MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM2 Berceni - PiperaM2 • Modernizarea infrastructurii existente

 

Topic: Știri și articole din presă

108 posts, 38500 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea M2 - 2019-... punmeister

Guru se refera la M5.
subway guru wrote:
Coboram din nou la nivelul caii de rulare si o luam spre depou pentru a examina un tronson experimental de cale...de conceptie noua!
:o
:bere:

viewtopic.php?f=234&t=2150&p=221130&hilit=+Experimental#p221130

Pe M2 in momentul de fata calea de rulare este in principal din traverse bi-bloc de beton si de lemn in zona macazurilor.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea M2 - 2019-... sab

Puss in Boots wrote:
Acum am citit si eu dar nu inteleg la ce se refera nenea cu "executie noua". Adica sa fie tunelul sapat si doar sa puna linia si restul ii lua 1 an jumate (mult in opinia mea) sau cu tot cu sapat tunelul?  :D

Nu aveai cum sa sapi cca 19km de tunel intr-un an si jumatate, nici macar pe vremea "cealalta", cand se lucra sustinut.
Nu este numai sina de inlocuit, aia cred ca este treaba cea mai simpla.

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... bercenicity

Or sa inlocuiasca piatra sparta si traverese de lemn de pe Universitate - Piata Romana cu sina pe dala beton?

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... George

Abia astept strigatele de indignare ale corporatistilor, sa vedeti acolo diferenta fata de persiflaje gen Dr. Taberei, cu astia nu glumesti...vin cu trotinetele peste tine...

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... punmeister

Mie mi-ar conveni inchiderea lui M2 :twisted: :twisted:

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... Costin

Ar fi amuzant daca Pipera si Aurel Vlaicu ar avea acoperirea STB pe care o are Drumul Taberei... dar nu o au.

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... alexxd_31

Parca la Universitate sunt traverse de beton dar la Romana si Piata Victoriei sunt de lemn. Acolo presupun ca trebuie turnata fundatie pentru calea de rulare. Care este timpul necesar intaririi betonului? Acolo nu se poate lucra doar noaptea fara inchiderea circulatiei.
Exista pe undeva o harta (descriere) unde sa apara tipul, tunelului (galeriei), tersamentulu, traverselor, etc.. ?

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... George

@Costin: amuzant oricum nu este, va fi dramatic. Dar spre deosebire de Dr. Taberei unde se toaca anii in nestire si se lasa nefolosita o investitie de miliarde - pentru ca merge si asa, pentru ca e STB, pentru ca aia din Dr. Taberei nu au nevoie de metrou etc. etc. - aici pe M 2 atentia presei a feisbucului etc. va fi maxima, strigatele de indignare se vor tine lant. Cum spunea chiar si subway, este oarecum o exagerare sa se schimbe toata calea de rulare, inteleg ca initial s-a propus si altceva. Desigur, pe termen cu adevarat lung e mai bine asa, dar vor urma niste ani foarte grei.

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... andrei11

Traversele de lemn la greutatea / viteza de circulație sunt mană cerească, trebuie numai înlocuite. Soluția pe anumite porțiuni cu traversele de lemn a fost adoptată și în cele mai recente stații inaugurate pe M 4.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea M2 - 2019-... sab

Mda, chiar este interesant de ce au adoptat solutia asta pe M4....

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... subway guru

Am precizat clar ca solutia trebuia mai intai omologata sub trafic si abia apoi o poti aplica unde ai chef,,,

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... alexxd_31

Subway guru deci exista deja un tronson intre Aurel Vlaicu si Avaiatorilor pentru omologare, nu?

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... subway guru

E omologata, case closed.

 


Re: Modernizarea M2 - 2019-... adila

Avand in vedere problemele financiare ale METROREX care au iesit la iveala in privinta mentenantei cu Alstom, banuiesc ca au abandonat proiectul asta de modernizare. Nu m-ar mira daca o sa ramanem si cu M5 inghetat o vreme.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M2 • Modernizarea infrastructurii existente  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use