Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2203 posts, 622193 views
 
Go to page:  1  ... 83 84 85 86 87 88 89  ... 158
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Staţia de autobuz „Complex Comercial” se va reamplasa

Începând cu data de 23.08.2019, ora 11:00, staţia de autobuz „Complex Comercial” (linii 102, 141, 220), amplasată pe Str. Turnu Magurele, pe sensul Şos. Giurgiului – Bd. Metalurgiei, se va reamplasa cu cca. 40 m spre Bd. Metalurgiei.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1099

De data asta este începând cu ora 11, nu 10, ca la alte reamplasări/înființări de stații  :lol:.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Gabi23

V2A, ce știi tu, atunci se taie panglica  :yes:  :rofl:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Așa e, la asta nu m-am gândit  :lol:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Staţia de autobuz "Petuniei" se va reamplasa

Începând cu data de 28.08.2019, ora 10.00, staţia de autobuz "Petuniei" ( linii: 137, 138 ), sens Bd. Iuliu Maniu, se va reamplasa cu 16 m spre Bd. Timişoara.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1100

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Victor92

Toate statiile de pe Soseaua Berceni (cel putin cele vazute de catre mine) au primit panouri noi.

Nu e rea ideea, dar era util daca era mentionata si directia autobuzelor. Pana sa apara si timpii de sosire ... mai dureaza la noi.

IMGB Poarta 1.JPG (202.94 KB; downloaded 2525 times)


IMGB Poarta 2.JPG (170.61 KB; downloaded 2525 times)


La asta ma refer precum exista la RNV in Germania: viewtopic.php?f=399&t=4556#p300236

Separat, e un pas ca bordurile utilizate drept stalpisori nu au mai fost montate in dreptul usilor autobuzului - precum la Universitate unde o femeie in urma cu 6 luni parca (?) s-a impiedicat si ajuns la spital cu capul spart.

Totusi, un mare dezavantaj il are refugiul - este mult prea aproape de locul in care autobuzele opresc, iar soferii pot lovi cu luneta refugiul...indicat ar fi fost sa-l mute putin spre gura de metrou. Acum nu stiu cat de mult spatiu au autobuzele sa intre si sa iasa din refugiu. Majoritatea autobuzelor am vazut ca opresc pe banda 1 ...

DSC_0085.JPG (262.43 KB; downloaded 2526 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Părere proprie :
STB - ul aparține Municipiului București, nu Sectorului 4. Stațiile trebuiau să  fie uniforme. Noi ca noi   sau cei care știu n-au nicio problemă, dar ce te faci cu cineva venit din alt oraș ? S-ar putea să nu vadă stațiile << din prima >>. Cum am spus, este o părere personală.
Iar treaba aceea cu Muncesc, Trăiesc, Iubesc în Sectorul 4 e stupidă rău de tot...Mai e puțin și punem graniță între Sectorul 4 și restul ????

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate WT_fan06

Refugiul mai are un dezavantaj. În loc să fie supraînălțat, adus la nivelul podelei autobuzului și împins până la marginea cu banda 1 desființând alveola, bordurile fac exact opusul și anume coboară la nivelul carosabilului. Nu vreau să știu cum va fi când va ploua, sau cum se vor deplasa cei cu mobilitate redusă de la refugiu până la autobuzele care nu folosesc niciodată alveola ci opresc în mijlocul bulevardului.
Coerență 0, mobilitate urbană 0.  :no:

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate bobby

Așa ar fi cel mai bine.  :yes:
+1 andrei11

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Victor92

Imobilitate totala  :lol:   :lol:  :rofl:  :rofl:

 



Re: Stații, case de bilete, microdispecerate punmeister

Aveti cumva asteptari de la labuta? :rofl:

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate WT_fan06

Problema este că pentru aceste stații de autobuz trebuie aplicată o strategie unitară, STANDARD pentru TOATE stațiile din București și anume desființarea alveolei, supraînălțarea bordurii până la nivelul podelei vehiculelor, semnalizare unitară în toate stațiile, panouri de informare, mobilier urban, etc.. Ce vedem noi sunt eforturile fiecărei primării de a face ce crede ca să reabiliteze stațiile. Nu își pune nimeni problema de mobilitate urbană, de abordare unitară, etc.....

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Utilizator anonim

In mod normal, intre borduri si asfaltul soselei trebuie sa existe un canal de scurgere care sa duca in canalizare in zona statiei, acoperit evident cu beton, pentru ca oricum ai face statia, asfaltul, tot se aduna apa la o ploaie normala, nu mai zic de ploaie pe mai multe zile.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Victor92

Off-topic: Radem, noi, radem, dar dupa ce am mers astazi pe Soseaua Berceni si Turnu Magurele, are o bila alba de la mine pentru ceea ce facut in cazul celor doua artere. Nu-l incurajez, nu il sustin, dar #haicasepoate a schimbat radical zonele...

 


Go to page:  1  ... 83 84 85 86 87 88 89  ... 158
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use