MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 439705 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 161 162 163 164 165 166 167  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: M4 Gara de Nord - Progresul bercenicity

@sab: prin stanga
Capture2.GIF (4.58 KB; downloaded 2401 times)

andrei11 wrote:
SPF - SF --> Magistrala 4 GdN 2 - Gara Progresu.
Traseul și stațiile propuse ( GdN 2 - Eroii Revoluției )
Notă : Traseul este schițat de mine pe baza documentației existente. Stația Uranus nu mi-e clar unde va fi construită. Celelalte stații le-am notat după unele raționamente logice elementare.


Avand in vedere
Capture.GIF (8.88 KB; downloaded 2401 times)

statia George Rozorea cred ca o sa fie sub bd T. Vladimirescu

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

A spus guru dincolo ceva intersant, anume ca George...este o statie in curba.
Ar fi fost culmea sa fie sub Calea 13 Septembrie. Era si mai apropiata de Uranus. Interesant este unde este Uranus, sub 13 Septembrie sau sub str Izvor.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul bercenicity

Ce mai este interesant e diferenta de declivitati maxime intre un fir si celalalt.
Capture.GIF (20.07 KB; downloaded 2388 times)

Ma face sa ma gandesc ca o sa avem tuneluri suprapuse pe alocuri. Adica sa poata face virajul Str. Garii de Nord - Buzesti sub trama stradala si idem virajul 13 Sept - T. Vladimirescu

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Nu stiu daca putem deduce asa ceva. Cert este ca avem declivitati mari in anumite zone, date in mare parte si de relief.
Tot asa cert este ca vom avea niste curbe stranse , cu raze mici de curbura, asa cum reiese din ce ai postat mai sus.
Ceea ce este neclar este de ce avem diferenta de declivitate intre linii (nu stim care este diferenta de declivitate intre linii, dar din moment ce este mentionat doar maximul declivitatii, clar exista o diferenta intre linii). Ma gandesc doar ca o linie este putin mai sus, sa faciliteze anumite curbe. Dar nu stiu daca putem vorbi de tuneluri suprapuse.
Declivitatea mare intre Uranus si George... ma duce cu gandul ca statia Uranus este sub str Izvor, unde relieful "urca" spre 13 Septembrie. Pentru ca de la Puisor la Monitor nu ai unde sa ai declivitate 30%.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Nici mie nu mi-e clar cu diferența de declivații între linii...Singurul caz cunoscut / certificat este la M 3 între stațiile NG și 1 Decembrie.
Or fi tot la M 3 pe sub Grădina Botanică - Uzina de Apă dar nu avem cum să știm.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Ar mai fi un caz notabil si cunoscut, M1 intre Grozavesti si Eroilor, cand un sens se desprinde de celalalt si subtraverseaza M3.

Si ai ghicit-o si pe M3 sub Gradina Botanica, nu stiu de unde ti-ai dat seama... :)
In rest, diferente insesizabile intre linii.
eroilor-M1.gif (81.97 KB; downloaded 2278 times)
eroilor-M3.gif (78.66 KB; downloaded 2277 times)

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Adesea ma intreb de ce trebuie sa inventam denumiri aiuristice pentru statiile de metrou cand avem la indemana denumirile istorice traditionale ale locurilor respective?...Puisor, Dealul Spirii, Chirigiu, etc.

 



Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

Asa cum s-a vrut a se impune in DT,  pe M5.1, denumirea unor statii gen ”Tudor Vladimirescu”, ”C. Brancusi” care pentru concitadinii zonei NU SEMNIFICA ABSOLUT NIMIC! Poate aici sa existe vreun ascendent si sa nu se mai intample asta! Nu de alta dar nu ajuta la nimic! :yes:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Astazi Beretta era in pozitie de lupta pe Viilor inspre Pieptanari.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

E prea devreme, dar în toată această ecuație interesant ar fi de știut cum rezolvă  proiectarea zona de la Cimitirul Bellu. E singurul lucru << pasional >> pentru M 4.  :bere:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Mai sunt puncte interesante pe traseu gen subtraversarea Dambovitei la Hasdeu.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul Bogdan MD

Interesante sunt si subtraversarile celor 2 magistrale din zona Hasdeu, din care una neconstruita inca. Desi nu am niciun dubiu ca Metroul S.A. va putea evita caseta M1/M3 cu aceeasi usurinta cu care a evitat si calatorii care trec prin aceasta  :roll:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Cred ca mai problematic decat caseta este sa evite podul.

 


Go to page:  1  ... 161 162 163 164 165 166 167  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420536 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use