Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiPasaj suprateran Doamna Ghica (parte din inelul median)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

528 posts, 139047 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 38
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului cris_m

Confirm si eu plantarea copacilor in urma cu multi ani.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului TibiV

Nu am spus ca se plantau copaci, am spus ca se lucra de zor la ”amenajarea peisagistică”. Borduri si solul asezat dupa niste "modele"...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului 1689

A curs deja suficient de multa cerneala (virtuala) pe tema acestui proiect pentru a mai putea adauga ceva cu adevarat relevant.

Mie - unul - mi-e clar, insa, ca este doar inca unul care se adauga unei (prea lungi) liste de heirupisme populiste a primarilor Bucurestiului din ultimii 20 (daca nu mai multi) ani.

Ghinionul nostru e ca - majoritatea - si-au dorit cite o "ctitorie" cu vizibilitate la alegatori. Si niciunul n-a dus-o la capat (sau si-a vazut Oprescu visul cu ochii in timpul mandatului cu aberatia de la Pta Scinteii ? Sincer, nu mai tin minte...).

Dar - ceea ce e grav si trist - e ca niciuna din aceste "ctitorii" nu s-a incadrat intr-un plan de lunga durata. Fiecare primar vine cu cite un pasaj (util sau nu - asta ramine de discutat), dar niciunul nu s-a sinchisit sa spuna "il fac pe asta, pentru ca - in mandatul (utopic) viitor - il voi face pe alalalt si dupa aia pe astalalt ca sa rezolve problema asta[/u:3ts6damo]"[/i:3ts6damo].

Zero viziune, zero strategie (buna sau rea), zero pe toate planurile.

Bani aruncati aiurea pe proiecte care nu aduc nicio valoare si care -peste ani - ne vor costa de zeci de ori mai mult sa corectam.

... daca, vreodata, vom incerca...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului danielghro

Detalii tehnice pe http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB ... 191114.pdf

Se pare ca PT a fost modificat fata de ce se propunea prin SF si oferta tehnica initiala, anexele detaliaza solutia aleasa.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului TibiV

Cristi N wrote:
Pe scurt avem asa:
- tablier metalic - grinda cu zabrele si cale de rulare sus,

Bai, astia sunt dusi cu pluta?!?!....
:headbash:
Cristi N wrote:
- dimensionarea pasajului ia in calculamplasarea unei linii de tramvai in ax separata de carosabil prin borduri inalte

Macar atat...

Desi nu spune ca vor fi 2 benzi auto + tramvai / sens...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Sorin62

Uite cam cum arată o grindă zăbrelită alcătuită din 3 țevi (lonjeroane) cu cale de rulare superioară:



 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului TibiV

M-am lamurit... Latime 16,60 m, exact ca in SF...  :x


 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului 1689

Asta cu optiunea de a face tramvai in locul cite unei benzi de circulatie e delicioasa.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Cristi N

Asta pare varianta cea mai plauzibila numai ca ar trebui montata linia de la inceput altfel iar o sa avem o tura de scandal si deranj in zona.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Goldmund

Am vazut si eu ultimele poze facute de shoppy, cu un "zid de sprijin" lipit de trotuarul care separa un bloc P+10! E halucinant sa faci acolo un pasaj suprateran, lipit practic de blocuri inalte, fara sa-i intrebi pe locatarii de acolo. De aceea in aceste cazuri, in 99%, se procedeaza la un tunel care si acesta trebuie facut in concordanta cu ce spun locatarii afectati. Acum unii vor spune  acum ce vrei? e un fapt implinit si bine ca se face - dar pe viitor? Ce-ar fi in fata casei noastre/blocului nostru sa se faca asa ceva fara sa fim intrebati, consultati, consultati zeci de profesionisti, arhitecti, urbanisti?
Spun si eu bine ca se face, pentru ca nu ma afecteaza...  :think:

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Consultația populației ( ca atare, din ușă în ușă ) este catastrofală.
De aceea sunt alegeri ( libere și democratice ) de parlamentari / aleși locali. Ei trebuie să decidă ca reprezentanți ai populației.
O să fii surprins să afli că tot omul din Dr. Taberei își dorește metrou dar nimeni, subliniez, nimeni  nu voia șantier în dreptul propriului bloc !
Revenind,
Pasajul nici pe departe NU e lipit de blocuri.
Ceea ce se vede prin foto sunt gropi pentru devieri utilități și nimic mai mult. Încă se luptă cu devierile.
Din păcate pasajul respectiv se va construi după criteriul păgubos << prețul cel mai mic >> și nu rezolvă intersecția urmărtoare, de la Petricani cu Lacul Tei.
___________________
Eu m-am jucat puțin cu cariocile aici.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului danutzu_2910

@Golmund, in zona in care este acel zid de sprijin, va fi breteaua de pe langa pasaj.
Rampele pasajului, n-o sa prea existe sau o sa aiba o inaltime mica, si asta pentru "geografia" locului ajuta.
Soseaua Colentina fata de str. D-na Ghica este cu ceva metri  mai jos (3 - 4m ).
Un pasaj subteran pe directia D-na Ghica ar fi imposibil de realizat pentru ca ar insemna sa "plece" de foarte departe, pentru o panta/rampa corespunzatoare....

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Puss in Boots

Cristi N wrote:
Asta pare varianta cea mai plauzibila numai ca ar trebui montata linia de la inceput altfel iar o sa avem o tura de scandal si deranj in zona.


Te referi la montarea pe pasaj? Nu cred ca vom vedea asa ceva pentru ca ar trebui sa inceapa cu totul marele proiect pe toata lungimea Dna Ghica altfel vom avea o bucata de linie ce vine de nicaieri si se duce nicaieri. Nu cred ca ar putea-o bugeta cineva doar in ideea ca in viitor.... ehee..

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Cristi N

Da, la asta ma refeream si sunt sigur ca nu o sa vedem asa ceva. Din punct de vedere birocratic s-ar putea face daca ar avea un SF sau alt tip de planificare prin care sa stabileasca un viitor tramvai pe traseul asta si linia de pe pasaj ar fi faza 1. O fi curtea de conturi bau bau pentru functionarii Romani dar daca ai o documentatie ok nu au ce sa faca.

La cum se desfasoara lucrarile in momentul asta tind sa pariez ca lucrarile efective la pasaj nu vor incepe in urmatoarele 12 luni.

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 38
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj suprateran Doamna Ghica (parte din inelul median)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use