MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 440258 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 160 161 162 163 164 165 166  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: M4 Gara de Nord - Progresul Valentin

Am cerut prin 544/2001 stadiul SPF+SF al M4. Raspunsul este intr-un format PDF (l-am primit rotit).

SPF_SF Mag 4 Gara de Nord - Progresu.pdf
SPF_SF Mag 4 Gara de Nord - Progresu.pdf (4.61 MB; downloaded 281 times)

Observatii:

1. Optiunea recomandata este 1 (varianta 1 pg. 17 din acest thread) .
2. Statiile pe traseul recomandat: Stirbei Voda, Bogdan Petriceicu Hasdeu, Uranus, George Rozerea, Chirigiu, Filaret, Eroii Revolutiei 2! , George Bacovia, Toporasi, Nicolae Cajat, Luica, Giurgiului, Gara Progresul.
3. Ceva nu e bine, dar la "legaturii cu celelalte magistrale" apar urmatoarele:
- Magistrala 1 - Statia Basarab, GdN 2
- Magistrala 1/3 - Statia Izvor (?)
- Magistrala 2 - Statia E.R. 2;
- Magistrala 5 - Statia B.P.Hasdeu
- Magistrala 6 - Statia 1Mai
Nu inteleg daca e vorba de legatura indirecta cu statia Izvor, fiindca in lista de statii nu apare nimic.
4. N-am gasit nicaieri ceva despre statutul contractului.
5. Daca mai gasiti ceva interesant..

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul bercenicity

Valentin wrote:
... Uranus, George Rozerea, Chirigiu, Filaret, Eroii Revolutiei 2! ...

George Rozorea e la misto cumva? E A fost directorul Metroul S.A.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Fost...odihneasca-se in pace.
Acum abia se vede tampenia ambitiei lui Udriste de a boteza DT34 Tudor Vladimirescu. Intre timp primaria de sector a amplasat si o statuie a eroului nostru din Vladimiri in intersectie.
Nici Uranus nu se potriveste...cu geografia.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Valentin wrote:
Nu inteleg daca e vorba de legatura indirecta cu statia Izvor, fiindca in lista de statii nu apare nimic.

Legaturile sunt la misto. Cu M1 cica ar fi legatura si la GdN2 .  :popa:
subway guru wrote:
Acum abia se vede tampenia ambitiei lui Udriste de a boteza DT34 Tudor Vladimirescu..

Pai Udriste nu mai este de multa vreme. Daca se dorea, se putea schimba aceasta denumire. Chiar si acum se poate, M5nu este inaugurata. Si sa nu uitam de precedentul Pajura, chiar de pe M4, denumire schimbata pe ultima suta de metri, inainte de inaugurare.
Ratiune si vointa sa fie...

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

George Rozorea e o denumire ca să ne aflăm în treabă. Mai e o stație cu o denumire aiurea, cetățeanul acela care a descoperit stiloul...Nici cu Timpuri  Noi nu mi-e rușine, propun Ecaterina Teodoroiu.
Cum ar trebui să găsim atunci o stație numită Nicolae Ceaușescu, mă tem că fără el și Costin Georgian și George Rozorea - și alții - ar fi performat în alte domenii...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Este un "tribut" adus prieteniei fratesti dintre cele doua firme. Sper ca nu va ramane asa, nu este o personalitate cunoscuta.
Poate sa fie Pta Jose Rizal, desi nici acesta nu este o personalite cunoscuta la noi. Dar macar stii ce este la suprafata, unde te afli.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

Pai noile numele ale statiilor rebotezate dupa 1989 e ales de concitadini sau impus?! Zic ca impus. Au vreo semnificatie traditionala a unor zone? Nu! Bine ca s-au oprit cu ”botezul”, cel putin pana acum dar tot vor sa-si puna amprenta unii asupra numelor de statii, inclusiv la M5.1!

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul misterr

andrei11 wrote:
Mai e o stație cu o denumire aiurea, cetățeanul acela care a descoperit stiloul...
Nu l-a descoperit, că nu exista deja, ci l-a inventat!
andrei11 wrote:
Nici cu Timpuri  Noi nu mi-e rușine.
„Timpuri noi” e cea mai tare denumire, pentru că e întotdeauna valabilă! Mereu vin timpuri noi... Este și numele unei formații rock „Timpuri noi”, care a fost și înainte de 1989, și după, pentru că numele e mereu actual, n-a fost cazul să-l schimbe (chiar dacă în contexte istorice diferite).

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul shoppy

Da, si ramane in viata si gluma "Atentie se-nchid usile, urmeaza Timpuri Grele!"

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului GPS

S-a mutat pe trotuarul de vizavi.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Asta e bine.... Inseamna ca forajele sunt suficient de dese....

 


  • GPS
  • Posted:
  •  


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Hint:
Forajele astea de acum sunt amplasate in zona statiilor viitoare propuse si a centralelor din interstatii...
:yes:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

andrei11 wrote:
Stația Uranus nu mi-e clar unde va fi construită.

M4 o va lua prin stanga sau prin dreapta MT?

Statia Uranus nu are unde sa fie decat in zona unde trebuie sa se "mantuiasca" neamul romanesc...
Mi se pare cam lunga distanta de la statia Hasdeu (inainte de M5) si pana acolo.
Nu se justifica o statie intermediara sau catacombele din zona n-au permis?
Si sunt foarte apropiate statiile Uranus si George..whatever

 


Go to page:  1  ... 160 161 162 163 164 165 166  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use