Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 239054 views
 
Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 79
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public Utilizator anonim

Aseara iluminatul din statia Pasaj Basarab functiona.

viewtopic.php?f=14&t=780&start=770#p331978

 


Re: Iluminat public faraonul

Mă bucur să aud. Însă nu funcționează iluminatul public pe pasajul rutier intre Carrefour și Titulescu. Am trecut pe acolo sâmbătă seara. Situația era neschimbata.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Au remediat pana la urma si cele doua corpuri de pe Calea Grivitei, nr.192 si au montat un lampadar pietonal lipsa de pe Str. Turda nr.123.

 


Re: Iluminat public faraonul

Bine ca au facut ceva. Oricum foarte putin la cate probleme sunt. Eu cu calm sesizez de fiecare data cand vad o avarie.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Ce este ciudat la CMIPB, cand anunta verificarile pe timp de zi, apar unele strazi vreo 3 zile la verificat.

 


Re: Iluminat public realistul

Aseară am trecut prin dreptul Aeroportului Băneasa. Beznă totală...

 


Re: Iluminat public andreiiul

Postez si aici ca e vorba de iluminat public
În perioada 15-19 octombrie a.c., în intervalul orar 23.00-05.00, se va restricționa traficul rutier pe Pasajul Basarab, ambele sensuri de circulație, pentru realizarea unor lucrări la sistemul de iluminat public.

În timpul lucrărilor, circulația se va desfășura pe ambele sensuri, pe o singură bandă de circulație. Pe banda pe care se lucrează, circulația va fi întreruptă temporar, doar pe timpul nopții. Se va circula deviat, pe benzi, pe porțiuni de pasaj, în funcție de amplasamentul stâlpilor de iluminat public.

După ora 01:00 se vor bloca, succesiv, bretelele de urcare și coborâre de pe pasaj.

După terminarea programului de lucru, cuprins între orele 22:00-5:00, circulația rutieră se va relua normal, pe ambele sensuri de mers.

#Brigada #Rutieră solicită conducătorilor de autovehicule să circule cu prudenţă, să respecte semnificaţia indicatoarelor rutiere montate temporar în zonă, precum şi semnalele poliţiştilor rutieri.

 


Re: Iluminat public faraonul

La aeroportul Băneasa este bezna pentru că lucrarea este praf. Repara un segment și se strica lângă. Așa se întâmplă când 10 ani nu au investit un ban. Saptamanal scriu la SDN Nord din cadrul DRDP si mă rog de ei să facă ceva. Noutatea este că Răzvan Cuc a intrat în ei și începe să-i dea afara pe mulți directori de la CNAIR pe final de mandat. Cat este în funcție restructurează posturi de directori la greu.

Cei de la SDN Nord au spus că lucrările necesită investiții mari și săptămână aceasta se ia o decizie dacă repara sau fac o lucrare noua. Accidentele au retezat stâlpi care au tras cablurile din subteran. Acum fac scurt in stâlpi de au carbonizat tot. Am fost acolo cu electrician in vara, verificați mai sus că am scris. Nu mă las până nu vom avea un iluminat civilizat acolo. Ganditi-va că urmează Euro 2020, toate echipele și delegațiile oficiale alaturi de ziariști aterizează pe Băneasa. Ca să meargă spre oraș trebuie sa întoarcă sub pasajul Ikea, exact zona care acum este în beznă.

Situația iluminatului public este foarte gravă pe raza DRDP București. Iată câteva exemple:

1. Pasajul Tunari și rondul Tunari - DNCB
2. Intersecția A3 și DNCB plus breteaua de la Ștefănești.
3. Pasajul Otopeni de la Henri Coandă
4. Pasajul PetroBrazi de la centura Vest a Ploieștiului
5. Pasajul peste DN72, Pasajul peste calea ferată, toate sensurile giratorii de pe centura Vest.
6. Pasajul de la Chitila firul 2.
7. Intersecția DNCB cu A2
8. Pasajul de după Metro Ploiesti
9. Centura București între Mogoșoaia și Otopeni
10. Pasajul de la Afumați / Voluntari.

La Pasajul Basarab mă bucur foarte mult că a dat Dumnezeu să se ocupe de el. Am zeci de sesizări.

Totuși să încheiem intr-o nota optimista. Aseară am intrat în București de la Jilava. Am rămas surprins foarte plăcut de sistemul de iluminat de pe Sos.Giurgiului. Multe bulevarde din sectorul 4 arata foarte bine, au o gândire unitară. Știu ce spuneti Băluță betonistul de spatii verzi dar credeti-ma că din punct de vedere al iluminatului, refugiilor de autobuz se vede o evoluție evidenta comparat cu sectorul 1 unde stau. O să-i scriu sa faca si trecerile de pietoni ca-n Italia iluminate intens la traversare și cu indicatoarele iluminate cu led-uri.

 


Re: Iluminat public TibiV

faraonul,
le-am aratat colegilor inca de saptamana trecuta cum arata Giurgiului...  ;)
TibiV wrote:



Noaptea arata bine. Ar fi si mai bine daca ar functiona toate...












https://imgur.com/a/bLQ9L7p

 


Re: Iluminat public faraonul

Asa este. Sa vedem daca vor investi si in treceri de pietoni semnalizate inteligent (iluminate intes la traversare si cu indicatoare backlit cu LED). In Sectorul 4 se intampla lucrurile, restul dorm pe ei. Azi scriu iar la CNAIR, de data aceasta direct directorului general Sorin Scarlat. Iluminatul public este praf pe raza DRDP Bucuresti si nu numai. Nici acum nu merge iluminatul public pe A4 la 8 ani de la deschiderea traficului intre Constanta si Ovidiu.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Mult mai bune acele lampadare pentru trotuarele pietonale. Cele montate pe Iulia Maniu, sector 6, nu prea imprastie lumina ci bat concentrat.

 


Re: Iluminat public faraonul

Am văzut și eu, acest model de pe Sos. Giurgiului este foarte bun.

 


Re: Iluminat public BIGRED1984

Aseara am trecut prin pasajul de la tramvai Pta Sudului spre metrou. Bezna aproape totala,erau 2-3 lampi cum cobori scarile dinspre tramvai, apoi nimic pana la tunelul spre mall,efectiv negru,bezna. Tunelul spre mall, fiind privat si avand interes, era luminat.
E incredibil cum s-a degradat aceasta investitie neintretinuta, in 2 ani.

 


Re: Iluminat public realistul

Și ce jeg este peste tot... Dezinteres total.

 


Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use