilele saptamanii sunt 3 ture.

De exemplu, astazi la schimbul 1 sunt: 4429, 4467 si 4473 - conform InfoSTB.

Despre linia R419 am vorbit iarna trecuta (era scurtat traseul la C.F.R. Progresul): viewtopic.php?f=228&t=3987&p=297771&hilit=r419#p297771

Iata programul actualizat:

419 eroii rev.jpg (131.6 KB; downloaded 3437 times)


419 jilava.jpg (128.97 KB; downloaded 3374 times)


De asemeneam, tot de pe aplicatia INFO STB vad ca sunt doar 2 ture in loc de 3 - cate erau in weekend inainte de "transferul" traseului R439BIS catre alta societate de transport. Acum sunt 4279 si 4311, programul nu e de disponibil pe site-ul STB. Ori s-a redus linia cu un tur, ori e un autobuz care nu se vede pe traseu ...

439 - 05.01.jpg (129 KB; downloaded 3309 times)


@Cris_M: Cate autobuze ai vazut ieri  :mrgreen: ?

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cris_m

Pe R439 mai era si 4468 pe langa cele mentionate de tine... Deci 3 ture in weekend, acceptabil dpmdv.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

In weekend, un interval de 20 de minute e chiar bun. Sa nu uitam ca exista si R440 pana la Primaria Popesti-Leordeni avand un interval asemanator (cel putin cand era la STB).

Buba cea mare care trebuie rezolvata urgent este introducerea autobuzelor pe linia de tramvai intre Romprim si Sudului, dar deh ... la noi, la romani, trebuie aprobari si la final sa se laude cu surle si trambite ca x a facut, ca  x a realizat  :roll:  ...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo GPS

Doar că și acum R440 pleacă la 2 minute după R439, exact ca înainte.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cris_m

Nu prea se mai respecta orarele de cand e STV pe fir, nu se mai respecta statiile, calatorii...

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo andreiiul

Cel mai nasol e ca autobuzele STV nu apar in InfoSTB.
Pana sa apara STV in Popesti imi era simplu sa vad daca astept in statie autobuzul sau plec pe jos 500m pana la Romprim sa iau tramvaiul. Acum vad doar 1 linie in aplicatie si incerc sa ma bazez pe ideea ca apare la plus/minus 5 min decalat fata de R439.
Pt incarcarea aferenta liniilor din Popesti (in timpul scolii dimineata autobuzele sunt pline) faptul ca autobuzele VDL au doar 2 seturi de usi este un inconvenient mare. Plus ca nici la interior nu sunt la fel de bine proiectate ca Citaro. Caz concret, azi sotia a mers cu un VDL de pe R440 cu caruciorul cu cel mic si nu prea a avut unde sa aseze caruciorul.
Legat de soferi, ieri comportamentul de probabil fost sofer de microbuz al celui care conducea masina de pe R479 (cea visinie) m-a lasat perplex. La statia Pta Sudului pe directia spre Popesti in loc sa-asi faca stationarea de cateva minute in alveola de langa parcare a tras masina in statie si acolo a stationat pret de min 5 min. Citaro de pe R439 a fost nevoit sa-l depaseasca pe banda 2 (cred ca acolo a facut si statia).
Pe langa asta acea masina visinie are din 3 stopuri de frana doar unul functional(cel central). Nu mi se pare ok sa iesi asa pe strada dar deh, cine sa ii sanctioneze.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

E mult pana se acomodeaza soferii de la STV cu noile linii. Ei sunt obisnuiti cu liniile care pleaca de la Obor, gen R412, R417, R467, linii usoare si lejere, iar traseul R440 este o linie grea si aglomerata. Cat despre dezavantajul ca STV nu are liniile integrate in InfoSTB, primaria Voluntari are in vedere integrarea traseelor STV in InfoSTB sau crearea unei aplicatii identice. Apropo, imi poti spune si mie numarul de inmatriculare al VDL-ului cu pricina, adica al VDL-ului visiniu? Asta daca-l sti.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Este vorba mai mult ca sigur despre IF23POV, care a circulat pe 2 pe 479

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Andi_C

Buna seara! Eu as dori sa vizitez traseul liniei R403 si as dori sa stiu daca acesta are capat comun cu cel al liniei R458 sau macar statii comune, pentru a ma indrepta spre Bucuresti pe altă direcție. Îmi cer scuze anticipat pentru ca nu stiu in ce topic sa pot adresa aceată intrebare.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo GPS

Nu are capăt comun, linia R403 ajunge în Vadu Anei, deci trece de capătul liniei R458. Are stații comune cu R458 pe teritoriul satului Brănești, cu R457 (Piteasca DJ100 și Cozieni DJ100) și R417 (Cozieni DJ 100 și celelalte stații de pe teritoriul satelor Cozieni și Găneasa).

 



Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

Pana acum nu am circulat deloc cu R403, dar am auzit ca soferii merg cu 30 km/h, chiar daca este liber traseul si poate sa-i dea mai mult, si face in jur de 2 ore de la un capat la altul. Daca chiar este asa, este o prostie. La ce s-a mai infiintat aceasta linie daca faci 2 ore de la un capat la altul si intervalul de succedare este foarte mare?

 


Go to page:  1  ... 109 110 111 112 113 114 115  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2283 forum members have written 420932 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use