MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

2345 posts, 430524 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 146 147 148 149 150 151 152  ... 168
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Valentin

Depinde foarte mult de care proiect (executie) se apuca mai intai. Daca M4 este prima probabil o sa-l construiasca cat mai aproape posibil de suprafata, iar pasajul va trece pe sub - sau invers..

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Pasaj sub metrou exclus.
Or face si ei metroul standard, la minus 11m minim. Pentru ca este si subtraversare a M1 si a Dambovitei putin inainte, eu vad o situatie asemanatoare ca la Eroilor, deci chiar o adancime mai mare, vreo -18m.
Si la Razoare s-a lasat loc, chiar daca pasajul nu se face deocamdata. Si la Lujerului, desi nu cred ca sa stia de pasaj atunci. Este usor cand sapi cu scutul/TBM-ul sa te duci la orice adancime. Si,in afara de Antilopa/Pantelimon, care s-a facut la adancime foarte mica, nu cred ca mai este vreun traseu de metrou care sa impiedice construirea unui pasaj.
Later Edit. Am uitat de M5. Clar M4 trebuie sa treaca si PE SUB M5. Pe deasupra este exclus, ca se loveste de M1 si caseta colectoare. Deci adancimea M4 in zona parcului va fi substantiala. Si sunt convins ca autorizatia de constructie va prevedea adancimea necesara la M4 astfel incat sa incapa si pasajul pe viitor. Macar sa se faca pasajul si bulevardul printre mastodonti...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Cu ce s-a incurcat???  :twisted:  :twisted:  :twisted:
Poate doar cu caruta cu prosti rasturnata la raspantii?
:bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Oricum, avand in vedere "relieful" zonei, cred ca un eventual tunel prin curtea Casei Poporului va pleca aproape de cota zero actuala. Adica nu va fi mai jos de nivelul strazii Izvor. Sa nu uitam ca in zona parcului era un deal care a fost excavat si nivelat, in timp ce in curtea Casei Poporului dealul a ramas.
Cu ramasitele stadionului (acum parcare) s-ar putea sa fie o problema daca sunt in drum, dar pasajul nu ar trebui sa coboare prea mult. Nu stiu cum rezolva intersectia de acolo (adica daca o sa fie un semafor inainte sa intri in pasaj, cum ne place noua sa facem in general pasajele :twisted: ....), dar sa asteptam proiectul si discutam apoi.  De ani buni proiectul stagneaza si nu s-a mai auzit nimic. S-a facut partea sa spunem usoara, acum va fi ceva mai greu.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Dealul pe care se afla casoaia a fost excavat complet si la sfarsit umplut la loc.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Recepția la Terminarea Lucărilor a contractului „Sistemul de Siguranță și Automatizarea Traficului” a fost admisă la data de 31.07.2019, în conformitate cu H.G. 51/1996.


Siemens a mai emis doua facturi in data de 31 iulie, in valoare cumulata de 710 mii lei. Pana acum Siemens a facturat 20,13 milioane lei, inclusiv TVA, din suma de contract de 32,48 milioane fara TVA. Adica mai e mult pana departe.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Foreza Beretta s-a mutat dar n-am dibuit unde...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului GPS

În spațiul verde dintre Bd. Tudor Vladimirescu și Strada Cedrilor.
https://www.google.ro/maps/place/Unname ... e9fe59d46a

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Confirmat! I-am vazut si eu azi.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului GPS

S-a mutat pe trotuarul de vizavi.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Asta e bine.... Inseamna ca forajele sunt suficient de dese....

 


  • GPS
  • Posted:
  •  


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Hint:
Forajele astea de acum sunt amplasate in zona statiilor viitoare propuse si a centralelor din interstatii...
:yes:

 


Re: Stiri si articole din presa aztec

sab wrote:
O stire ciudata... Cuc asta face minuni, inaugureaza M5 si schimba trenurile pe M4... :)
   Aici
Pana saptamana viitoare poate sa mai abereza...dupa o sa vada el.
Ce ....e greu?

 


Go to page:  1  ... 146 147 148 149 150 151 152  ... 168
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use