Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB

765 posts, 264228 views
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB andreiiul

Am si eu o intrebare legata de curatarea gardurilor montate recent de STB (cel putin cele de pe linia 1).
Cui trebuie sa ma adresez pt curatarea lor (macar catadioptriile montate) pt a fi cat de cat vizibile noaptea?
Venirea sezonului rece cu mazga lui bucuresteana le-a facut negre ca tuciul in unele zone.

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB Cristi N

Propietarul lor este STB dar s-ar putea sa ii motivezi mai tare daca trimiti sesizarea si catre Brigada Rutiera.

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB Lucian

Buna ziua! Am observat că de câteva luni, pe majoritatea plăcuțelor stațiilor de tramvai, s-a mazgalit cu un marker roșu, niște linii care probabil au circulat pe acolo. Are cineva mai multe detalii?
Screenshot_20191226_101732.jpg (399.58 KB; downloaded 4038 times)

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB punmeister

Sunt facute de un ciudat obsedat de trecut, nu e prima data cand face asta.

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB Andi_C

Cei de la STB au încarcat să steargă înscrisurile acestui individ dar el le-a scris din nou.

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB Lucian

Problema este ca induc foarte mulți oameni în eroare...

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB Trole

Dar oare însăși plăcuța aia pusă în pom o fi reală? Așa se face semnalizarea stațiilor în secolul 21? Plăcuțe puse în pom?
Pseudo-vandalizarea indicatoarelor cu carioca, ridică în fapt o întrebare bună asupra calității sistemului de semnalizare a stațiilor. Dacă e suficientă o joacă de copil să altereze informația, poate ar trebui găsit un sistem mai avansat de semnalizare. Nu e neapărat o laudă, dar informația de pe indicatoarele PS4 e mai greu de alterat. (Off topic - pe indicatoarele alea informația e alterată chiar de la fabricare, dar asta e o altă discuție. ;) )

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB stefan_br

De ce nu se pun placutele astea mai sus astfel incat sa ai nevoe de o scara sa ajungi la ele?

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB andrei11

Nu se vrea a fi prins, cu sutele de camere de supraveghere existente cred că e destul de simplu dacă există voință...

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB TibiV

stefan_br wrote:
De ce nu se pun placutele astea mai sus astfel incat sa ai nevoe de o scara sa ajungi la ele?

Pai pentru unii calatori ochelaristi (ca mine) sunt greu de citit si asa...

Sa le urce la 3 metri, dar sa le faca de 2 ori mai mari - iar marimea fontului de 3 ori mai mare...  :oops:

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB 1689

punmeister wrote:
Sunt facute de un ciudat obsedat de trecut, nu e prima data cand face asta.


Lucian wrote:
Problema este ca induc foarte mulți oameni în eroare...


Haidem sa fim seriosi...

Din tot ce am vazut pina acum, personajul enigmatic are un simt al umorului combinat cu o buna cunoastere a istoriei transportului in comun.

Liniile pe care le “re-inventeaza” nu mai exista de cel putin 10 ani (uneori si mai mult).

Plus ca - din ce am vazut - nu “re-actualizeaza” decit linii de tramvai.

Cine le (mai) stie, zimbeste. Cine nu, scoate mobilul si se uita pe stbsa sau intreaba pe FB :D

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB BGP2597

Și cine n-a mai fost de ani de zile prin oraș așteaptă acele linii în stațiile respective  :lol: Noi cei de pe forum și cei care cunosc aceste linii ca și noi știu cam care e realitatea, dar un călător obișnuit, poate chiar derutat, poate să ia de bun ce scrie pe plăcuțele alea.

Să vă dau un exemplu ipotetic bazat pe o operă de genul pe care o văd în drum spre facultate. Pe plăcuța (placa/tabla??) din stația Gara de Nord a liniei 44 (sens spre Basarab) este trecută și linia 35 care nu mai trece pe acolo de un timp lung. Să presupunem că vine o persoană cu trenul în oraș și întreabă pe cineva prin gară cu ce ajunge în Militari, iar acel cineva îi spune cu tramvaiul 35 și îi arată oarecum să o ia spre pasajul Basarab. Care sunt șansele ca persoana în cauză să iasă din gară în Dinicu Golescu și văzând stația acolo fix în ieșire și tramvaiul 35 scris pe plăcuță (placă/tablă??) să se proptească frumos să-l aștepte mult și bine? Eu zic că destul de măricele.

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB 1689

Discutia poate continua la nesfirsit.

Da, ceea ce face “desenatorul necunoscut” este ilegal.

Rezultatul activitatii sale sta alaturi de indicatoare oficiale care induc in eroare pe care nu se oboseste nimeni sa le corecteze.sau linga greselile de ortografie scrise (pe bani grei) de primarii pe garduri.

 


Re: Discuții generale despre rețeaua de tramvaie a STB andrei11

În pasajul pietonal  de la BIG sunt săgeți care te îndrumă spre tramvaiul 34...Treaba e recentă, 19 Decembrie. Anul ăsta ( 2019 ).

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use