Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Vinieta de București și taxa de centru

376 posts, 89557 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. ByOnu

punmeister wrote:
Culoare unice BUS poate da


Dupa 3 ani mai ai vreo speranta? Benzile unice STB puteau fi implementate inca din primul an de mandat. Chiar si asa! Singura banda propusa pana acum ramane cea de la Baneasa pana la Romana. Atat! Adica foarte putin.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. cris_m

ByOnu wrote:
Ok, si cati dintre aia sunt fuduli? Un 5%? Un 10%? Pentru multi chiar nu va renta. Gandeste-te cati oameni mai fac inca blatul la STB pentru 1.3 LEEEEI. :headbash:

Din nou, aduci in discutie benzi STB, centura, A0. Aloo?! Alea vor dura! Noi suntem poluati AZI.


Eu as zice ca mult mai multi, dar in fine, e o chestie de sociologie deja si nu face obiectul discutiei. Da, cu blatul sunt inca multi, in special pe distante scurte (1-2-3 statii), pentru ca nu exista o tarifare diferentiata. Si da, aduc in discutie benzile si A0 pentru ca si alea sunt masuri care trebuie implementate, nu trebuie sa fugim de ele. Prin vinieta asta rezolvam efectele, nu cauza problemei! Si ce daca dureaza, poluati am fost de foarte mult timp, nu de ieri, de azi. Si apropo, de ce nu ti-ai pus problema sanatatii mai devreme? Deja ai trait aproape 25 de ani in Bucuresti, timp suficient in care sa-ti fi fost afectata sanatatea intr-o oarecare masura, fara sa stii. Asadar, hai sa nu ne mai agitam ca samponul peste noapte ca suntem poluati si sa luam toate masurile civilizat si cat mai putin pompieristic pentru ca nu rezolvam nimic asa cum se propune acum. Toata tarasenia asta e din cauza campaniei 1000%, ca majoritatea masurilor din acest mandat.
_________
*Expresia "a se agita ca samponul" apartine unei prietene foarte bune careia ii multumesc pentru inventarea ei :)

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

De la Băneasa la Romană ? Bandă unică ? Care-i asta că o mănânc..."Fac aeroportul" de 2 ori / săptămână, fix pe aici, Romană - Băneasa și  viceversa...N-am văzut nicio bandă unică. O fi, dar NU se respectă...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. aztec

Vorbim de metrou in DT de ..nici nu mai stiu...se construieste de 8 ani si mai dureaza....
Se vorbeste de A0 de..nici nu mai stiu...mai la toamna..mai vorbim.
Centura actuala circulabila nici nu mai stiu cate promisiuni.
Tramvaie, alternativa ecologica la un transport...cati km in ultimii ani ( si cat a durat) si care e starea infrastructuri azi?
Idem si la trolee...

Dar la 3 ianuarie luam taurul de coarne....restul pot sa mai astepte.
Apoi putem sa interzicem si hamburger-ul ca si ala polueaza...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. WT_fan06

Aşa cum am mai spus, această măsură NU poate produce efecte singură. Doar pentru că acum brusc ne-am trezit că suntem în topul celor mai aglomerate oraşe de pe glob (şi țin să precizez că tot creştem în top de ani buni, nu ne-am poluat instantaneu ieri seară) nu ne permite să sărim peste toate aceste măsuri de reducere sustenabilă a traficului. Benzi speciale, troleibuze articulate, tramvaie de 36 de metri, piste de biciclete străzi pietonalizate, semafoare care să ofere prioritate STB, P&R, metrou, RER, etc.. Unde sunt astea? Cum credeți voi că se va reduce traficul?! Doar aşa dacă pui o taxă, fără să ții cont că n-ai centură, că n-ai inel median, că n-ai transport public, că se rupe tramvaiul cu tine pe Camil Ressu, pe Basarabia, pe Călăraşilor, la 1 Mai, etc...

De ce cred eu că această măsură nu va produce efecte? Pentru că maşina în Bucureşti este un bun cu cerere inelastică. Am învățat la economie aşa ceva, uite ce util este. Nu contează că scumpeşti medicamentele sau că pui taxă de centru, acelaşi lucru este. Cetățeanul va prefera să plătească acea taxă în continuare pentru că altceva nu are, transport public nu îi oferi astfel încât el să nu ajungă transpirat şi târziu la muncă, piste de biciclete nu i-ai dat, nu i-ai dat nimic. Cetățeanul va plăti taxa nu ca să se afirme social ci pentru că doar maşină are. Singurii care vor fi afectați vor fi cei care chiar au venituri foarte mici şi nu acesta e efectul dorit al acestei taxe. În loc să descurajăm conducătorii auto, doar îi vom sărăci. Că de dat nu le-am dat nimic cu adevărat de folos.

