Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 296183 views
 
Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur misterr

Aplicația care vă spune când ajunge autobuzul, cu ajutorul GPS-ului călătorilor

Click pe imagine pentru video:





Nu este nevoie de investiții de milioane din partea autorităților ca să aflați în cât timp ajunge mijlocul de transport în comun în stație.

E nevoie doar de o aplicație gratuită care funcționează ca Waze. Se numește Here it is, iar creatorii serviciului au venit de la Iași direct în studioul iLikeIT.

Mai multe detalii în video.

 



  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Utilizator anonim

De fapt problema cred ca e la comunicatia cu sistemul de validare Kapsch. Deci pe viitor nu va arata nici Bozankayele sau Hibridele :)))

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bogdan71

Așteptam duminică seara la 300 în stația Vasile Gherghel, sens Victoriei. La 21:15, Info STB m-a informat că va sosi autobuzul #6512 la ora 21:18, pronostic care nu s-a confirmat. La 21:19 mi s-a anunțat că va veni #6623 la 21:22, ceea ce chiar s-a întâmplat. Ambele autobuze sunt Otokar. Cum se explică prima informare greșită ?

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cris_m

Daca esti pe traseul de retragere, exista sansa sa-ti fi aratat un autobuz care se retragea la garaj. In cazul liniei 102, de exemplu, apare aceasta situatie pe portiunea de la Potcoava pana la Statuia de la Grigorescu, traseul normal suprapunandu-se cu cel de retragere, iar daca soferul nu opreste sistemul, aplicatia afiseaza si autobuzul care se retrage. Daca nu e asta, atunci o fi vreo eroare mai atipica.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur alexandru_minciu91

Eroare in aplicatia acum in linia 642, arata ca stationeaza la capatul de la Valea Argesului tramvaiul cu numarul 015.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristy

O veste buna:
moderatorBRP wrote:
Salut! Integrarea Metrorex in aplicatie face parte din proiectul nostru de dezvoltare a aplicatiei. Vom reveni cu mai multe detalii despre acest subiect, pe masura ce acestea vor fi disponibile. Iti multumim!

http://www.stbsa.ro/aplicatieinfo/viewt ... 1c6d1#p655

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur alexandru_minciu91

Pe site-ul aplicatiei, linia R421 apare sub urmatorul traseu: Ghencea - Darvari, pe cand linia asta circula la Cornetu. Iar linia R420 apare ca circula pana la Cornetu de la Ghencea... :applause:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Dragos31

O singură mentiune din partea mea - linia R420 nu există ...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur alexandru_minciu91

linia R420.png (735.92 KB; downloaded 4312 times)

Stiu ca nu exista, dar fac greseli peste greseli... :roll:

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cosminduru

Informarea călătorilor in vehicule este dezastruoasă, într-o simplă călătorie a mea de la Piața Unirii la Semănătoarea, am întâlnit următoarele anomalii:

- am întinerit aproape 20 de ani într-un 104 Citaro, fiind ancorați in timp undeva prin februarie 2000

- șoferul fuma liniștit în cabină, exact ca pe vremuri, deși știu că e interzis fumatul și nu mai avea mult până la capăt

- volumul sonor la niște reclame cu recrutarea pentru armata era la maxim, deranjând vizibil calatorii, după o liniște molcomă începeau niste "1 2 3 4" și trageri de mitralieră, câțiva cetățeni seniori care au mai participat la exerciții având tendința de a se ghemui cu capul în jos

- banda unica era semiblocată de taximetriști și șmecheri, șoferul fiind nevoit să meargă lent, invalidând scopul benzii unice. La Națiunile Unite a trecut pe roșu pentru că semaforul acela e o enigmă

- in următorul autobuz, 601, sunt informat că există legături cu aceleași troleibuze și autobuze până și pe la podul Ciurel.



Referindu-ne la informare, veți găsi zilnic astfel de exemple, stații aiurea, legături aiurea, pe acele troleibuze Ikarus nefuncționale, pe tramvaie nu mai zic, legăturile afișate la metrou sunt neschimbate (34 și 42 încă apar). Absolut jalnic, bătaie de joc.
IMG_20191009_173957__01.jpg (1016.47 KB; downloaded 4096 times)
IMG_20191009_175703__01.jpg (1003.01 KB; downloaded 4095 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Andi_C

La metrou, cel putin pe BM21 sunt niste aberații destul de mari, la Republuca inca ajunge 400, 362 îsi face prezența la Piața Victoriei, 696 și 698 încă circulă la Eroilor respectiv Unirii, 784 nu mai vorbesc de faptul că nu există, de 34, 42 și 56 nici nu mai vorbesc, fiind suspendate recent. Lista poate continua.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur GPS

Sunt 3 trenuri care nu au primit actualizarea cu STB: 1105-2105 Londra, 1302-2302 Mureș, 1305-2305 Ialomița. Restul au primit la vremea respectivă o actualizare, dar între timp s-au tot modificat trasee.

 


Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use