MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM6 1 Mai - Aeroport Henri CoandăM6 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

547 posts, 135162 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Explicatia e una singura, <ambitii prostesti> lipsite de logica si finalitate...
:twisted:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Guru, n-ai dreptate.
1) M 6 / primul pas va fi Otopeni - Gara de Nord. Ghinion ( pentru tine ), pe de o parte proiectul va dura minim 10 ani de la prima sapă. Deci pe undeva prin 2030 ( optimist vorbind ) vom avea un racord Otopeni - Stația Basarab ( GdN 2 ).
2) Ca să fie o magistrală, M 4(6) va trebui să ajungă cel puțin la Eroii Revoluției, asta înseamnă alți 15 ani de șantier ( să nu uităm de M 5 până-n Pantelimon ). Deci ajungem lejer în 2045.
______________
Până atunci traficul aero se va intensifica, blablabla, blablabla, avem nevoie de o legătură cât de cât într-un interval rezonabil de timp cu orașul, nu anii 2030 - 2035.
_________________
Deci raționamentul tău cade,  construcțiile de linii noi de metrou pentru România  sunt o plapumă prea mică pentru noi. Rămânem cu  picioarele dezgolite.
Prefer CF - ul metroului, eu am nevoie de legătură acum și nu peste 3 cincinale.
_______________
Metroul mai are o hibă mare față de CF, NU circulă până la ora 5,00. Asta înseamnă că foarte mulți oameni  care pleacă dimineață nu pot folosi metroul. Și sunt mulți.
_____________
Ambițiile prostești sunt pentru cei care ne promit metrou la Otopeni  - ca și racord,nu ca și magistrală - înainte de anul 2030 - 2035.
Guru, de la ora 22:00 la ora 1:00 sunt vreo 30 de avioane care aterizează. Nu ți se pare discriminare ? Ce alternative oferi ? Domnul Rădoi la ora 23:00 trage obloanele. CF - ul NU.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Mai asteapta cu Eroii Revolutiei, sa ia cei de la Metrorex decizia cu privire la traseu dupa multele carioci colorate care le-au fost prezentate. Poate nu ajunge si atunci nu mai conteaza...
Alternativa este trenul. Din cate stiu eu, nu exista pauza la CFR ca la metrou.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

@andrei11
Gandire tipica de pensionar!  :bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Razvan021

Avem si ofertantii la licitatie in sfarsit (sper ca am nimerit topicul):
1.AKTOR
2.Asocierea STRABAG SRL - OZGUN INSAAT TAAHHUT SANAYI VE TICARET LTD. STI.
3.Asocierea Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.S. - MAKYOL Insaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.S.
4.Asocierea KALYON - SINOHYDRO
5.Asocierea ACCIONA CONSTRUCCION S.A. - Impresa Pizzarotti & C SpA Italia S.p.A.
6.Asocierea Astaldi-Salini Impregilo (prietenii stiu de ce)
7.Asocierea China Tiesiju Civil Engineering Co. LTD, Institutul de Cercetări în Transporturi INCERTRANS S.A., Studio Corona SRL Civil Engineering
8.Asocierea China Communications Construction Company & 3TI Progetti Italia - Ingegneria Integrata S.p.A.
9.Asocierea Esta Construction LLC - Dogus Insaat ve Ticaret A.S.
10.Asocierea FCC - Gulermak J.V.
Mai apare si Cabinet de Proprietate Industriala Lazar Elena ca ofertant individual, banuiesc ca e o greseala, ca PFA e mai greu cu sapat tunele :D .

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Numai ca ei nu sunt ofertanti. Ei doar si-au depus candidatura, urmand ca mai incolo sa fie selectati de catre comisia de licitatie si dupa vor depune oferta. :bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Razvan021

Corect, astea sunt candidaturi, nu oferte. Multumesc de corectura.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Oricum, sper ca Aktor sa fie eliminat, avand in vedere contraperformanta lor de la A3 si A10. In schimb candidatura FCC - Gülermak imi face cu ochiul, avand in vedere ce a facut Gülermak la Varsovia la M2 :love:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Razvan021

La o prima vedere, favoriti la selectie, tinand cont si de trecutul recent pe care il au in Romania, mi se par FCC-Gulermek, Alsim-Makyol, Strabag-Ozgun (desi mai bine nu ii selecteaza pe astia, macar asa stim ca Strabag poate depune o singura contestatie :lol: ), Acciona-Pizzarotti si Astaldi-Salini.Daca e sa fie 6, probabil vor selecta si niste chinezi (probabil CCCC).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Pentru lista scurta as merge doar pe firmele Euro5!
:lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului CiprianTRB

Între 1 Mai și Jiului este un tunel și în fata are o pancarda cu Acces Aeroport, care este faza cu el?
Este construit tunelul spre aeroport deja ?  :popa:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

E făcută numai amorsa, deci fix ce vezi tu din trenul de Străulești.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Razvan021 wrote:
Avem si ofertantii la licitatie in sfarsit (sper ca am nimerit topicul):
1.AKTOR
2.Asocierea STRABAG SRL - OZGUN INSAAT TAAHHUT SANAYI VE TICARET LTD. STI.
3.Asocierea Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.S. - MAKYOL Insaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.S.
4.Asocierea KALYON - SINOHYDRO
5.Asocierea ACCIONA CONSTRUCCION S.A. - Impresa Pizzarotti & C SpA Italia S.p.A.
6.Asocierea Astaldi-Salini Impregilo (prietenii stiu de ce)
7.Asocierea China Tiesiju Civil Engineering Co. LTD, Institutul de Cercetări în Transporturi INCERTRANS S.A., Studio Corona SRL Civil Engineering
8.Asocierea China Communications Construction Company & 3TI Progetti Italia - Ingegneria Integrata S.p.A.
9.Asocierea Esta Construction LLC - Dogus Insaat ve Ticaret A.S.
10.Asocierea FCC - Gulermak J.V.
Mai apare si Cabinet de Proprietate Industriala Lazar Elena ca ofertant individual, banuiesc ca e o greseala, ca PFA e mai greu cu sapat tunele :D .

Din astia 10 s-au calificat 6. Sa speram ca printre ei nu se afla si Aktor :twisted:

 



Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39 40
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M6 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use