De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1840 posts, 393296 views
 
Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 132
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Albert

Am dat cândva ora exactă in România in materie de transport și chiar și in Europa. In anul 2006 nu prea mai era alt transportator care sa se laude cu 1000 de Citaro noi.

Referitor la treaba cu spălatul parcului, eu nu prea am observat treaba asta. Pana acum n-am urcat in niciun Citaro in cara sa zic, wow, ce curat e. N-am observat aceasta curățenie, in schimb am vazut doar niște poze. Tind sa cred ca e vorba de doar câteva zeci de autobuze curățate... Și dacă vi se pare ca se mai mișcă ceva la STB, sa stiti ca Andrei Creci e tot de-al lui Băsescu(Petrov sau Tarkan Bĕsesoğlu cum i se mai spune pe aici), chiar dacă intre timp mutat la ALDE.

De asemenea, dacă Adriean Videanu ar mai fi stat inca un mandat la PMB sunt ferm convins ca am fi avut in momentul de fata 100 de tramvaie noi Bombardier/Siemens/Caf. Și cumpărate din fonduri proprii, nu cu 98% fonduri nerambursabile ca acum. Țineți cont ca la acel moment nu existau aceste metode de finanțare.

Mie nici cu Sorin Oprescu nu mi-e rusine. A demarat câteva lucrări de infrastructura extrem de importante, chiar dacă multe din ele erau tot proiectele lui Tarkan Bĕsesoğlu, cum ar fi Pasajul Basarab. Dar in fine, a avut doua mandate cât de cât decente, nu strălucite, dar decente. Singurul lucru pe care i-l pot eu reproșa este ca nu s-a axat mai mult pe transport. In timpul mandatelor sale am avut 0 investitii in transport. Dar îl semi-înțeleg și aici. Omul nu înțelegea de ce trebuie sa dea subvenție la RATB și de ce RATB-ul nu se poate susține singur.

In schimb cu Firea îmi e rusine. Are și a avut un mandat dezastruos. Nu a demarat niciun proiect mare de infrastuctura, 0 piste de biciclete pana in momentul de fata, 0 pe infrastrucutra pietonala, 0 km linie de tramvai reabilitata. Tot ce a facut au fost aceste pseudo-investiții in transport. Și in ciuda finanțării nerambursabile de 98% noi ne alegem cu tramvaie/autobuze/troleibuze turcesti sau de la firme de apartament care au produs doar câteva bucăți (aici fiind vorba de Bozankaya). Părerea mea este ca dacă tot avea finanțare de 98% putea sa mai ridice putin bugetul și problema ar fi fost rezolvată, dar nu... :applause:

Asteptam un primar de dreapta și in Bucuresti. Poate rezolvam ceva, ca stânga nu a facut nimic...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Puss in Boots

La chestia cu "turcesti" s-a mai discutat ca e putin irelevant. Mercedes facut in Turcia sau turcism facut in Germania cu piese de peste tot sau orice alta combinatie e cam totuna in epoca noastra.
Cred ca din 90 incoace s-au perindat toate partidele la Bucuresti. Per total nimeni n-a facut mare lucru si esential pentru transportul bucurestean iar marea vina o poarta -parerea mea- cei din anii 2000 indiferent cum s-au numit (Basescu primul pe lista) si inclusiv Oprescu care in 7 (sapte) ani de mandat nu a facut NIMIC concret. Era un moment cand inca se mai putea face ceva la nivel transport public, masuri complementare, legi aplicabile pentru parcari si constructii noi + parcari, artere noi cu tramvai sau macar banda unica t.p. si poate azi nu ajungeam unde suntem. Intr-o tara ca a noastra masuri de genul asta isi vad efectele in macar 10 ani daca nu 20.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire orex

Albert wrote:
Am dat cândva ora exactă in România in materie de transport și chiar și in Europa. In anul 2006 nu prea mai era alt transportator care sa se laude cu 1000 de Citaro noi.

Referitor la treaba cu spălatul parcului, eu nu prea am observat treaba asta. Pana acum n-am urcat in niciun Citaro in cara sa zic, wow, ce curat e. N-am observat aceasta curățenie, in schimb am vazut doar niște poze. Tind sa cred ca e vorba de doar câteva zeci de autobuze curățate... Și dacă vi se pare ca se mai mișcă ceva la STB, sa stiti ca Andrei Creci e tot de-al lui Băsescu(Petrov sau Tarkan Bĕsesoğlu cum i se mai spune pe aici), chiar dacă intre timp mutat la ALDE.

