Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Discuții diverse

1622 posts, 419857 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 70 71 72 73 74 75 76  ... 116
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse Mihai2005

Toate tramvaiele sunt așa. Nu mă mai miră nimic.

 


Re: Discutii diverse Andrei98

Mazgalelile alea au prins deja valoare istorica de cand sunt acolo :headbash:

 


Re: Discutii diverse Nenea_titi

Și vrem tramvaie noi...cică. Noi aspirăm la tramvaie de ultima generație, dar suntem, la capitolul civilizație sub țările de lumea a 15 a. Poliția locală e 0, nimănui nu-i pasă. Așa vor ajunge și tramvaiele noi. Deja am văzut otokar mâzgălite...

 


Re: Discutii diverse Valentin

Am avut ocazia sa merg cu 41 (#224) de la capat. Initial avea toate geamurile inchise si AC functionand, a ajuns in statia de plecari, totul bine pana aici, racoare, eram placut impresionat. Tragedia a fost ca atunci cand am coborat la a doua statie (Tricodava) - deja erau doua,trei geamuri deschise  :popa: Ce sa zici, o lume plina de ....
#n-aicucine :popa:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Tom

Până când măcar 25% din parcul de tramvaie va avea aer condiționat, bizonul va tinde să urmeze tradiția milenară a deschisului geamului, pentru că în restul vagoanelor te sufoci. Asta este, omul are o latură animalică, pe care nu o rezolvi cu câteva vagoane. La autobuze, deja reflexul condiționat al bizonului s'a schimbat: nu te mai lasă să deschizi geamul nici când nu merge aerul condiționat. Măcar să ajungem în faza aia și cu tramvaiele.

 


Re: Discutii diverse CiprianTRB

@Tom te contrazic, poate În Otokar nu se deschid geamurile.
Dar în Citaro am dat de cel puțin 15-20 de ori, de autobuze care aveau A/C-ul la Maxim, dar în acel autobuz erau numai "minți luminate" care deschideau geamurile
Cand încercam sa închid geamurile ma certam cu tot autobuzul încercând sa le explic ca funcționează.  :headbash:
Nu înțeleg cum de este posibil sa avem oameni atât de... in București...  :headbash:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

STB SA a lansat licitația pentru instalarea de aer condiționat în alte 23 de tramvaie


STB SA a lansat licitația pentru „Modernizare tramvaie cu sistem de climatizare in salonul de calatori . Contract de furnizare multianual cu derulare in anii 2019 si pana in 2020, reprezentand incheierea contractului si respectiv livrarea a 23 buc. Valoarea estimata aferenta pentru modernizarea cu sistem de climatizare in salonul de calatori a 23 buc tramvaie este de 1.871.156 EUR, fara TVA.” Ofertele pot fi depuse până la data de 07.10.2019, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 07.01.2020. STB SA a demarat recent procesul de instalare a sistemelor de aer condiționat în 46 de tramvaie V3A-93-CH-PPC. Termenul de instalare este de 14 luni de la semnarea contractului.

Conform SEAP, instalațiile vor fi montate în următoarele 23 de tramvaie:
– V3A-M-CA – 2 vagoane
– V3A-PPC-CA – 13 vagoane
– Bucur LF CA – 8 vagoane

https://mobilitate.eu/stbsa-licitatie-ac-23tram/

 


Re: Discutii diverse CiprianTRB

Utilizator anonim wrote:
urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 07.01.2019 .

07.01.2019? :rofl:  :popa:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

CiprianTRB wrote:
Utilizator anonim wrote:
urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 07.01.2019 .

07.01.2019? :rofl:  :popa:


20-20, inca am probleme de tranzitie in noul deceniu  :bere:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse GPS

Care este diferența dintre 076, 204 și restul seriei? Văd că primele sunt V3A-M-CA, iar celelalte V3A-PPC-CA.

 


Re: Discutii diverse Albert

Care sunt cele 2 V3A-M-CA? Stiu ca 205 e in CA, dar celălalt care e? Sa înțeleg ca e vorba de tramvai in CA fără PPC.

 


Re: Discutii diverse punmeister

204 si 076.

 


Re: Bucur LF-CA (seria 2020) WT_fan06

Utilizator anonim wrote:
Vesti foarte bune, a inceput achiziția de piese și materiale pentru cele 18 tramvaie la care a fost demarata constructia.

STB SA achiziționează articulațiile și pasajele de trecere pentru 18 tramvaie Bucur LF aflate în construcție

STB SA a reluat construcția de tramvaie Bucur LF, având în prezent în exploatare 16 vagoane. Astfel, conform SEAP, STB SA a lansat licitația pentru „-Achiziție de „Set pasaj trecere cu articulații pentru tramvai BUCUR LF”. Cantitati totale acord cadru: minim 2 seturi,, maxim 18 seturi. conform Anexa 1 a modelului de acord cadru. Estimari ale cantitatilor, minime si maxime , care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe intreaga durata a acordului cadru: min 1 set, max. 5 seturi. Valoarea estimata este calculata pentru cantitatea maxima de produse. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este: 1.697.500,00 RON. -Primul contract subsecvent, pentru cantitatea de 1 set, va fi semnat odata cu semnarea acordului cadru.”

Ofertele pot fi depuse până la data de 25.10.2019, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 25.01.2020.

https://mobilitate.eu/stbsa-achizitione ... e-bucurlf/



Dar piese pentru LF-urile ce stau pe bară?... :think:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Bucur LF-CA (seria 2020) Utilizator anonim

Acolo nu e nevoie de piese, e nevoie sa gaseasca solutia detensionarii purtatorului, ceea ce e mai greu, sau sa repare la termen curbele uzate si linia pe Milea. Plus ca nici accesul pe Dudesti nu e prea fericit. Asa vor sta si CRRC/Durmazlarurile pe dreapta cu probleme la trenul de rulare daca nu se face ceva cu liniile.

 


Go to page:  1  ... 70 71 72 73 74 75 76  ... 116
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421941 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use