Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 657139 views
 
Go to page:  1  ... 159 160 161 162 163 164 165  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 MikeT

Puss in Boots wrote:
Am observat o chestie noua si nu stiu ce se pregateste: in spatele gardului de pe Nitu Vasile cum treci de taxe si impozite spre Brancoveanu am observat ceva ce seamana cu o parcare in curs de realizare sau poate un parculet (slabe sanse). Eram in viteza dar pot sa jur ca am vazut cateva randuri de borduri deja puse. Era si un utilaj acolo.

Exact, fac parcare acolo. La fel fac si pe Luica, la intersectia cu Izvorul Oltului si de la intersectia cu Str. Resita pana in dreptul intersectieicu Str. Tudor Gociu. Efectiv distrug acele spatii verzi si le transforma in parcari.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Vaaai...... ma temeam de asta.... Si poporul din zona aia ce zice? Vad ca nimic. Deci e buna treaba, Baluta reales la al "urmatorulea" Congres. Cam asta e pasul urmator: gradinile blocurilor.

 


Re: Sectorul 4 georgica2704

Știam că vor să facă un părculeț, s-au răzgândit între timp?

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nu stiu chiar de nevoia de a avea un parc fix acolo, o fi n-o fi dar si cand se fac astfel de lucrari asta inseamna borduri, pavaj, mobilier, per total se pierde spatiu verde. As prefera de exemplu sa faca un parc pe locul ADP-ului de pe Magurele. Sau faceau acolo o parcare supraetajata si lasau parc si la Spiru si pe tot trotuarul de vizavi cu continuare pe Iriceanu. Nu s-a vrut, nu s-a putut, poate macar pe locul ADP-ului sa rasara altceva. Cred ca mai are S4 locuri unde sa depoziteze materialele din curtea respectiva.
Ideea era sa converteasca spatii nefolosite in spatii verzi nu sa reduca spatiul si asa putin prin fel si fel de initiative. Nu zic ca in unele locuri nu merge, dar parca s-au prea inmultit.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Iata si o poza de acolo: https://imgur.com/gallery/YFUpp5c

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Acolo zice Luica.

 


Re: Sectorul 4 BIGRED1984

Spuneati de gradinile blocurilor, veniti in triunghiul Obregia/Racovita/Tr.Magurele , sa vedeti alei noi + foisoare + banci + ghivece, direct in gradinile blocurilor.
Gardurile verzi se scot, boscheti ,toti copacii neregulamentari vor disparea, la gardurile dinspre Racovita deja se pune beton.
O sa avem betonari la greu in tot sectorul, bani sa (mai) fie.

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Mi se pare o mare prostie sa schimbi un gard viu cu un gard betonat, ne aparam de invadatori, care e sensul logic? (sensul spagii il stim)

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Gard betonat care ocupa din spatiul verde. Ca daca il inlocuiau era doar o decizie ce se lasa cu cheltuieli mari si atat. Asa se pierde si spatiul verde. Dezastru mai mare pentru spatiul verde in S4 n-a fost niciodata. Asta arata unde s-a ajuns dupa zeci de ani fara actiuni concrete impotriva cresterii necontrolate a numarului de masini si a "necesitatii" guvernarii sectorului prin spagi si risipa.

 


Re: Sectorul 4 1.cremsnit

Arborii aia din poze au radacinile sectionate. Cine o sa se prabuseasca la vant? Da, acei platani. Motiv numai bun sa justifice o noua campanie de "toaletari"...............

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Pai exact asta se doreste, sa cada din cauze "naturale", sa nu dea vina pe primar pentru taiere.
Dimineata am vazut ca incepusera sa mai distruga niste spatiu verde chiar pe colt, cum se face dreapta de pe Turnu Magurele pe Constantin Brancoveanu. Distrugeau gradinile blocurilor. Nu am apucat sa fac poza.
Puss in Boots wrote:
Acolo zice Luica.

Da, e Luica intersectie cu Izvorul Oltului. Scrisesem un mesaj mai sus despre lucrari si nu apucasem sa pun link catre poza.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Si oamenii nu zic nimic? Ii prosteste chiar asa o zona cu foisor care sa dea bine in poze? Spatiul verde dispare sub foisoarele alea -in teorie ok ca initiativa- dar care nu sunt altceva decat o sursa de cheltuit banii publici fara numar.

 


Re: Sectorul 4 1.cremsnit

Sunt cativa care obiecteaza impotriva lucrarilor, insa e greu sa actionezi cand nu stii ce se intampla si nici CAND.
Gandeste-te ca astfel de lucrari se fac exact ca pe timpuri... pe silent. Azi e totul ok, maine sunt rasi 30 de arbori. Ia de reactioneaza...

Idem pe Calea Vacaresti, langa Asmita. Panourile alea ordinare cu caricaturi au foist montate ca sa ascunda taierile de arbori cauzate de edificarea unor blocuri noi acolo. Abia cand blocul o sa atinga etajul 4-5 o sa se vada bine de la strada dezastrul... momentan doar daca ai ochi ageri vezi ce e acolo. Ca sa nu mai spun ca spatiul e pazit de Politia Locala. Daca astea nu sunt simptomele unei administratii de tip mafiot...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Terenul ala nu era privat? Parca asa intelesesem. E o fasie de pana in balta Vacaresti.

 


Go to page:  1  ... 159 160 161 162 163 164 165  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use