Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bulevardul Expoziției - Clăbucet (linia 3)

112 posts, 55312 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) Dragos31

164 nu are linia in memorie. @3mil l-a pozat sambata pe 297(viewtopic.php?f=17&t=533&start=28#p327969)...

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) shoppy

S-au facut probe cu afisajele mai multor vagoane, si au mers atat de bine ca duminica un vagon pe la Domenii afisa 24 in fata si 3 in spate(era afisajul cu plastice galbene, nu cu Led-uri)...

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) Dragos31

La data de 12 Octombrie 2019 - au circulat la schimbul 2 pe linia 3: 021, 266, 278, 311.

278 - Linia 3 - Universitatea Romano-Americana - 12 Octombrie 2019



 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) Utilizator anonim

De mentionat ca linia a inceput sa aiba calatori, mai ales pe portiunea comuna cu 105, unde cand acesta e pierdut in spatiu, tramvaiul nu are zone cu blocaje. Am vazut si 15 calatori urcand la Presei. Asta e un exemplu de traseu unde se preteaza bine tramvaie din viitorul lot de 18m.

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) Nenea_titi

La ora asta, trenuleț 050, 207 și 047. Toate trei goale.

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) Victor92

Studentii sunt la cursuri, oamenii nu au iesit de la serviciu  ;)

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) Nenea_titi

De când există linia 3 (reînființata) , nu am văzut un număr mare de călători pe ea. Și are un parc alocat destul de mare. Sincer, vechiul 42, dacă era gestionat corect era mai de succes.

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) FabiM

Confirm ca linia 3 este folosită. Ajung des pe la Presei și rămân placut surprins ca sunt pe acolo 7-8 oameni. Intra chiar și pe parcurs, aproape de Mezes.

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) punmeister

Si o sa fie folosita bine bine in momentul in care se vor termina lucrarile la EXPO Business Park.

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) CiprianTRB

La ora asta,tramvaiul 050, sens Piața Presei are în jur de 20-25 de Călători.

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) WT_fan06

O scurtă aducere aminte a liniei 42. Pe data de 2 septembrie 2019 a fost desființată această linie, care era de departe cea mai neperformantă din întreaga rețea, cu un singur tramvai pe traseu și de multe ori 0 călători. La fel am regăsit-o și eu în zilele de 31 august și 1 septembrie, înainte de desființare. Pe 31 a circulat #122, iar în ultima zi a circulat vagonul #164, care avea apoi să fie repartizat pe noua linie 3 în ziua următoare. În ambele dăți, când m-am urcat, am găsit 0 călători în tramvai și am circulat singur până la capăt.

Fotografiile „istorice”:

Partea 1/2

#122 - linia 42 - Strada Clăbucet, în imediata vecinătate a stației „Clăbucet” - 31 august 2019





Călătoria cu #122 până la terminalul Piața Presei Libere:













A doua zi, 1 septembrie 2019. Protagonistul este #164.

#164 - linia 42 - Piața Victoriei, trecând pe lângă #296 - 1 septembrie 2019









#164 - linia 42 - Strada Puțul lui Crăciun, venind înspre stația „Bd. Ion Mihalache” - 1 septembrie 2019











 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) WT_fan06

Partea 2/2:

Intrăm în interiorul umbrit și facem stânga pe bulevard





Ajungem la Gara de Nord, unde ne întâlnim cu #211 de pe linia 46









#211 pleacă, rămâne #164 în spate





Traversăm intersecția pentru cadrul final:









#StamAcasa

 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) Cezar210

Calea de rulare de pe Bulevardul Expoziției devine din ce în ce mai degradată. Șinele sunt intrate cam mult în dalele de beton în unele zone, iar tramvaiele dansează rău, distrugându-și trenul de rulare. Consider că ar trebui să se pună problema modernizării a acestui tronson, mai ales dacă se aduc din ce în ce mai multe CA-uri noi la Depoul Bucureștii Noi.

Legat de linia 3, a devenit, și ea, subturată, urmând modelul liniei 42.
La înființare, avea 5 ture în timpul sătpămânii și 4 în weekend, pe când acum a fost redusă la doar 2 în timpul sătpămânii și 1 în weekend. Probabil că unii călători vor porecli și această linie "Tramvaiul Fantomă".
Ieri, sâmbătă, 26 februarie 2022, supraviețuirea liniei a fost asigurată de vagonul V3A-93-M2000 129 de la Depoul Bucureștii Noi.

V3A-93-M2000 129 - Linia 3 - Piața Presei Libere (Stația "Piața Presei")



 


Re: Bulevardul Expozitiei - Clăbucet (linia 3) PTMZ

Cezy210 wrote here:
Consider că ar trebui să se pună problema modernizării a acestui tronson, mai ales dacă se aduc din ce în ce mai multe CA-uri noi la Depoul Bucureștii Noi.

Și primăria consideră la fel, tronsonul fiind inclus în proiectele propuse spre finanțare prin PNDL-3. Rămâne de văzut dacă s-a acceptat finanțarea.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use