Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 503181 views
 
Go to page:  1  ... 78 79 80 81 82 83 84  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Cred ca e simplu!
@Macheta218 ”slefuieste” linia 41 din cate am retinut la ”convocare”! Cred ca stie cel mai bine ce si cum! Astept sa ne spuna, EL, unde si cat poate sa dea ”bice” pe acest traseu, cu materialul rulant avut la dispozitie! ;)
PS
Sigur ca trebuie sa fie ceva similar cu diagrama, zilnica, a unui mecanic de locomotiva pe parcursul desemnat!

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc aztec

Vise taica...vise.
La cum e intretinuta linia acum, la 60 ai sanse sa se lase cu capete sparte debla balans pe anumite portiuni...
Cea mai grava e la iesirea din pasajul Lujerului spre Uverturii.
Singurele bucati "linie" intre Tricodava si Crangasi din cate imi amintesc sunt la Moghioros cam 100 m si inainte de oprirea de la Crangasi in dreptul Emag...
In rest...dumnezeu cu mila...
Si ar trebui sa permita viteze de...metrou..
Ma asteptam odata cu suspendarea sa o si reabiliteze temeinic...au facut doar o intretinere sezoniera.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Aici gresesti dar e dreptul tau!
Ce e pe ”piatra sparta” si vezi tronsoanele de cale, merg fara probleme la un ”scor” de circa. 70km/h. In rest, e de cercetat!
PS
N-as crede ca in pasaj viteza ar putea fi asa de accentuata, dar sa fie asta cel mai mic impediment pe tot traseul!

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc subway guru

Pe piatra sparta unde s-au facut burajele ar trebui sa mearga <snur>. Daca mai bagi si polizorul sa slefuiesti uzura ondulatorie si <flecurile> cu atat mai mult!

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc punmeister

Pentru asta s-au bagat 1,5 milioane de euro in polizorul ala.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc aztec

Eu merg cu 41 destul de des. In rest mai iau si 642...
Exceptand cele 2 zone nu am vazut zone unde sa se imbunatateasca semnificativ confortul calatorului.
E un pic mai bine, dar putin sesizabil.
Si daca in cele 2 zone s-a putut, nu vad de ce nu si in rest...

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc subway guru

Acolo unde e piatra sparta acoperita cu dale e mai complicat cu burajul...
Hint:
Daca vrei sa-ti faci o imagine <ochiometrica> a starii geometrice a caii aseaza-te in picioare la coada ultimului vagon, acolo e <batzaiala> maxima!   :D

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

E si uite ca ”n-are astampar” Compania Municipala... cu 3 zile inainte de ajun!! :lol:  :lol:  :lol:
La orele 16.10 incepusera deja sa monteze gardurile pe refugiul de la bd. Timisoara sens spre pasajul Lujerului!
IMG_20191221_161158.jpg (373.71 KB; downloaded 2305 times)

Pe peronul celuilalt sens (bd. Timisoara-Piata Dr. Taberei) deja se terminase treaba!
IMG_20191221_165819.jpg (285.91 KB; downloaded 2303 times)

Scuzati calitatea imaginii dar geamul din 642 s-a interpus! Intr-o ora au avut un spor desavarsit!! Ptiu, Sa nu le fie de deochi! :))))
IMG_20191221_165920.jpg (294.29 KB; downloaded 2304 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc FabiM

Pacat ca au fost puse de dragul de a fi puse, unele din ele având 1-2 șuruburi lipsa sau desprinse. Poate este doar o fiță de a mea însă oamenii se lasa pe garduri și nu prea vor tine.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Au tinut alea ”galbene” puse acum 20 de ani, vorbim despre astea...doar sa prinda aceeasi varsta! ;)  :lol:  :lol:  :lol:
PS
Daca-i asa cum spui din ”economii” fa o sesizare la Companie sau la ”duamna” la PMB, sa vezi ca baga si ”suroabe” de rezerva pentru orice  eventualitate! :lol:  :lol:  :lol:
Oricum, m-ai facut curios ai maine voi descinde in zona pentru a confirma sau infirma aceste spuse!

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc shoppy

In primul rand balastul colmatat/contaminat degeaba il burezi, este ca si cum ai bura in nisip, in al doilea rand ca prinzi niste tarnacoape pe un vagonet nu inseamna ca burezi, trebuie adus un utilaj adevarat nu troaca acea, deci ce se face e frectie la picior de lemn, si pe fata si pe dos.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc orex

Vorbeam doar de instalarea gardurilor/ parapetelor, la peroanele/refugiile de la statia bd. Timisoara, atat, nimic mai mult! ;)  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc aztec

Cred ca peste noapte au mai facut rost de o cutie de "soroabe"...ca acum sunt regulamentar, cate 4 la picior.
Doar ca unele mai lungi, altele mai scurte, dupa cum au reusit sa le "implementeze"...idem piulitele..

 



Go to page:  1  ... 78 79 80 81 82 83 84  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420540 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use