Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.ATramvaie

 

Topic: Tramvaiul ITB V056 #119 restaurat la URAC

48 posts, 17489 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Tramvaiul V56 #119 1689

Pot sa intreb de ce acest tramvai (la fel si EP-ul) nu circula pe o linie de agrement de week-end (de exemplu 26) ?
S-ar putea institui un tarif special (5 RON ? 7 RON ? 10 RON ?!?)), cu care se acopera cheltuielile de operare, intretinere si - de ce nu - restaurarea unui V3A 70.
Exista suficiente bucle (Sura Mare, Dristor, Depoul Victoria - doar citeva exemple) unde ar putea face o oprire pentru a nu perturba traficul tramvaielor mai rapide  (desi, sint sigur, la frecventa actuala, asta nu e o problema insurmontabila).

 


Re: Tramvaiul V56 #119 ByOnu

Desigur ca poti intreba. :lol: Scurt - nu exista interes pentru asta din partea RATB si/sau a PMB.

 


Re: Tramvaiul V56 #119 andrei11

Ba eu aș fi și mai radical, ByOnu o să arunce cu pietre / borduri / traverse / etc - cu ce-i cade în mână - după mine. Aș proiecta un nou V 56 - la exterior identic cu originalul - dar cu motor de nivelul anului 2020...

 


Re: Tramvaiul V56 #119 1689

andrei11 wrote:
Ba eu aș fi și mai radical, ByOnu o să arunce cu pietre / borduri / traverse / etc - cu ce-i cade în mână - după mine. Aș proiecta un nou V 56 - la exterior identic cu originalul - dar cu motor de nivelul anului 2020...


Ebbelwei-Express-ul din Frankfurt este in configuratia originala (modelul K s-a produs intre 1949 si 1954) si este in serviciu in fiecare week-end si zi de sarbatoare.

Asa ca nu inteleg de ce ar trebui ca V 56-le sa fie modificat.

Controller-ul Thomson Houston sint convins ca o sa ingroape toata flota actuala si urmatoare de tramvaie a STB-ului... 8-)

De curiozitate, chiar am sa intreb de ce nu se face o astfel de linie... Ca doar nu numai cine nu intreaba nu primeste nici un raspuns.

...sau unul care nu raspunde intrebarii...

 


Re: Tramvaiul Thomson (V09) CiprianTRB

Lui 119 nu ii ajungea Pantograful la rețea, in Apropiere de Bd Carol I. :x  :applause:
Cei de la interventii s-au chinuit ceva sa îl împingă...
PicsArt_10-27-12.14.22.jpg (964.06 KB; downloaded 3870 times)

 


Re: Tramvaiul V56 #119 ByOnu

Cat de ciudat, nu s-a intamplat in anii trecuti. :think:

 


Re: Tramvaiul V56 #119 messe

Inaltimea firului de contact fata de sol s-a modificat fata de anii '70 cand V56 circula in linia 21 sau a ramas la fel ? Nu e o cota standard ?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiul V56 #119 GPS

Întrebarea e cum de anul trecut, fix în același loc nu a avut probleme. Nu contează ce a fost acum câteva zeci de ani.

 


Re: Tramvaiul V56 #119 messe

@GPS si asta e o intrebare pertinenta.

 


Re: Tramvaiul V56 #119 andrei11

Eu spun că de vină nu e firul, e pantograful. Poate nu mai e ăla de anul trecut.

 


Re: Tramvaiul V56 #119 3mil

Acum cativa ani, inainte de o parada s-au facut probe pe traseu si tot asa s-a intamplat. Firul este la acelasi nivel, atat doar ca la editiile anterioare s-a tinut cont de acest aspect si a trecut din inertie de portiunea aceea de cativa metri unde nu ajungea pantograful. Anul acesta nu stiu... ori s-a uitat de problema si nu a avut avant suficient vagonul, ori a trebuit sa franeze din diverse motive.

 


Re: Tramvaiul V56 #119 vl273

27.12.2014
image_zps6458d846.JPG (186.26 KB; downloaded 3290 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiul V56 #119 GPS

Vagonul 119 în Depoul Giulești pe 15 iunie 1998, purtând încă numărul 246.





Poză realizată de Klaus Mundt.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiul V56 #119 GPS

Are cineva poze cu interiorul lui 119 înainte de restaurare? Știu că erau la un moment dat două poze din 2003 (sper să nu greșesc) una din exterior și una din interior.
Mulțumesc.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420759 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use