MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Achiziții de trenuri noi pentru Metrorex (M2 și M5)

1182 posts, 334830 views
 
Go to page:  1  ... 61 62 63 64 65 66 67  ... 85
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Punctul obligatoriu de sosire si pre-receptie e IMGB, restul putin importa...e treaba contractorului, n-are decat sa le aduca via satelit.
:rofl:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex shoppy

Grivita a semnat cu CAF in cazul in care CAF castiga, daca CAF pierde aia e, Grivita e libera de contract, doar nu o sa plateasca CAF sa stea goale halele din Grivita de dragul de a submina castigatorul.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex PTMZ

Pe 26 septembrie s-a finalizat evaluarea DUAE, întrucât apare un aviz conform necondiționat în acest sens pe SICAP.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Linia 43

Tolontan ,detalii despre licitatia precedenta ,care s-a lasat cu DNA:


In plus, DNA susține că Ovidiu Băncescu i-a spus lui Jose-Mari Muguruza că a primit informații și asigurări ”în mod confidențial” de la Valeriu Picu din Metrorex că vor face să câștige CAF ”dacă nu va veni un ordin politic”...

Băncescu: Ce mi-au zis, așa confidențial… referitor la modul în care analizează ofertele… Jose-Mari: Da. Băncescu: … se pare că au trimis deja niște întrebări clarificatoare ce vor elimina pe Astra. Jose-Mari: Așa. Băncescu: De asemenea, vor trimite altele pentru a-i elimina pe chine… Jose-Mari: Da. Băncescu: Dar… dar Alstom (nr. francezii) câștigă puncte datorită acelei părți din ofertă care a fost analizată până acum. Jose-Mari: Aha!

https://www.libertatea.ro/stiri/stenogr ... re-2819273

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex George

Astra e o petardă, vă rog nu mai colportaţi toate conspiraţionismele lor, dacă au c...e să câştige licitaţii fără presă, mulţumesc!

 



Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex aztec

Intrebare ..de fapt intrebari ..ca sunt mai multe
1. Cand a fost ultima licitatie..aia cu DNA-ul...
2. Daca era sa castige...cineva, oricine...care era graficul de livrare?
3. Cine platea pt rame...adica din ce fonduri?
4. Se putea "deturna" folosirea lor si pt alte magistrale?
5. Daca nu...si se livrau inaintea finalizarii, termenul de garantie cum se calcula?

Intreb, ca la unele nu mai stiu datele exacte...si cam intelegeti unde bat....

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex punmeister

La 1. Licitatia precedenta a fost lansata in 2014 pe vechiul SEAP, iar in 2015 a fost ales CAF castigator.

Iar la 3. Finantarea era pe POIM.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

1. S-a raspuns
2. Acelasi, durata e data de timpul necesar fabricatiei
3. Pe POIM cu contributie BEI
4. Nu, pachetul pentru restul retelei a fost deja cumparat, si oricum ar fi fost incompatibile.
5. Conform conditii contractuale dar se putea face o reesalonare a graficului de livrari si nu cred ca furnizorul ar fi spus nu avand in vedere termenul stresant de scurt pentru orice furnizor.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Goldmund

Avem raspunsuri(bune! mersi pt. lumina) la orice, doar ca nu avem metrouri noi. Te pomenesti ca liberalii vor face minuni, ceea ce nu cred..., pt. cat de complexa este orice situatie la noi.
(am citit undeva ca pe M4 se va merge direct, fara jonctiuni inutile cand vom avea noi rame de metrou, adica ... cand o fi. Se pare ca nimeni nu se mai grabeste)

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex PTMZ

Termenul limită pentru evaluări a fost prelungit până pe 8 mai.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Si crezi ca vom avea trenuri pe contract de ziua partidului?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex PTMZ

În niciun caz nu s-ar putea termina așa repede, asta ar fi o minune. Păi avem pe listă Alstom și Astra (+CRRC), ceea ce ar trebui să ne indice probabilitatea foarte ridicată de a avea contestații, plângeri și/sau recursuri din partea lor (sau doar a unuia dintre ei, dacă se întâmplă să iasă câștigător celălalt contestatar), ceea ce mănâncă mult timp, minim o lună sau două. Dacă intervin și ceilalți ofertanți necâștigători prin aceleași mijloace, cred că va ieși un fel de "RE-R remastered".
În plus, acest termen al evaluărilor mai poate fi prelungit, dar acest lucru depinde doar de cum se mișcă Metrorex și dacă apar probleme sau nu.
Asta e părerea mea, dar sper să mă înșel și să se termine totul repede, cu bine și fără scandal.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Puss in Boots

Daca e Astra sigur iese de o contestatie, serioasa sau nu.

 


Go to page:  1  ... 61 62 63 64 65 66 67  ... 85
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420551 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use