De asemenea, dacă Adriean Videanu ar mai fi stat inca un mandat la PMB sunt ferm convins ca am fi avut in momentul de fata 100 de tramvaie noi Bombardier/Siemens/Caf. Și cumpărate din fonduri proprii, nu cu 98% fonduri nerambursabile ca acum. Țineți cont ca la acel moment nu existau aceste metode de finanțare.

Mie nici cu Sorin Oprescu nu mi-e rusine. A demarat câteva lucrări de infrastructura extrem de importante, chiar dacă multe din ele erau tot proiectele lui Tarkan Bĕsesoğlu, cum ar fi Pasajul Basarab. Dar in fine, a avut doua mandate cât de cât decente, nu strălucite, dar decente. Singurul lucru pe care i-l pot eu reproșa este ca nu s-a axat mai mult pe transport. In timpul mandatelor sale am avut 0 investitii in transport. Dar îl semi-înțeleg și aici. Omul nu înțelegea de ce trebuie sa dea subvenție la RATB și de ce RATB-ul nu se poate susține singur.

In schimb cu Firea îmi e rusine. Are și a avut un mandat dezastruos. Nu a demarat niciun proiect mare de infrastuctura, 0 piste de biciclete pana in momentul de fata, 0 pe infrastrucutra pietonala, 0 km linie de tramvai reabilitata. Tot ce a facut au fost aceste pseudo-investiții in transport. Și in ciuda finanțării nerambursabile de 98% noi ne alegem cu tramvaie/autobuze/troleibuze turcesti sau de la firme de apartament care au produs doar câteva bucăți (aici fiind vorba de Bozankaya). Părerea mea este ca dacă tot avea finanțare de 98% putea sa mai ridice putin bugetul și problema ar fi fost rezolvată, dar nu... :applause:

Asteptam un primar de dreapta și in Bucuresti. Poate rezolvam ceva, ca stânga nu a facut nimic...

Analizeaza! Cand incep primarii sa ”scoata capul”. Cam cu un an inainte de alegeri ca sa se bata cu caramida in pept (ati inteles transcrierea). E firesc, unii din concitadinii nostri au mintea scurta, ce sa le faci! Ai vazut tu autostrazile alea suspendate? Eu nu! Fluidizarea traficului transportului in comun, intr-un oras ca Bucurestiul (sa nu-i zic capitala) ca mi-e jena? Eu nu! Unde pui, poate circuli cu automobilul, ca si de ”unda verde” pe sens unic s-a ales praful. (ex. Stirbei Voda, Regina Maria). Sunt situatii care nu au tinut mult ca si minim ”standard” si deja nu MAI corespund, si astea, o parte din cauza, e ca se dovedeste ca situatia e manageriata de diletanti in ale sistemului de ”management al traficului”!  :roll:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

Pentru corectitudine, Oprescu a facut Buzesti, Pantelimon si Calea Victoriei. Atat. In 8 ani. Restul nu-s "ale lui", la modul cum am contorizat realizarile celorlalti.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire aztec

Uitam ca de fapt Oprescu a fost de la un partid dar s-a dat independent...primarul actual e tot de acolo si se vrea independenta.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Tom

Costin wrote:
Pentru corectitudine, Oprescu a facut Buzesti, Pantelimon si Calea Victoriei. Atat. In 8 ani. Restul nu-s "ale lui", la modul cum am contorizat realizarile celorlalti.

Oprescu a "terminat ce a început", adică Pasajul Basarab. :twisted:
Dacă mă contraziceți, voi răspunde ca fostul primar Viorel Lis, care a folosit aceeași expresie de mai sus pentru Ateneu și Biblioteca Centrală: "Dar cine le-a luminat?" :D

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Obiectiv si eu: mie imi e rusine cu Oprescu, a distrus suficient transportul public (in afara lipsei investitiilor sa nu uitam ca ajunseseram cu jumatate din parcul de mijloace de transport disponibil), acest lucru ducand la cresterea exponentiala a nr. de masini. Ce poate fi mai rau de atat dpdv al traficului?
Si @Costin, Pantelimon?... Atatia ani a durat pentru cateva statii, sa nu uitam cat au stat cetatenii fara tramvai, intr-o aglomeratie incredibila. Liviu Rebreanu? O rusine, cam un deceniu pentru cativa km de asemenea.
Sa nu mai vorbim ca este corupt dovedit in prima instanta, iar la cate a facut (de exemplu incerca sa evite inregistrarile cu aparate de bruiaj acasa, discutii in apa sau telefoanele lasate la intrare) un asemenea individ ar trebui sa primeasca pe viata inchisoare, pentru prejudicii ireparabile asupra calitatii vietii din Bucuresti in primul rand.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

Pai eu nu il laudam pe Oprescu, dimpotriva, am zis de 3 lucrari incepute de el, in 8 ani, asta nu e o performanta... :roll:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire TibiV

4  lucruri...
Tot el a largit Gherghitei la 2 benzi pe sens, in asteptarea A3...