Doar pentru că suntem poluați nu este justificabil să trecem direct la sancțiuni fără să fi aplicat vreo măsură reală de îmbunătățire a transportului public, de încurajare. Nu este moral şi nu este corect să descurajezi fără să fi încurajat înainte. Nu la asta se rezumă revoluția în trafic şi nu astea sunt tendințele europene. Asta e doar găselnița românească, să punem carul înaintea boilor

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. ByOnu

andrei11 wrote:
De la Băneasa la Romană ? Bandă unică ? Care-i asta că o mănânc..."Fac aeroportul" de 2 ori / săptămână, fix pe aici, Romană - Băneasa și  viceversa...N-am văzut nicio bandă unică. O fi, dar NU se respectă...


Singura banda propusa...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. punmeister

Si cele din proiectul autobuzelor electrice, asta daca n-au uitat de ele :rofl:
Untitled-2.jpg (92.32 KB; downloaded 3190 times)

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Valentin

Din punctul meu de vedere - masurile ar trebui luate in ordinea urmatoare:

1. Obligatoriu terminat A0+DNCB - astfel o parte din traficul de tranzit/industrial NU mai intra in oras pentru ca e mai scurt/mai putin aglomerat , etc.
2. P&R la fiecare iesire/intrare mare din Bucuresti (acolo unde exista si metrou/stb) cu posibilitatea de a cumpara abonamente parcare+metrou pentru o luna, parcare+stb sau parcare+stb+metrou, pentru CEI care lucreaza in Bucuresti si vin din orasele apropiate (de ex: Ploiesti, Pitesti, etc.) + obligatoriu posibilitatea ca angajatorul sa poata plati acest abonament pentru angajat (decontare, etc). Poate parcare gratis pentru hibrid/electric.
3. Infrastructura transportului public de suprafata sa se modernizeze, iar acolo unde cererea e mare si exista doar linii de autobuze, poate luam in considerare o linie de tramvai. Prioritatea in infrastructura ar trebui sa fie liniile de tramvai (delimitare auto + schimbarea liniilor distruse).
4. taxa de intrare in oras + interzis in centru a masinilor (altele decat electrice, hibride, stb, etc.)

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. ByOnu

Prieteni, in interiorul inelului central nu ai nevoie de masina...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. aztec

Spital Coltea...central.
Spital Grigore...inel...deci daca te duci la ambulator..e naspa.
Iti dau doar 2 nevoi ce le am si nu merge fara masina.
Si nu spune ca am alte variante...ca nu se pune...acolo am treaba..si nu vreau sa am treaba.
La altele nu ma gandesc acum. Nu pun pe ala de picioare rupte de la Foisor, ca sper sa nu ajung...
Da NU am nevoie de masina in centrul vechi...
Dar "inelul asta central...e cam mare...de la posta Puisor pana la Obor...
Ca o intrebare. Ce cauta dealul Parlamentului in ecuatie?

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Mihai2005

Fiindcă e la câteva străzi distanță de Unirii și de Calea Victoriei? \(°_°)/

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. WT_fan06

@ByOnu, aş vrea să te gândeşti la următoarele trasee din inelul central:

1) cu ce te deplasezi de la Piața Muncii la Sf. Vineri? Aştept să zici tramvaiele 40 şi 56

2) cu ce te deplasezi de la Hala Traian la Izvor? Nu ştiu dacă ați observat, dar Piața Unirii numai nod de transport coerent nu este.

3) cu ce te deplasezi de la Lizeanu la Armenească? Din nou, aştept să zici tramvaiul 16.

4)cu ce te deplasezi de la Iulia Haşdeu la Hala Traian?

5) cu ce te deplasezi de la Iancului la Rosetti?

6) cu ce te deplasezi de la Filaret la Sf. Vineri?

Chiar nu e nevoie de maşină în inelul central?

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. ByOnu

Pai si cand ai nevoie, platesti.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. aztec

Am uitat...unde e inelul ala CF...
Care iarasi asigura legatura intre diverse puncte fara a mai intra in capitala?

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use