Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 239140 views
 
Go to page:  1  ... 65 66 67 68 69 70 71  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public faraonul

Primăria de sector știe cine le-a instalat și au planul.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Am vorbit si acolo, dar nu au niciun document despre acel stalp de iluminat. Chiar au cautat si mi-au cerut niste informatii legate de modernizarea acelei zone. Acum multi ani era o firma de materiale de constructii in locul farmaciei. Poate ca ei au montat acel stalp. Dar nu imi dau seama de unde l-au alimentat :?:

 


Re: Iluminat public faraonul

Azi am fost la SDN Nord. Mi s-a spus că urmează să se repare Sos. București-Ploiești la aeroportul Băneasa până la finalul anului și acea instalație va fi noua cu Led. Tot așa că și Pasajul Otopeni de la Aeroportul Henri Coandă Otopeni. Momentan sunt rezervat până nu vad că se face săpătura. Instalația era veche și se defecta stâlp după stâlp. Cu ocazia asta montează totul nou intre Pasajul Ikea și Pasajul Baneasa, se înlocuiesc și stâlpii distruși de accidente și corpurile vor fi noi cu garanție.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Este o veste buna. Sa speram ca se vor tine de cuvant si se apuca de treaba. Corpurile LED sunt mult mai bune si din cate am inteles sunt obligati de UE sa le schimbe pe cele cu vapori de Sodiu. Temperatura de culoare pe care o emana lampa LED (peste 4000K) te ajuta sa vezi mai bine anumite detalii fata de 2000 Kelvin cat are o lampa cu vapori de Sodiu.

 


Re: Iluminat public faraonul

Sper sa monteze și corpuri bune. Flash are ceva experiență și mă gândesc că au luat în calcul că este intrarea principală în București și singura de la aeroport.

 


Re: Iluminat public realistul

Mă uitam cat de chioare sunt lămpile cu Led-uri de la Universitate. De Statuia lui Brătianu ce sa mai zic. Nu este iluminata deloc.

 


Re: Iluminat public faraonul

Acolo este o problema mare. La fel și în Piața Victoriei și în Piata Aviatorilor. Știu că acolo sunt halogenuri metalice dar lămpile sunt extrem de slabe. Sa puna lămpi cu LED că pe Giurgiului și Barbu Văcărescu.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Cele cu halogenuri metalice sunt mai slabe ca lumina fata de cele cu vapori de Sodiu. Au mai aparut unele Philips CDO -TT Plus care se pot monta in locul vechilor becuri cu Sodiu pe acelasi aparataj si au temperatura de culoare 4200 Kelvin. Singurul minus este ca durata de viata este mai mica fata de cele cu vapori de Sodiu.

 


Re: Iluminat public realistul

Pe Giurgiului, prin zona Bacovia, unele Lampi pietonale sunt la maxim un metru jumătate de unele ferestre ale caselor. Cred că cei de acolo au ziua permanent în casa :). Iluminatul este cu mult peste ce avem în oraș. Și nu este finalizat. Cei care montează sunt cei de la Luxten. Inclusiv ornamentele de Crăciun.
P.S Au montat decorațiuni luminoasele și pe Alunișului, ce a ce nu am văzut niciodată până acum.

 


Re: Iluminat public Goldmund

"Aici sunt banii dumneavoastra"! Cum altfel sa speli banii?! Panselute in iarna?! Iar borduri duble sunt aproape peste tot...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Iluminatul pietonal de pe Aleea Lacul Morii nu mai este functional. Din ce am vazut pe partea paralela cu Soseaua Virtutii, stalpii de iluminat nu mai au nici becurile LED si nici globul din plastic mat. Au ramas doar panourile solare. Am facut sesizare la PS6 si la PMB sa vedem daca vor rezolva problema. Pe acea alee este bezna noaptea.

 


Re: Iluminat public realistul

Goldmund wrote:
"Aici sunt banii dumneavoastra"! Cum altfel sa speli banii?! Panselute in iarna?! Iar borduri duble sunt aproape peste tot...

Ești în urmă colegul. :). Au trecut la nivelul trei.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Pe Soseaua Stefan Cel Mare, intre nr.228 (Posta Romana) si rond Obor (metrou Obor) nu functioneaza niciun stalp de iluminat public stradal si nici pietonal. Iar la rond Obor (ACR) sunt defecte destul de multe corpuri. Stie cineva daca reteaua din zona respectiva apartine de CMIPB sau de Enel?

 


Re: Iluminat public faraonul

Am văzut și eu că nu merg stalpii din peretele pasajului Obor sensul spre Hasdeu. Voi semnala la CMIPB.

 


Go to page:  1  ... 65 66 67 68 69 70 71  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use