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=323&t=402&start=574#p237542

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire orex

Singura lucrare de anvergura, dupa umila mea parere, care a mai fluidizat traficul, in zona centrala, pe ”vremea” lui Oprescu, este largirea str. Buzesti! Ca tot traficul care defluieste dinspre P. Victoriei, spre sud, se opreste in ”gardul Casei Poporului” e alta mancare de peste!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Costin wrote:
Pai eu nu il laudam pe Oprescu, dimpotriva, am zis de 3 lucrari incepute de el, in 8 ani, asta nu e o performanta... :roll:

Nu ma refeream la postarea ta decat la partea cu Pantelimonul, mai mult m-am referit la colegul care il lauda...
Albert wrote:
Mie nici cu Sorin Oprescu nu mi-e rusine. A demarat câteva lucrări de infrastructura extrem de importante, chiar dacă multe din ele erau tot proiectele lui Tarkan Bĕsesoğlu, cum ar fi Pasajul Basarab. Dar in fine, a avut doua mandate cât de cât decente, nu strălucite, dar decente.

Prea putin a fost decent in mandatele lui, eram cu fiica-mea si niste barbari de hingheri la o ora de varf chinuiau niste caini. Isi va aminti probabil acele imagini de cate ori va face o legatura. Asta asa, ca sa mai dau un exemplu in plus de mizerii facute.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Ce pot spune acum, este ceea ce am spus si scris mereu:
Laura Codruta Kövesi merita sa castige poziția de procuror șef al Parchetului European, a meritat pe deplin pozitia de sef la DNA.

Cu atat mai mult azi cand in Consiliul Uniunii Europene a castigat de fapt Romania, nu pot fi de acord cu toti care  din motive pe care cu greu le inteleg, o critica in continuare pe doamna LCK.
Bun, colegii din psd/alde e normal sa o critice pe fostul sef la DNA, dar alde iese de curand de la guvernare si ce aud si vad azi? Cel mai mare aldist in viata, Tariceanu, o face praf pe doamna LCK in aceasta seara la Digi24...Ascultam cu atentie toate argumentele domnului Tariceanu si nu-mi venea sa cred ce aud, este ca si cand toti cei din  UE ar fi nepregatiti, slab informati(!), neprofesionisti chiar si cei din comisiile de specialitate pe care doamna Kövesi le castiga cu detasare ar fi fost "decizii politice"! Mi-a venit sa (ma) intreb daca omul nu mai este in toate facultatile mintale.... Omul Tariceanu e terminat, parerea mea.
In acelasi timp, presa internationala saluta cu o prietenie rara fata de cineva oficial din tara noastra, alegerea doamnei Kövesi, si asta ramne si este important pentru Romania:

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... iu-1189349

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire sss

Kovesi, subiect in ''Politica, istorie, natiuni, curente de gandire'', hmmm... probabil in relatie cu politica din titlu! In zilele noastre, chiar si zeita justitiei, asa legata la ochi, este tarata la vot de unii-altii... :oops:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire aztec

Intrebare, pt ca sunt nelamurit.
Avem un caz acum cu un candidat parlamentar european ce a ramas in aer cu datorii, deconturi si alte alea.. nu e important, pe mine ma intereseaza subiectul banilor.
Deci personajul X face rest de bani...umple orasul cu ceva afise.alea-alea, adica cheltuie banii...face un decont si apoi ...statul plateste cheltuiala lui, din taxele si impozitele noastre?
Bine aici poate fi si un subiect separat de fapt cat costa si pe ce OZN-uri se duc banii, dar nu acum..
Eu credeam ca te ajuta partidul din cotizatiile membrilor si e treaba ta si a partidului cu deconturile si sponsorizarile.

Pana la urma cum e...platesc pt afisele alea din campanii tot eu?
NU conteaza partidul, ca sistemul e apartinic, valabil pt toti...cred...

Si vad ca ne costa cam 1 leu/ luna pe cap de locuitor doar functionarea partidelor...fara campanii electorale..

 


Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 132
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419397 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use